(henry): Panasonic täiskaader kaamera

(henry kirjutab): huvitav, et olympus ei liitunud, aga võibolla hiljem

MetsJeesus kirjutas:

Lõpuks PALVE Petslasele – kui vähegi võimalik siis riputa
kuhugi mõned shootout-pildid – tänavakanjon kontrastses
keskpäevapäikeses, tume hoone heledate pilvedega taeva
taustal, öine vanalinn, portreefoto jpm. Mõtteid saab
kaameraföönide reviewdest.
Suht kõhutunde pealt SPEKULEERIN – Päevavalgel ja
dünaamikas teeb I-Föön panale ära nii et tolmab, hämaras
ja 56-60 mm peal näitab Pana aga I-Föönile et vanaisa on
kohati veel vinks-vonks-vormis…

Ma kuidagi ei leia endas motivatsiooni korralikke testpilte teha ja neid kuhugi üles riputada :frowning:
Selles on sul õigus, dünaamikas paneb iPhone 8 ära, LX3-l olid valgeks põlenud pilved täiesti tavaline ja hämaras ei tasunud toda LX3-e välja võttagi.
Aga tollel vanaisal on mõned olulised eelised: ccd sensor joonistab puhtad pinnad võrreldes mobla ära mökerdatud müraeemaldusega. Ning kaamera suurem obje lubab zuumida, sealjuures on kogu ulatuses teravus ning kontrast ülihea. Ifööni pildid on kuidagi tavaliselt lamedad nagu mobladel ikka, tollel vanakesel ilma vaevata mõnusalt ruumilised. S.t sensor ja dünaamika on 10-e aastaga küll oluliselt võimekamaks muutunud, kuid vana fotokas tervikuna veel alla ei vannu. Kui mul oleks vaja mõned heas valguses tavalised pildikesed klõpsida ning laua pealt oleks valida kas iPhone 8 või too vanake LX3, valiks kõhklemata vanakese.
Aga miks ma selle teema üldse üles võtsin? 10 aastat vana kaamera on tegelikult museaal, praegu on mul siin oluliselt paremaid uuemaid kaameraid kasutada. Kui too vanake on ühe võimekama moblakaameraga enam-vähem ühe pulga peal, siis uute pool- või veerandkaadriste või isegi 1" tollise sensoriga päris fotokate moblast üleoleku teemal ei tasu üldse jahudagi.


petslane

(henry kirjutab): // Aga tollel vanaisal on mõned olulised eelised: ccd sensor joonistab puhtad pinnad võrreldes mobla ära mökerdatud müraeemaldusega.

ccd-l oli veel üks hea eelis, puudus rolling shutter efekt kuna tal oli global shutter, nüüd küll üritatakse ka cmos-ile global shutterit teha aga see on oluliselt keerulisem.

Head näited siin: https://www.youtube.com/watch?v=R_qOW-Fm0Zg
ja siin: https://www.youtube.com/watch?v=4lHlzRw_Oek

Kuna cmos tootmine oli oluliselt lihtsam ja odavam, siis mindis seda teed kuigi alguses olid ka esimesed digipeeglid ccd sensoritega. Kodak vist oli viimane mohhikaanlane kes ka täiskaadrile ccd sensoreid tegi aga lõpuks andis temagi alla.

Ja taas nii rumal jutt sinult mis tõendab ainult seda, et sa ikka ei saa päris hästi asjadest aru. Ainult dünaamika… krt, nii silmaklappidega järeldust annab ikka teha.
Ja kas sa mitte veidi aega tagasi just ei rääkinud kuidas moblas softiga pildist shedööver tehakse? Kuidas sa tead, et nutiseadmes oleva kaamera areng just ainult sensoriga on toimunud?
Lisaks, D850 tuli välja 2017 suvel, ehk D3X-ga on vahet 8,5 aastat, mitte 10. Kui 10 aasta arengut tahad vaadata, siis võrdle D3-ga.

henry kirjutas:

ccd-l oli veel üks hea eelis, puudus rolling shutter efekt
kuna tal oli global shutter, nüüd küll üritatakse ka
cmos-ile global shutterit teha aga see on oluliselt keerulisem.

Just seda ma küsisingi, oma esi esimeses kommentaaris, kui Pana täiskaadri teema sii postitati:-)
Ise olen muuviteemal jummala algaja, aga rolling shutteri probleem hüppas kohe näkku esimestel arglikel katsetustel.
Nüüd kuna Pana on viimasel ajal just liikuva pildi talletamisel tugev olnud amatööride ja tublide amatööride kategoorias (vt ntx GH5), siis ootaks, et nad suudavad ka midagi tolle ebameeldiva tehnilise puudujägi vastu ette võtta.

