Google android laeb fotod luba küsimata netti

https://yle.fi/uutiset/3-10446803 ai ja alles järgmise aasta augustis.

See on täiesti filtri e kasutaja ebapädevuse küsimus.

Mootorsõiduki load antakse ka põhjaliku õppe tulemusena, kus kasutaja peaks aru saama, kuidas enam-vähem miski seadmes (loe: auto) töötab ja funktsioneerib.

Google Photos (autor kaevatud nähtusele) EI LAE automaatselt kasutaja fotosid oma veebiversiooni, vaid see tuleb käsitsi seadistada e lubada. Ignorantsus ei ole aluseks kisada kui kana.

Häbi.

Kas android (või kõik teised suured opsüsteemid) on avatud koodiga, et kohe külamees saab aru, et kuidas voolikud masinas liiguvad ja kuhu tilgad lekivad? Iga os uuendus teeb suvalt ju asju ringi, kirjutatakse täiesti uusi rahvale dokumenteerimata tegevusi sisse, avatakse uusi ja suletakse vanu otse-tagauksi jne

Et siis analoog autoga, kus tehas ei käi salaja sul autot uuendamas, pidurivoolikutest lisaühendusi tegemas kuskile ja tegelikult midagi teatamata poolt autot vahetamas…

Arvutis pole lihtsast beib-autojuhi tarbijakoolitusest tuhkagi kasu, mäng käib teisel tasandil.

(henry kirjutab): Vaatasin oma föönist, Photos oli installitud, mina pole seda installinud, kontode alt on google kontol igasugune sünkroonimine keelatud. Photos menüüst leidsin koha: Seaded -> Varundamine ja sünkroonimine->Varundamine SEES. Tahad väita, et mina olen selle ise sisse lülitanud - ei ole kuna praegult käivitasin esimest korda selle rakenduse.

Vähe sellest, end user agreementi kirjutatakse meelevaldeslt uueks.

Info on uus kütus, ja vaja kõik kätte saada … ära parem kasuta siis …

(Eke kirjutab): vanglaplaneet!

henry kirjutas:

Vaatasin oma föönist, Photos oli installitud, mina pole seda
installinud, kontode alt on google kontol igasugune
sünkroonimine keelatud. Photos menüüst leidsin koha: Seaded
-> Varundamine ja sünkroonimine->Varundamine SEES. Tahad
väita, et mina olen selle ise sisse lülitanud - ei ole kuna
praegult käivitasin esimest korda selle rakenduse.

Justnimelt, androidi üldseadetes on sünkroniseerimine väljas. Aga mingi tarkvarauuenduse käigus installiti lisaks puukprogramm nimga Photos, mis ikkagi hakkab pilte netti saatma kasutaja teadmata.
Ma enne kasutasin seda google parooli muutmise nippi, et telefon ei saaks omapäi palju asju teha, kui net sisse lükata. Sihuke kaitse pole teab mis tõhus, aga parem kui mitte midagi. Teisalt on parooliga väga tüütu jamada, kui kiire ja vaja mingi äpp tõmmata vms. mis parooli nõuab.


petslane

(henry kirjutab): Samsung grand 2 mul, see võib sõltuda ka brändist kes mis äppe default peale paneb ja neid ei saa ka maha võtta.

(Aimar kirjutab): Google Photos rakendust ei saa kasutadagi enne, kui sellele on antud luba fotodele juurdepääsuks ja kõigeks muuks. Ehk siis kasutajad ilmselt ei mäleta lihtsalt et nad selle loa on ise kunagi juba andnud. Mina enda telefonis seda luba pole andnud ning rakendust käivitada seetõttu ei saagi. Küll aga saaks seda soovi korral desinstallida.

Aimar kirjutas:

Google Photos rakendust ei saa kasutadagi enne, kui sellele on
antud luba fotodele juurdepääsuks ja kõigeks muuks. Ehk siis
kasutajad ilmselt ei mäleta lihtsalt et nad selle loa on ise
kunagi juba andnud. Mina enda telefonis seda luba pole andnud
ning rakendust käivitada seetõttu ei saagi. Küll aga saaks
seda soovi korral desinstallida.

