(byss): Statiiv

Manfrotto on jah alati kindel valik… Manfrottole :wink:

See oli nüüd marginimedest rääkides. Mis kasutajatesse puutub siis igalühel on omad vajadused/harjumused/ootused. Enda jaoks mõttega ära kaardistada mida tegelikult tungivalt vaja (mitte fantoomomadusi mis paberil/pildil änksad tunduvad) ja milles võib kompromissidele minna. Sealt edasi hakata praktiliselt vaatama- mis bränd/mis mudel… nõnda peaks hinnanumber vaikselt hakkama välja joonistuma. Siis otsustad kas kogud või…
Muidu järgneb ühele teine, teisele kolmas jne.

(byss kirjutab): 100-150eur koos peaga. Manfrotto 055 üle piiri.

(Siim Raadik kirjutab): Tööprojekt? Tuleb vastavalt vajadusele riistad valida ja vastavat hinda küsida, odavaid riistu tahtes tahetakse sinult odavat tööd, head muideks, muidu läheb asi kohtusse… :wink:

Hobi? No miks peab hobiasjades koonerdama? Kuna seda statiivi eluliselt vaja pole vaid oma rõõmuks, siis osta hea… :wink: Muidu vannud müüjat ja foorumeid ja kõigelõpuks algpõhjust ehk iseennast ning jätad hobi nurka, kui just masohhismist jutt pole… :wink:

(Flyboy kirjutab): Ka ma vaatan mõnda aega ringi, et ehk hakkab mõni sobiv statiiv silma. Praegune odav riistapuuke on pigem harrastaja videokaamera hoidmiseks koduvideo tegemisel, kui “paarsada millimeetrit rasket toru ja korralik kere” hoidmiseks.

Raske on valida ka poes pakutavat netis läbi kammides. Mingi idee peaks ju enne poodiminekut olema, et seal endale jumal-teab-mida pähe ei määritaks. Tootjate kodulehtedel on raske erinevate seeriate eksemplare kõrvuti pannes aru saada, mis on milleks hea…? Rääkimata siis erinevate brändide suhtes mingi arvamuse kujundamisest.

Vabandust, et nii toorelt sisse sõidn teise mehe teemasse, aga ehk on abiks ka sulle, byss.
Kaks küsimust algatuseks. 1. Kas põhimõtteliselt sobivad kõik jalad kõikide peadega? Kas on mingit ühtset standardit pea ja sellele kinnituva plaadi osas?

Pea ja jala kinnitus (nendel mis vahetatavad) on enamasti standard. Jalal kas 3/8" keermestatud ots või 1/4" (väga harva levinud aga saab adapteri abil lihtsalt 3/8" teha).
Ühtset standardit ei ole kiirkinnitusele, levinuim on arca-swiss tüüpi (mõningate mööndustega ka selles).

(udugraaf kirjutab): Kaalu ära oma aparaat koos raskeima kasutusse mineva toruga ja siis korruta tulemus 3-ga. Nüüd on sul teada statiivi ja kuulpea minimaalne kandevõime mille korral kooslus praktikas töötama peaks. Edasi hakka vaatama selle järgi. Kui uus ei taha eelarvesse mahtuda, siis otsi järelturult. Soovitan vaadata Hiina tootja Sirui tooteid, täiesti uskumatu kvaliteet ja funktsionaalsus üsna mõistliku raha eest. http://www.fotoluks.ee/?op=body&id=896 See tootja on võitnud mitmeid teste väga kõvade nimede vastu.

[%sig%]

Sul on soovitud omaduste ja seatud eelarve vahel tõsine konflikt. Selle raha eest saab parimal juhul korraliku kuulpea.

Vaata et ei juhtuks nii nagu minuga: ostsin ka alguses võimalikult odava, mõttega et “küll ajab asja ära”, lõpetasin ikka Manfrottoga (ei ma ei promo Manfrottot…). Nagu siin kõik räägivad, kaardista oma vajadused ja siis vali vastav statiiv. Kui sinna vahele jääb mõnekümne eurone auk, siis soovitaksin pigem korjata juurde kui poole aasta pärast uut hakata otsima. Kui statiivi juba kasutada, siis on uskumatult tähtis tema vastavus sinu vajadustele. Muidugi, kui ikka on vaja kompromisse teha, siis pead nendega lihtsalt leppima.

[%sig%]

(hallutsinatsioon kirjutab): Vaata ka Velbon sherpa 803r. Olen aastaid kasutanud, kui vajaksin uut statiivi valiksin jätkuvalt selle. Pädev statiiv, mis peaks ka hinnaraamidesse mahtuma.

Jah, õige märkus. On loomulikult järelturg aga seal peab ka kainet mõistust ja õnne olema. Kui mingi asi väga odavalt liigub tasub üritada selgeks teha mis põhjusel. Alati “reaalajas” muidugi ei saa aru.

