35 mm filmi skannerit

Kas keegi siin mingeid odava otsa 35 mm skannerit on proovinud ja oskab soovitada? Või mõnd muud kaasaegse mugava lahenduse suunas aidata. Peamiselt laiatarbe negatiivi tahaks arvutisse. Ei ole näituse ega trükimaterjal.

1 Like

Defineeri kõigepealt odav ots. On sul midagi konkreetset silma jäänud, või vähemalt stiilinäidet, et mis tüüpi skännerit otsid? Ka laiatarbe negatiivi puhul tuleb kasuks kvaliteetse skänneri kasutamine.

Kunagi oli Reflecta Crystalscan 7200, suurte koguste digitaliseerimiseks pole väga hea, aga üldiselt kvaliteet oli okei, ning maksis ka mingi paarsada vist. Mõned skännerid oskavad ka rullikaupa batch skänni teha, nagu nt. Nikoni 35mm skännerid, ning vist ka mingid uuemad-fancymad Reflectad.

Üldiselt igasugu dedicated 35mm skännerid on vähemalt normaalse kvaliteediga, ning ei ole absurdkallid. Kuni ca 500ga saaksid juba normaalse Nikoni või Minolta skänneri, mis sisuliselt annab sulle kogu kvaliteedi mida enamik negatiive suudab pakkuda.

Üks võimalus on digika olemasolul makroobjektiiv sebida, mingisugune kinnitussüsteem leiutada, taustvalgustus leida (kui mingit ekraani kasutada, siis kaugelt, muidu jääb see piksliruudustik peale, või vähemalt mingi muster sellest), kindlasti mitte punktvalgus (lambipirnid jne), kuigi normaalse hajutava ekraani puhul saab põhimõtteliselt neid ka kasutada.

Ja kui fotokat pole, siis saab ka nii: https://www.amazon.co.uk/Lomography-428-Smartphone-Film-Scanner-white/dp/B00BZSZL64

(Robert kirjutab): Aitäh, head vihjed.

Odava otsa all mõtlesin seda, mida nt Amazon 100-200 euro kandis pakub. Kodak Scanza jms. Osa seal kindlasti prügi, osa normaalsem. Aga eks ma uurin edasi.

Kas sul korralik digikaamera ja makro(võimelin)objektiiv on?
Vo. on mõistlik mingi slaidiadapter hankida, ntx nagu:
< https://www.nikonusa.com/en/nikon-products/product/miscellaneous/es-2-film-digitizing-adapter-set.html>
Ei pea D850 olema, mõni natuke lahjem digikaamera kõlbab ehk ka…

petslane

(Sulev kirjutab): Täiskaader kere peaks ikkagi vast olema, muidu on raske leida toru, mis sinna vahele sobiks ja kenasti terve kaadri üles võtaks.

(Sulev kirjutab): Ma kunagi otsisin samasugusele probleemile lahendust ja lõpuks ostsin Ameerikast selle:
https://www.amazon.com/Pacific-Image-PrimeFilm-Automatic-Scanner/dp/B07K2GCRRY/ref=pd_lpo_229_t_0/144-2598684-4423125

Kaks korda toimetas Omniva selle minu postkontorisse osaliselt purustatud plastikuna, sain vorpida deklaratsioone kauba Euroopa Liitu lubamise ja uuesti väljasaatmise kohta. Lõpuks maksis B&H kauba eest raha tagasi, aga u 80 € skänneri lõhkumise raha (nn postitasu) jäi paki lõhkujatele. Rääkimata kuude kaupa raisatud ajast. Minul jäidki need negatiivid mass-skännimata. Tegin kaameraga huvitavamatest kaadritest üles pildistades koopiad.

