Fotod 4K / UHD suure ekraani peal

Tere
Küsin siinsetelt praktikutelt. Kuna enda lustiks ning pere ja sõpradele näitamiseks tehtavatest fotodest lõviosa paberile ei jõua, siis lähitulevikus aeg-ajalt suuremale koduteleka ekraanile ikka. Suurema koduekraani uus standard jääb vist pikemaks ajaks 4K /UHD ehk 2160 rida ja 55-65 tolli diagonaali. Küsin, et kui selliselt ekraanilt tahta fotosid teravalt ja kvaliteetselt vaadata, siis millise resolutsiooniga / pikslite arvuga kaamera (nii pool kui täiskaader) oleks asjakohane muretseda. Ning mida jpg-s tehtavate piltide puhul selleks lisaks arvestada. Ekraani vaatamiskaugus mitte lähemalt kui 1,5m. On kellelgi endal isiklik praktiline kogemus ? Kui on, palun lahkesti jagada. Hetkel veel poolkaader kaamera 20Mp sensoriga ja telekas 1080 rida.

Sa ei pea midagi muretsema, kõiki kaameraid näitab UHD ilusti. Paremad telod kaasaarvatud. Eeldame muidugi, et jpg-d on RAW-st konverditud, mitte kaameras plönnitud.

Sirvi siin natuke vanemaid teemasid või küsi otse metsjeesukese käest. Mõnda aega tagasi lõppes Iga kolmas teema tõdemusega, et kui fotokas ei ole UHD teleka jaoks piisava kvaliteediga, siis võib selle otse jäätmejaama viia.


P

Inimese ilu- ja kriitikameeled on väga erineva diapasooniga. Kui sul UHD teler olemas, siis pole midagi lihtsamat kui leida netist eri resolutsiooniga fotosid ja vaadata neid oma teleriekraanilt (kahtlen, kas leidub UHD telekat, millel puududb fotode esitamise võimalus). Ainult nii saad sa enda vajadustele (kriitikameelele) vastava tulemuse. Teiste soovitused ei oska sinu iseärasustega arvestada.

Sulev kirjutas:

Kui sul UHD teler olemas, siis pole midagi lihtsamat kui leida
netist eri resolutsiooniga fotosid ja vaadata neid oma
teleriekraanilt (kahtlen, kas leidub UHD telekat, millel
puududb fotode esitamise võimalus).

Mul on selline kogemus, et väga paljude telekate, ka UHD telekate, pildinäitamise võimekus on allapoole igasugust arvestust. S.t. kui hea kvaliteediga jpg-i lasta telekal “näidata” kas mälupulgalt või võrgukettalt, siis on pilt lihtsalt jõle – heledad alad sissepõlenud, valed värvid, vale kontrast. Aga kui sama telekat kasutada läpaka välise ekraanina ja pilti (sama jpg faili) näidata arvutist, siis on pilt igati ok.


petslane

Keera oma teleka pilt paika, tavaliselt on selleks sobiv häälestuusprogramm telekas sees ja sobiva heleduse, kontrasti, värvustemperatuuri jne saab valida iga pildirežiimi jaoks. Oma viga, kui pilt on poedemo kärtsude värvide ja maksimaalse kontrasti häälestusele jäetud.

Ju sel telekal on välise ekraani (arvutipildi) ja fotode näitamise jaoks eraldi pildirežiim. Otsi üles koht, kust neid reguleerida saab (kindlasti saab mõlemat eraldi seadistada).

Tänan, olete vist kommenteerijatest pea ainuke, kes on ise läpakast jpg pilti UHD teleka ekraanil vaadanud ja kvaliteeti hinnanud. Kui fotoka sensor on 6000*4000pikslit, siis teleka “värvipunktidega” horisontaalseid ridasid tuleb kolm korda vähem, kuna ühe “värvipunkti” moodustavad fotoka sensoril kolm erivärvilist pikslit. Seega ca 1300 rida. UHD/4K telekal on ridasid 2160tk. Jpg-s on kokku pakitud info, mille läpaka protsessor-videokaart (ja / või teleka sisene protsessor) 2160 rea peale ümber arvutab, st üles skaleerib.

Küsin, kas reaalselt UHD- telekaekraanilt ühte ja sama jpg-fotot erineva faili suurusega (punktitihedusega) vaadates oli
erinevust tunda ja kui, siis millisest punktitihedusest kõrgemale minnes oli kvaliteedi/teravuse edasine kasv hoomamatu ?
Kas 1080 (FHD) või UHD telekaekraani kasutades on fotode vaatamisel pildikvaliteedi erinevus reaalselt tuntav ?
Kas kaamerasisene jpg (fine) ja RAW-st arvutis tehtud jpg-de kvaliteedivahe on UHD ekraanil selgelt tuntav, mida soovitate ?
Olen tänulik, kui viitsite vastata, mul UHD telekat veel ei ole.

