Eesti väljaannete suhtumine fotograafidesse

Liiga palju on neid kordi, kui väljaanne (antud juhul korduv rikkuja Õhtuleht) suhtub fotograafi ja tema töödesse lohakuse ja ükskõiksusega. Küll on pandud veebiversiooni trükitööks ettevalmistatud (cmyk) pilt, küll autori nime asemele pandud “erakogu” või hoopistükkis mõne teise fotograafi nimi. Saadetud märkuse peale vahest reageeritakse, vahest mitte. Tänane värske juhtum pole siiani lahendust saanud kuigi saatsin kirja nii artikli autorile kui ka vastava osakonna juhatajale.

Kas sellise tegutsemise motiivid on midagi muud kui lohakus, ebapäedevus ja/või ükskõiksus? Kas üritatakse kõrvale nihverdada autoritasude maksmisest (autori nime asemele “erakogu”) vms?

Tehke häält, kes teavad telgitagustest rohkem. On meil mingi institutsioon kuhu oleks kõige mõtekam pöörduda taoliste olukordade ohjeldamiseks?

(P.K. kirjutab): See autoriõiguste asi on oma aja ära elanud ja oleks aeg see üldse ära kaotada. Varsti on muidu kõik autorikaitse all ja suvalise asja netist alla tõmbamise eest on kinni minek.

Vanasti ei olnud sellist s*tta aga näiteks muusikud Jaak Joala, Anne Veski jne. ei elanud sugugi vaeselt ja halvasti.

PS. Hiljuti oli endal kogemus ühe muusikavideoga, kus muusika autor esitas süüdistuse lauljale ja video tegijale (operaator ja lõikuja), et nemad on tema autoriõigusi rikkunud ja kasutanud tema muusikavideot. Kui poleks olnud kasvõi ühte inimest neist kolmest poleks olnud ka seda laulu ja muusikavideot.

Lauljal ja video autoril (e. minul) pole kahju seda videot anda tasuta avalikku kasutusse, aga muusik tahab raha saada. Lasi video youtubest päeva pealt maha võtta ja ähvardab kohtuga, kui keegi teistest osapooltest seda levitab. Samas ei leia teised, et muusiku panus tulemusse oleks teiste omast suurem.

MORAAL - kui sulle on nii kallis see foto, ära jaga seda ja vahi seda üksi kodus.
kui sulle on kallis oma muusika, kuula seda kodus omaette kõrvaklappidega.

(P.K. kirjutab): Ahjaa…

  • kui tahad oma fotosid reklaamida, siis jaga netis väikse reso ja vesimärgiga pilte, millest sul kahju pole.
  • kui õhtuleht tahab sinult suurt pilti siis müü see neile.

LIHTNE

(A.T. kirjutab): kle ,ära rohkem peale võta, eks

Et mitte asjatut vahtu üles keerutada, siis täpsustuseks niipalju, et raha on küll oluline, aga minu juhtumi puhul mitte number üks. Ma ei planeeri fotode autoritasusid oma regulaarsete tulude hulka, kõik, mis tiksub, on lihtsalt boonus.

See, mis häirib, on korduv valestiviitamine ja piltide nässukeeramine.

(P.K. kirjutab): Sa oled vist juba liiga palju võtnud.

(Xerox kirjutab): Lolli juttu küll,
kuid nii lolli juttu kuuleb isegi siin foorumis mitte eriti sageli.