(Sulev kirjutab): Panen B&H lingi ka:
https://www.bhphotovideo.com/c/product/1434257-REG/pacific_image_primefilm_xas_scanner.html/reviews

Täiskaader kere peaks ikkagi vast olema, muidu on raske leida toru, mis sinna vahele sobiks
ja kenasti terve kaadri üles võtaks.
Tagurpid-keeratud 35mm objektiivi oled proovinud? ette kere-äda-adapter, taha filtrirõngaa äda-apter…

Makro-klaas on ka enda soovitus #1. Teravus-kiirus suht head. Ok, kui kere hind katiku-tsüklitega ära jagada (ca 2000€ / 100 000 tsüklit) on tulemus 2 centi klõps. Mingis ulatuses tehtav ka käest.
NB! Võid oma skanneri hinna ja slaidihunniku kõrguse samuti omavahel ära jagada ja lisada võrrandisse mitte-olemasoleva makroobi olevaks muutmise kulu, 50mm objektiivile pöörd-adapteri ostlemise hinna jms hädist fotoäri hävitada aitavad solkused. Hädaärikad tänavad sind (rämeda artikuleerimata sõimuga)…

(Sulev kirjutab): Kas väidad, et sobib täpselt sellele adapterile?
Oles ise proovinud?

MetsJeesus kirjutas:

Tagurpid-keeratud 35mm objektiivi oled proovinud? ette
kere-äda-adapter, taha filtrirõngaa äda-apter…

https://fotokala.ee/foorum/read.php?f=3&i=227426&t=227426

270€

(PicNoir kirjutab): Skanner on ainult skanner, lisaks tarkvara, arvuti ja omavaheline sobivus. Kaameraga mahapildistamine on käepärasem.

Kaameraga mahapildistamises ei ole küll mitte midagi käepärast. Kuidagi tuleb see negatiiv fikseerida nii, et kaardus ega viltu ei oleks. Ja see peab olema kaamerast õigel kaugusel, et negatiivi kujutis kogu sensori kataks. Siis tuleb taha paigutada valgusallikas ja see kuidagi hajutada. Ükskõik kuidas seda siis ka konstrueerida, on tulemus ilmselt üks käkk. Kui on olemas täiskaader-kaamera, siis on on lihtsam. Filmiajastust pärit adapteri võib leida poolmuidu. Kahjuks poolkaadri ees läheb nendega suur osa kujutisest kaotsi. Üldiselt on aga kaks varianti: kas ostad ise filmiskänneri ja müüd suure kahjuga pärast maha, või leiad kellegi, kes on jõudnud juba müümiseni.

Kui sul on makroobjektiiv, kuhu vastav filmihoidik ette käib, ei ole sensori suurusel mingit tähtsust. Teravusta just sinna kuhu vaja. Oskamatul võib tõesti valgusega jama tekkida, lisaks töötlusega, ilma selleta ei saa kuidagi.

(Sulev kirjutab): Oled proovinud? Viskad ükskõik millise makroobjektiivi ette ja saad ikka terve filmil oleva kaadri ükskõik millise slaidiadapteriga kätte?
No ega ikka ei saa! Need slaidiadapterid, mida mina olen proovinud, eeldavad täiskaadersensorit. Kropiga sensori puhul ei mahu mahapildistatava filmikaadri servad peale. Kui just ei pane sinna midagi vahele, et adapter kaugemal püsiks.

Ma eeldan jahh, et pildistaja viitsib natuke targem olla ja filmi tasapinna kauguse objektiivist õigele kaugusele sättida. Paduloll peab olema see, kes seda ei viitis või ei oska teha. Sull?

(Sulev kirjutab): Tarkusest üksi jääb väheks, vaja on midagi materiaalset, mis vahele sobiks ja oleks piisavalt kindel. Papist ja tatist lahendused alati ja igaühele ei sobi.
Seepärast vihjangi, et adapterid eeldavad enamasti, et on täiskaader. Vähemalt minu kätte pole poolekaadri adaptereid sattunud, kuid ma ei välista nende olemasolu. Peetrit häirib see, et ma sobimise teemale tähelepanu juhin?

(Sulev kirjutab): Mis häiriv vale siin siis oli?

(Sulev kirjutab): Sa, Peeter, valetad ja laimad teisi. Minu slaidiadapterid on Made in Japan.
Erinevalt sinust pole mina valetanud.
Katsu kaineks saada!