Kui tekkis võimalus piksulipilte paberile panna, siis kukuti kohe arvutama, mitu piksulit vasakule ja mitu paremale vaja, et paberi pilt ilus jääks. Nüüd uus maania, UHD. Pärast seda kui esimest kolm matemaatikut selle teleka muretsevad, vaibub ka see teema. Nii kaameras kui telekas on omad pilditöötlus programmid, neid nii lihtsa liitmis tehtega, nagu sa pakkusid, alt ei tõmba.

Seda veel, et teleka pildi kvaliteet sõltub eelkõige brändist ja mudelist. Kuna valik on suur, siis otsustamine raske.

Palun selgita, miks 4K profivideokaamerad võtavad oma kolme sensoriga üles 4K pildi, kui nad võiksid palju väiksema tihedusega sensorit kasutada ja tulemuse pildi/videotöötlusprogrammiga üles skaleerida ? Milleks on neis vaja 4K tihedusega alginfoga mässata ?

Telekaekraani bränd - räägime mitte Finlux-ist ja Beko-st, vaid Samsung-Sony-LG. Näiteks OLED ekraani ennast tootis veel hiljuti ainult LG, ilmselt ka täna. Kui läpakast otse telekaekraanile pilt sisse lasta, siis saab parima kvaliteedi nagu “petslane” eespool enda isikliku kogemuse põhjal kirjutas.

mihk kirjutas:

Telekaekraani bränd - räägime mitte Finlux-ist ja Beko-st,
vaid Samsung-Sony-LG. Näiteks OLED ekraani ennast tootis veel
hiljuti ainult LG, ilmselt ka täna. Kui läpakast otse
telekaekraanile pilt sisse lasta, siis saab parima kvaliteedi
nagu \“petslane\” eespool enda isikliku kogemuse põhjal
kirjutas.

Samsung-LG-Philips, ega ma mingi telekate pildikvaliteedi testija ka pole ja üldse ei viitsi telekas vahtimiseks erineva resoga faile tekitada. Aga jpg-i tööpõhimõtet teades, ei tohiks teatud resost ja teatud kvaliteedi %-st kõrgem pilt ekraanil enam silmaga märgatavat erinevust pakkuda.
Too läpaka parem kvaliteet tuleb sellest, et telekasse sisse ehitatud tarkvara on lihtsalt rumal ja ei oska samast jpg failist korralikku pilti ekraanile manada.
Teleka pildiseadete modimine ei aita, nagu Sulev eelpool soovitas – vähemalt nende samsungi mudelite puhul, mis mul käepärast katsetamiseks on olnud.
Aga algselt küsisid sa fotokat, mis igal juhul teeb parema kvaliteediga pildi, kui UHD ekraan näidata suudab parimates oludes? Arvan, et sellise fotoka reso peaks olema vähemalt 25 Mpixlit. Vähemaga tulevad ikka mingid vähesest resost tingitud moonutused välja, kui luubiga ekraani uurida. Aga see on ainult arvamus. Jeesuke teab paremini, ta on kindlasti palju kordi kõikvõimalike ekraane luubiga vahtinud :slight_smile:
Küsimus, kumb on parem kas aparaadist otse tulnud jpg või raw-st arvutis jpg-ks väänatud pilt? Vastus: sõltub aparaadist ja sõltub töötlusprogest. Näitex juba mitu aastat vana Panasonic lx100 teeb aparaadis neetult hea jpg ning arvutis peab kõvasti pusima, et raw-st parem kätte saada, kui just esialgne aparaadipilt kuidagi valesti valgustatud pole. Uuemate Sonyde aparaadist tulev jpg on jällegi üsna niru ja kõlbab praktiliselt eelvaateks või kiireks ülevaateks, lõpptulemus tuleb ikka raw-st teha.


petslane

mihk kirjutas:

Kas 1080 (FHD) või UHD telekaekraani kasutades on fotode
vaatamisel pildikvaliteedi erinevus reaalselt tuntav ?

Sellele on lihtne vastus: UHD on selgelt parem.


petslane

Vabandust arvudega eksitamast ! Unustasin, et sensoril moodustavad “värvipunkti” klassikalise Bayeri maatriksi puhul üks sinine, üks punane ja kaks rohelist pikslit ning seda teist rohelist loetakse kah eraldi piksliks. Seega 6000*4000 piksliselt sensorilt tuleb välja 2000 horisontaalrida värvipunkte ja see on ainult natuke vähem kui UHD 2160 rida ning 24Mpx sensoriga kaamera peaks olema suurelt UHD-lt vaatamiseks täitsa ok. Crop-i jaoks võiks ju olla 30-40Mpx sensor.