Arvatavasti sõltub see google fotode äpi käitumine androidi versioonist.
Mu mobla on nii vana, et seda foto äppi polnudki veel algul. See installiti mõne androidi üldise uuenduse käigus. Võibolla olid seal mingi 100 lk androidi üldtingimusi, mille 76. lk teises pooles oli kirjas, et kasutaja nõustub kõigi google poolt kaasa topitud lisade ja nuhkvaradega, stiilis võta või jäta: kui üldtingimustega ei nõustu, siis androidi uuendust ei saa. Ei viitsi mitu aastat jälgi ka taga ajada, millal tuli, vahepeal on mitu androidi uut versiooni tulnud.
Igatahes ma pole seda foto äppi ja tema settinguid näppinud kunagi. Deinstallida ka ei luba, ainukesed valikud on “force stop” ja “revert to original version”. Õnneks sai originaalversioonile “disable” panna.
Ma isegi ei teadnud, et sihuke äpp on olemas, piltide vaatamiseks oli ja on Album.


petslane

(henry kirjutab): Mul täpselt sama seis, olen varem Albumi vaadanud ja Photos deinstalli nuppu ei ole ja midagi ei küsitud kui seda eile esimest korda otsisin ja avasin. Samas ma eriti mobiili ka pildistamiseks ei kasuta, mingid test pildid on algusest ja paar tootefotot kaupluses tehtud.

henry kirjutas:

esimest korda otsisin ja avasin. Samas ma eriti mobiili ka
pildistamiseks ei kasuta, mingid test pildid on algusest ja
paar tootefotot kaupluses tehtud.

Mulle tuli meelde kunagi loetud nupuke Samsungi teleka kohta, kus keegi kahtlustas, et Samsung saadab ilma loata andmeid. Sai asjale kinnitust umbes nii, et tekitas mälupulgale tekstfaili, pani sellele nimeks home_porno.mp4, lükkas mälupulga telekale taha ja siis monitooris võrguliiklust, kuidas fail ilma igasuguse krüpteerimata samsungi poole teele läks :slight_smile:
Aga nüüd peaks andmekaitse seaduste järgi ka suurfirmadele olema võimalik vastu päid ja jalgu anda, kui su andmeid varastavad?


petslane

(Sulev kirjutab): Minu telefonidesse ei ole uuenduste käigus küll salaja mingeid Google Photo äppe paigaldatud. Mul on 4 erineva Androidi versiooniga telefoni, ei uuendanud ükski pilte ise üles laadima.

(henry kirjutab): Sulevi mobiiliga on kõik korras, järelikult ei ole kellegi mobiiliga mingit probleemi, ainult ise lollid. Tüüpiline …

(Sulev kirjutab): Tüüpiline on hoopis see, et mõni laeb ise enda telefoni kõik, mis ette satub, nõustub läbilugemata kõigi tingimustega, mis paigaldamisel ette visatakse jä pärast vingub.

Kui see probleem oleks üldlevinud, esineks see kõigil sama marki sama põlvkonna Androidiga telefonidel, millele on uuendusi tehtud.

(Sulev kirjutab): Tüüpiline on see, et mingi probleemi üldlevinuks pidaja varjab kiivalt seda, mis telefonimudeli ja mis androidi versiooniga on tegemist.

Sulev kirjutas:

Tüüpiline on see, et mingi probleemi üldlevinuks pidaja
varjab kiivalt seda, mis telefonimudeli ja mis androidi
versiooniga on tegemist.

Sulev, kas sa oled osa sellest tuimast massist, kes arvab, et privaatsus pole oluline, mul pole niikuinii midagi varjata?
Või oled hoopis mõne suurfirma või riigi esindaja, kelle suhtumise järgi võibki võõraid andmeid varastada ja koguda?

PS Antud juhtumi raames pean ma oma mobla mudelit ja versiooni privaatseks informatsiooniks, mida selle teema alla ei ole sobilik postitada.
Kõigi märkide järgi on taoline andmevargus google poolt kaalutletud otsus: ei peagi too foto äpp igal mudelil automaatselt sisse lülitatud olema. Piisab, kui mingil piisavalt suurel protsendil “kogemata” sisse ununes. Kui kisa tõuseb, siis on kergem välja vabandada: “näe juhtus pisike viga, kõik niikuinii süngivad, kui enam ei taha, lülita välja”.


petslane

(enn kirjutab): Otsustasin kapist välja tulla ja teatan avalikult, et minu mobiil on Samsung GT-S7230E ja tarkvara bada 1.1 Ma ei saa küll hästi aru, kuidas selle info avalikustamine minu privaatsust kahjustab (vast ehk see, et kõik näevad, kui vana mobla mul on, aga mis mul tollest). IMEI-d ja MAC-e ju ei olegi keegi küsinud, neid ma ei avalikusta kah…

