(Beebikala): Kui pildistate võõraid inimesi tänavalt

Mul tekkis selline küsimus, et kas küsite luba kui kedagi tänaval pildistate? :slight_smile: Olen alles algaja, aga mulle väga meeldib erinevatest inimestest portreepilte teha. Samas ei meeldi ainult poseeritud pilt, vaid ka loomulik pilt omas loomulikus keskkonnas. Võibolla tobe küsimus, aga mismoodi teie teete? Kas mingi hüpersuper suumiga kuskilt kaugelt varitsedes või nahaalselt lähete ja pildistate? Telefoniga on lihtne pilti teha nii, et keegi aru ei saa, aga kui oma suure peegli välja võtan, siis see vaevalt märkamatuks jääb :smiley:

Omaks salajaseks lõbuks võib, aga foto avalikustamiseks peab luba küsima.

Aga ega nendesse paparatshodesse hästi suhtuta. Oma südame asi. Võta pikk-pikk toru, ehk ei jää vahele.

Kõige parem oleks mingit performanssi piltistada. Siis pildistatav on ka ise huvitatud “tagasisidest”, enesekriitilisemad vähemalt.

(Sulev kirjutab): Kui ikka inimesest portreed tahad teha, tuleks selleks eelnevalt nõusolek küsida, eriti kui plaanid seda fotot kellelegi avaldada. Kui inimene lihtsalt jääb kuidagi paratamatult kaadrisse, siis võib olla olukordi, kus luba küsima ei pea. Näiteks ei pea luba küsima, kui isik ei ole pililt äratuntav (see, kas see inimene ise end mingite parameetrite põhjal ära tunneb, ei ole siinjuures oluline). Kui avaldad teisest isikust äratuntava foto ja ta palub või nõuab selle pildi avalikustamiselt eemaldamist, siis tuleks seda teha. Luba ei pea küsima ka üritustel, kus pildistamist võib mõistlikult eeldada. Loomulikult kipub see olema nii, et mida pikema toru välja võtad, seda häiritumalt enamasti inimesed end tunnevad. Pisikese seikluskaameraga, mille ülilainurk on asendatud sensori mõõdu järgi arvestades supertelega, saab rahulikult pildistada, ilma, et rahvas end sellest silmnähtavalt häirida laseks.

(JV kirjutab): Portree puhul küsi muidugi luba.
Ka siis, kui luba saadud, proovi mitte tüütavaks ja pealetükkivaks muutuda. Pildi kasutamiseks küsi luba. Müümiseks ka kirjalik leping.
Tänavafoto on hoopis midagi muud.

Need, kes peavad tänavafotoks imelist julgustükki - karistamatult :slight_smile: võõrale inimesele kaameraga häbematult näkku lendamist ja kohe sellega interneti reostamist, tasuks oma hirm kanda inimestelt üle järgnevale karistusele. Näotuvastused on üsna kättesaadavalt olemas.

Kui ma oleks töötu jurist, ostaksin miskeid kummalisi tähelepanu tõmbavaid riideid ja tilguks käidavates kohtades. Mõne aja pärast internetis kujutise otsing ja sissetulek olemas.

Kõik isiku kuidagi ära tuntavad kujutised, mis oled loata avaldanud, on tegelikult seni alla langemata giljotiin.

Sissetulek olemas ?

Kohatu väljapressimine, kui fotograaf pole ise midagi fotode pealt teeninud. Kohtukulud suuremad kui kogu jant midagi väärt.

Ja jällegi taantub kõik foto avalikustamisele. Et kui ei avalikusta, tulista palju tahad, ilma loata. Aga hiljem kustuta ära.

See oleks siis “häirimistasu” ja “identiteedi kasutamise tasu” :slight_smile:

Ja kohtukulud maksab seaduse rikkuja ( ehk nn fotograaf ) välja mõistetud kahjutasule peale. Selle trikiga saaks jurist asju koondades ja kõik konsultatsioonisummad dokumenteerides fotograafi alasti raudvoodisse jätta ülbuse eest.

Kui röövel lööb vanaeide maha ja taskust ei leia midagi, kas ta siis on õige ja teda lihtsalt kiusatakse põhjendamatult pokri pistmisega? No midagi ei teeninud ju?
Karistus tuleb teo eest, mitte tulumaksuna :slight_smile:

Võtke Bruce Gildenilt malli kuidas street-fotot teha.
Ei mingit ettevalmistust ega loa küsimist.
https://www.youtube.com/watch?v=kkIWW6vwrvM
Kiirelt reageerijalt võib seepeale ka molli saada.

[%sig%]

(Sulev kirjutab): Robert, õpi juba kord ära, et siia ei tohi postitada ülakoma ehk ühekordseid jutumärke. Kui kasutad, siis postitus asendatakse vabandusega!

Robert kirjutas:

Vabandan…
Postitust mida soovisid ei leitud. Pöördu abipalvega:

OK. Ma ei saanud aru üldse, miks siia vastust ei ilmu. Igatahes soovitasin Martin Parri blogi vaadata ja tema videosid Youtubes. https://www.martinparr.com/blog/

Nendest videotest on natuke näha, kuidas sellised pildid sünnivad. Tal on ikka terve meeskond ümber. Üks ulatab kaamera, teine teeb valgust jne.

Hel-Looks ja Sartorialist tüüpi tänavafotograafia minuteada sama moodi. Üks on skaut, kes inimestega suhtleb ja teine on fotograaf, kes pilte teeb.