(henry): ISOst ja heleduste lõikusest

https://www.dpreview.com/articles/8924544559/you-probably-don-t-know-what-iso-means-and-that-s-a-problem

(njh kirjutab): Ei maksa nii laisk olla, et ingl.k lingiga loopida, see foorum on ikkagi suunatud eestlastele?

(enn kirjutab): Ja üldse võiks sõnumi rahvusliku regivärsi kujule viia!

[%sig%]

(njh kirjutab): Ei ole mõtet liialdada. Ühed valdavad parima võõrkeelena inglise keelt, teised vene keelt, kolmandad saksa ja neljandada soome keelt… Pole mõtet võõrkeelsete lehtedega läbu korraldada siin.

(henry kirjutab): siin valid omale sobiva keele
https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=et&ie=UTF8&prev=_t&rurl=translate.google.com&sl=en&sp=nmt4&tl=et&u=https://www.dpreview.com/articles/8924544559/you-probably-don-t-know-what-iso-means-and-that-s-a-problem&xid=17259,15700002,15700021,15700124,15700149,15700168,15700186,15700191,15700201,15700208&usg=ALkJrhhVItYPJYZ-GReCmyyutPkZziD7DA

njh kirjutas:

Ei maksa nii laisk olla, et ingl.k lingiga loopida, see foorum
on ikkagi suunatud eestlastele?

Ma võin teha eestikeelse lühikokkuvõtte: Autor vingub, et mõiste ISO on filmiajastu igand ja vihjab kavalalt, et mitteinseneridest lollkasutajad sellest aru ei saa ja profid on ilma jäetud väärt tööriistast nimega “raw histogram”, selle asemel näitavad kaamerad kodukanadele mõeldud jpg histogrammi.

Kusjuures insenerina ma olen täiesti nõus, et filmi ISO ja digikaamera ISO on väga erinevad asjad. Kui digikaamerate arendamisel poleks filmikaameraid eeskujuks olnud, siis tõenäoliselt oleks ka ISO asemel mingid teised seaded ntx nagu helisalvestajatel nivoopulgad vms.
Aga lõppude-lõpuks asja sisu sellest ei muutu, kas sa keerad ISO 100-lt 800-le, või kaadri “keskmise heledustundlikkuse pulga” 100-lt 800-le, masin teeb ikka sama asja.
Kel huvi on võib katsetada: pane kaamera seaded manuaalseks, fikseeri ava ja säriaeg, tee ISO 100-ga kontrollitud valgusega stseenist testklõps. Seejärel muuda ära ISO, pane 800 või 3200 või midagi veel ekstreemsemat, ava ja säriaeg jäta samaks. Tee uued testklõpsud. Pärast võrdle saadud rawfaile mõnes programmis, mis kaamera faili metainfot ignoreerib, ntx Darktable. Kas on rawfailides ISO seadetest tingitud põhimõttelisi erinevusi?


petslane

(mihk kirjutab): Kui küsimust maakeelselt esitama ei vaevu, miks siis üldse maakate fotofoorumisse pöördud ? Ingliskeelseid fotograafia portaale on ju siljon, küsi sealt. Ja kui vastustes kasutatavaid spetsiifilisi väljendeid ei tea, siis guugli tõlge lahendab ju kõik…

(henry kirjutab): >Pärast võrdle saadud rawfaile mõnes programmis, mis kaamera faili metainfot ignoreerib, ntx Darktable. >Kas on rawfailides ISO seadetest tingitud põhimõttelisi erinevusi?

Kui signaali kordistaja (ingl. amplifier) on enne analoog-digitaal muundurit, siis vist ikka on raw-ides vahe?

(henry kirjutab): Minu jaoks oli uudis, et fujifilmi kaameratel on erinevad DR valikud, pilt seal jutu keskel. Uurin seda edasi.

henry kirjutas:

Pärast võrdle saadud rawfaile mõnes programmis, mis kaamera
faili metainfot ignoreerib, ntx Darktable. >Kas on rawfailides
ISO seadetest tingitud põhimõttelisi erinevusi?

Kui signaali kordistaja (ingl. amplifier) on enne
analoog-digitaal muundurit, siis vist ikka on raw-ides vahe?

Sa ju ise postitasid lingi kus öeldi, et signaali võimendamisega ei tegeleta. Loomulikult tulevad erinevate isodega RAW failid erinevad, aga mil moel?
Ma kaldun arvama, et mängitakse gamma kurviga, cmos sensoril on võimendi iga pixli juures, iseasi mis tolle pixlist loetud infoga tehakse, enne kui raw-sse jõuab?
Mu soovitus testida oli muideks natuke provokatiivne – äkki keegi viitsibki korralikult uurida? Iga kaamera on ju ka erinev.
Näiteks mina olen natuke surkinud ja leidnud, et normaalselt särititatud raw saab kerge vaevaga samasuguseks, nagu ülesäritatu, aga vastupidi ei saa :slight_smile: Äkki nad teevad kaamerasoftis ISO muutmisel sarnaseid trikke, viskavad pixliinfole natuke softis heledust peale ja kõik? :slight_smile:


petslane

Mulle tundub, et kui ilma “creative” seadeteta võimalikult lineaarselt töötad kaameras, siis too jpg-histogramm ajab ka asja ära orienteerumiseks.