[%sig%]

(Sulev kirjutab): Eksid, minu jaoks on pivaatsus väga oluline, mistõttu kontrollin hoolega, milliseid äppe ma endale paigaldan ja milliseid mitte. Vaatan ka hoolega, milliseid õigusi need nõuavad ja sageli olen rakenduse uuendamisest loobunud, kui rakendus nõuab juurdepääsu õigustele, mis minu jaoks tunduvad põhjendamatud. Ma ei kasuta Facebooki ja muid enesepaljastuse võrgustikke. Aga mul pole privaatsusevajadus välja arenenud paranoiaks, et ma loobiks alusetuid nuhkimissüüdistusi. Ma ei usu ka, et keegi, kes tahaks mõne inimese taga salaja nuhkida, riputaks väljanuhitud info just selle inimese enda kontole nähtavale kohale. See on peamine põhjus, miks ma sinu hädakisa tõsiselt ei võta.

Kui ma teatan avalikult mõne elektroonilise vidina tarkvara probleemist, siis reeglina ikka koos mudeli ja tarvara versiooni ära nimetamisega, et inimesed, kellel on samasugune seade, saaks minu teate peale oma seadet kontrollida ja kas probleemi kas kinnitada või ümber lükata. Minu jaoks tundub selline käitumine ratsionaalse lähenemisena, mis võimaldab probleemi olemasolu kõige tõhusamalt kontrollida ja täpsustada. Ilma seadet, selle operatsioonisüsteemi ja probleemset rakendust täpsustamata nuhkimiskaebus tundub minu jaoks kontrollimatu hädaldamisena, mille eesmärk ei ole probleemi lahendamine vaid masside mõjutamine ilma ratsionaalse tõendamiseta.

Jah Sulev, sa oled õigesti aru saanud, see lõim siin foorumis on propaganda. Ja ma võin ilusti ära põhjendada, miks minumeelest antud juhul pole seadme tootja ega tarkvara versioon olulised. Olen pidanud vähemalt viimased 10a google globaalset andmekogumist, nuhkimismeetodite arendamist ning andmeanalüüsi üheks suuremaks ohuks tavainimeste netiprivaatsusele. Seepärast olen ka proovinud minimiseerida minu isikuga seotud andmete jõudmist google karvastesse kätesse. Ja personaalseid fotosid, mis pole mõeldud avaldamiseks, pean ma kindlasti vägagi privaatseteks isikuga seotud andmeteks. Eriti kui nendele fotodele rakenda isikute, objektide ja asukohtade automaatset tuvastamist.
Mul on kahtlemata põhjust avaldada nördimust, kui google leidis meetodi, kuidas minu fotodele küüned taha ajada, kuigi ma olen seda proovinud igati vältida.
Jah, ilmselt ma tegin mõned väikesed vead, lasin oma hoolsust lõdvemaks: hankisin androidiga mobla, millele polnud head alternatiivi tol hetkel. Samuti lasin uuendada androidi tarkvara, ilma et ma ülipõhjalikult uuriks, milliseid minu jaoks kasutuid või privaatsusele ohtlikke lisasid kaasa topitakse. Netist põgusalt otsides, leidsin, et ma pole üksi, neid juhtumeid on piisavalt palju, kus sama nipiga fotod googlele lekivad, Kui see oleks juhuslik tarkvaraviga mingis versioonis, siis 3-e aastaga oleks võinud ju tarkvara ära parandada, lekke kinni keerata ja kasutajaid teavitada. Mitte, et ma peaks probleemi juhuslikult halva üllatusega ise avastama.
Aga kui ma seda hala siin ei avaldaks, siis ma nõustuks tuima massiga, kelle jaoks privaatsus pole oluline. Nemad on google põhiline kasumiallikas. Minu käputäis lekkinud pilte ei muuda suures plaanis midagi. Google balanseerib kogu aeg lubatavuse piiril, kui palju privaatseid andmeid tohib kokku rehitseda, ilma et sellest suuremat kisa või kulukaid kohtuasju tekiks. Mainekahju ja usalduse kadu on google jaoks suurim oht. Kui tuim mass ükskord märkab, et privaatsus on oluline, võibolla tõmmatakse googlelt vaip jalge alt ära. Aga v.o. vahetatakse millegi veel hullema vastu.
Igatahes tänud sulle Sulev, et võtsid vaevaks vastuargumente esitada, vaidluses sünnib tõde :slight_smile:


petslane