Hetk tagasi pidin standartse arca-swiss tüüpi kiirkinnitusplaadi järgi sõitnud kundele käsi laiutama. Ei mäleta viimati millal selline asi juhtus uuemate keeratava kinnitusega peadega. Seal on mängureeglid selged- kõik keeratavad sobivad, kiirkinnitustega “ameeriklased” ei fikseeri teiste plaate ja teistes ei lähe “ameeriklased” kinni (juhul kui ei ole reguleeritava laiusega kinnitus) soone alumise randi kõrguste vahe tõttu.
Too suur ja soodne kuulpea mis muretsetud aga ei söö ühegi nelja tootja ühtegi plaati mis mul kohapeal olemas. Silmaga hinnates ka RRS ja Arca Swissi millest näidised. Turvalukustus on lahendatud ebastandartselt- alumise “tuvisaba” seestpoolt sisse freesituna. Ning lahti käib ainult sellevõrra, et pealt sisestada plaati ei õnnestu isegi kui viitsiksid iga kord lõpuni kinni lahti kruttida…
Ilmselt kusagil maade või aastate taga (pea paistis disaini järgi selline vanem mudel olema) on leidunud ka sobiv varuplaat…

Ehk kui me räägime eelarve nihutamisest 30-50 EUR piires siis näiteks üks selline lihtne varuosa tellimus võib selle hinnavõidu nullida. Või istud nädala netis, et/kui üldse seda sobivat leida…

(byss kirjutab): Kaamera ja obje kaal kokku c. 2,5kg. Võib tsipa lühem ka olla, aga üle 150eur kindlasti mitte.

(ndrs kirjutab): +1 Siruile. Kvaliteet hea, garantii 6 aastat, tagavaosad otse tehasest saadaval.
Ostsin just uue M-3004X, ühe lennufirma poolt samasuguse ärakaotatu asemele. Selle nominaalne kandevõime on 18 kg. Statiivile läheb külge suur Bilora 2258 kuulpea (kuni 10 kg) ja otsa raske 13x18 metallkaamera. Maksis kokku €250.

Soovitan otsida väiksemate Siruide hulgast. TX-seeria näiteks.

(AV kirjutab): Kesse nüüd seda teab, mis just sulle sobib. Omal mõnd aastat kasutuses süsinikust Sirui EN 2204. Ei saa laita kuskilt otsast.
Muuseas, 35mm- is on ka korralik Siruide valik. Mina ostan säält.

Ma mõtlen stabiilsust minu kaamerale.
Muu olen läbi mõelnud.
Või siis minna poodi proovima?

Inimese kasvust oleneb, kui kõrgel tema silmad on. Sellest oleneb üsna palju statiivi valikul. Ilma kesksamba tõstmiseta peaks kaamera pildiotsija olema peaaegu silma kõrgusel.

Enamus müügikohti näitab tehnilistes andmetes kõrgust koos lõpuni välja tõmmatud sambaga. Sellise samba kõrgusega pead isegi täielikus tuulevaikuses ootama hulk aega kesksamba vibra kustumist. Tuulega ei tasu sammast üldse välja tõmmata ja kesksamba konksu otsa tuleb raskus riputada.

Vaatasin jah Youtubes, et ET-1004+E-10 kesksamba lõpuni välja tõmmatuna + pikendus, sammas võbises.
Aga milline statiiv on selline, et kesksamba väljatõmbamata on kaamera silm 160 cm kõrgusel?

BH lehel on andmed korralikumad.
nt <www.bhphotovideo.com/c/product/1156937-REG/sirui_bsrw2204_w_series_waterproof_tripod.html/specs>
Enamusel riistadest on mõõdud tollides ja sentimeetrites. “Specs” on salanupp üldkirjelduse juures.

Mul on poolenisti ära kulunud statiivi pealt tüübitähis, N-2… vist? ja see annab koos arca peaga jalad laiali tõmmatult maas kuskil 149 cm kaameraplaadi kinnituse kõrguseks. Canoni 5 IV pildiotsija auk 157cm. Kaamera taga inimene päris tikk-sirgelt ei seisa ja mõni cm sammast tõsta kannatab rahulikult.

Fotoluksist olen saanud ka vajalikud vidinad tellitud suht kähku ja soodsalt. Ühe jala lüli lukk läks puruks ja selle saatis Sirui nädalaga lausa tasuta!

(AV kirjutab): Vaatasin huvipärast kui kõrgele jääks minu EN2004 -ja puhul kaamera piiluauk ilma kesksambata. 155 sentimeetrit Sirui kuulpeaga. Sai isegi ju mudel selle järgi valitud et kesksammast tõstmata enamvähem sirgelt kaamera taga seista saaks. Map ole pikka kasvu-piisab küll.

(AV kirjutab): Minu viga- Sirui mul ikka 2204, mitte nagu just kirjutasin.