Kogu masinasisene tsirkus püütakse meie eest nähtamatu ja salajas hoida.
ISO nagu oleks miski standard? Aga canoni kaamerast saad kergemini valgustest toone kätte, sony sensoritest jälle varjud paremad.
cmos-idega tehakse signaali kallal sada imet enne, kui nupuvajutajale fail kätte antakse. sony seebika raw-s on ilmselged imelikud mustrid sees.

hea tehniline viide, pani mõtlema. ignoreeri neid keelevigisejaid

Tiit Veermäe kirjutas:

Mulle tundub, et kui ilma \“creative\” seadeteta võimalikult
lineaarselt töötad kaameras, siis too jpg-histogramm ajab ka
asja ära orienteerumiseks.

Histogram ja klippimise hoiatuse sebra on ju paremates kaamerates protsentidega seadistatavad, aga iso muudad enamasti 2x-des.
Fotode puhul on ju alati särikahvli võimalus ja 5 või 10% säritust siia-sinna pole teab mis traagika. Kel asju väga täpselt vaja, vaatab oma graafikud läpakas kohe üle.

Aga kui kaamerat filmimiseks kasutada, siis on “jpg histogram” just täpselt see hädavajalik mõõdik. Liikuva pildi failis praegu veel tavainimese jaoks raw luksust pole – saad prosumer kaamerast oma kadudega pakitud kaadrijada ja säri peab kohe võtte ajal väga õige olema.


petslane

Teistes kaamerates on erinevad kontrasti seaded, gamma seaded. Üksjaaseesama.

Minu sony histokas on kasutuskõlbmatu, kaameratagune telekas näitab ka rohkem pooltoone kui graafik. Ülesäri vilkur hakkab täissinise taeva peale tööle. Igatsen RAW histokat.

Metslane ei ole meile pikki loenguid Fuij DR-st pidanud. DxO ka ei avalda andmeid. Kuskilt kuugeldasin, mingid tüübid olid teinud katseid ja said umbes 13,2 stoppi. 14,8-ni on veel arenguruumi.

PS kirjutas:

Minu sony histokas on kasutuskõlbmatu, kaameratagune telekas
näitab ka rohkem pooltoone kui graafik. Ülesäri vilkur
hakkab täissinise taeva peale tööle. Igatsen RAW histokat.

Ülesäri sebra taset saab sonyl muuta 5% kaupa, paned 100+ ja peaks näitama, kui tõesti on väljaspool ulatust. Taeva peale hakkab vilkuma kui vähemalt 1 värvikanal on maximumi ületanud – üksiku värvi limiidi ületamise vilkumine peaks vist sõltuma ka WB asendist? Vähemalt ma oletan nii, ei viitsi hetkel katsetada.
Ega pildistamise hetkel too sebra ka mingi ülim tõde pole, lihtsalt visuaalselt hoiatab, milline kaadri osa võib nihu minna. Raw jaoks võib ju kahtluse korral alati säri kompensatsiooni natuke miinuse peale keerata.
Aga histokas ja pooltoonid, mida sa sellega öelda tahad? Ma praegu ei kujuta hästi, ette, mida sealt kaamera histokast peaks üldse detailselt vaatama pildistamise hetkel, peale selle, et heledate tipp serva kinni ei jookseks…
Ja kas “kaameratagune telekas” on suur hdmi kaudu ühendatud monitor, millega filmimehed reaalajas asja jälgivad?


petslane

PS kirjutas:

Telekas on ikka sama kaamera ekraan, väga tubli on. Histogramm
näitabki ülepõlemist, pilt jumala ilus. Sebra on rohkem
kinumeeste tööriist, ei meeldi, kui kogu aeg pilt virvendab,
vilkuriks nimetan seda kõige tavalisemat. Vilgub mille iganes
peale. Aga ekraani ja pildiotsijat võib usaldada. See legend,
et rikub silma ja muidu jube paha võrreldes optilisega on
täitsa mööda jutt.

Noh, sealt see vahe tulebki, et raw-s on ulatus palju suurem kui kaamera enda tehtud jpg-s. Kui nüüd pildistamise ajal säritada täpselt nii napilt, et histogram paremas servas üles ei hüppa, siis jääb raw faili heledasse poolde veel julgelt töötlusvaru. Kui aga säritada raw jaoks liiga täpselt, et kõige heledam pixel servas kinni, siis on teatud risk, et midagi ikka põles sisse või ei saajäreltöötlusel heledamas osas enam kuvidega mängida. Aga eks iga mees peab oma kaamera nõksud selgeks õppima, kui tead, et võib igal ajal histogrammi näidust 1/3 - 2/3 stoppi rohkem lasta, siis ei tohiks ju ka suurt probleemi olla.
Aga profid võivad ju iriseda kaameratootjate kallal niikaua, kuni mõni selle raw histogrammi võimaluse tekitab.


petslane