Aga tollel LX3-vanakesel pole küll erilist pointi nuppu kinuasendisse keerata, ükskõik mis ccd seal sees on.


petslane

(tom2 kirjutab): Kuna juba juttu oli Huawei P20 Pro telefonist, mida vist peetakse heaks:

https://cdn.dxomark.com/wp-content/uploads/2018/03/HuaweiP20Pro_IMG_20071109_201614.jpg
https://cdn.dxomark.com/wp-content/uploads/2018/03/HuaweiP20Pro_IMG_20071109_114509.jpg

Telefoniekraanilt suurendamata vaadates pole nagu vigagi, aga arvutiga selliseid pilte vaadates tekib küsimus, et kui korraliku peegelkaamera pildist võtta 60 x 40 pikseli mõõdus tükk ja see suureks venitada, kas jääks palju viletsam? :slight_smile:

Teine teema on telefonide optiline pool. Ükspäev võrdlesin uue iPhone, Samsung Note 9 ja nende lainurkkaameratega sarnase fookuskaugusega Canon EF 24mm F1,4 L II USM objektiivi optilist suutlikust vastu loojuvat päikest rasketes valgusoludes pilti tehes.
Kuigi ka peegelkaameraga tehtud pildilt paistis muru pealt vastu veel üks päike, siis see oli ikkagi igati ilus ja vaadatav pilt. Telefonidega tehtud pildid tuletasid meelde 20 aastat vana odavama otsa videokaamera pildikvaliteeti.

(henry kirjutab): aga seeest milline tehnoloogia areng:)

(mihk kirjutab): Vaatasin, Canonil tuli vist viimane 1/1,7" sensoriga 12MP väike kaamera välja 2013.a. - Powershot G16. Dpreview-st hea vaadata, seal ka tollased näidispildid olemas. Sellist jama nagu P20 Pro lingitud fotol õues seisva tütarlapse näoga on teinud, sellist jama ei teinud isegi sama suure sensoriga G9 aastast 2007, mille prouale kinkisin. Aga sellel vana G-seeria aparaadi protsessoril polnud nii vinget arvutusvõimsust ega nii tarku algoritme kui jeesukese poolt taevani kiidetud P20 Pro-l (irw).
Mobiilikaamerate pilt on kindlasti algusaegadega võrreldes palju-palju edasi läinud, mistõttu saabki mobiilidele suuremaid ekraane teha. Paremate puhul ja ok valgusoludes kannatab tahvliltki vaadata. Ausalt öeldes eeldasin P20-lt tema 1/1,7" sensori tõttu palju rohkemat.

(mihk kirjutab): Arvutuslik bokeh - see rohkem nutiGunsti maailm. Arvutid on võimelised ka maalima.
Väikese sensori ainuke eelis on tema ja temaga koos töötava optika väiksus. Et mahub pükste tagataskusse ja kannatab peal istuda. Ja seetõttu massid ostavad, saab netti ja helistada ja ekraan on kah päris suur. Ja ilma kaamerata nutitelefone vist enam ei toodetagi. Kõik muu on selle peoga kaasnevad puudused, lepi sellega. Spioonikaamera jääb ikka spioonikaameraks.
Kaamera sensoril ja päikesepaneelil on üks oluline erinevus - päikesepaneelil pole signaal/müra suhe kriitiline näitaja. Pilti püüdvate sensorite puhul ei kehti triviaalne 1+1=2.
Kui mõni mode satub lugema, siis võiks ka Fotokala analoogselt Dxo-le teha nutikaamerate teemalisti eraldi. Dxo-s on viisakalt eri tabelites välja toodud, et nutitabeli tipus on P20 Pro109 punktiga ja sensoritabelitipus oleval Hassel-i uuel sensoril on kõigest 102 punkti ja Canon 5DMk4 sensor suisa häbiväärsed 91 punkti.

(henry kirjutab): Klaas on ka tähtis, kui ees on kuivanud naftast venitatud põienahk, siis pilti sealt läbi ei tule.

(marek kirjutab): no jeesus luges googlest, et P20 on hea. selle mehe raua kogemus on null. kogu tarkus tuleb google abil.

(henry kirjutab): pana uudiseid ka
https://www.dpreview.com/reviews/panasonic-s1-s1r-review-in-progress/2

Hinna p6hjal otsustades Pana on optimismi täis. Tipp Sony jupidest tehtud ja tonn Sony hintadele otsa. Kes ostab?

(AV kirjutab): Kel danskebank-is papp ilusti pestud võib ehk mitmetuhhist nifty-fiftyt ka soetada. Minu oma maksis 10x vahem, teand kas on siis 10x viletsam.

(henry kirjutab): aga sensor ei ole BSI, siis võibolla ei olegi Sony

Kuna on Leicaga koos tehtud, siis ehk on ka sama sensoritootja. Kunagi kuugeldasin, Leica kohta tuli märksõna Tel Aviv.

PS kirjutas:

Kuna on Leicaga koos tehtud, siis ehk on ka sama sensoritootja.
Kunagi kuugeldasin, Leica kohta tuli märksõna Tel Aviv.

Siis kui Nikon 850 välja tuli, räägiti kaa juutide sensorist. Pärast esimest lahtilammutamise blogikirjutust selgus sensoriks Sony. Panakas küll ise ka h6iskas oma FF -sensori välja. Äkki on ikka kodukootud.

Kui on kirjas: designe by Pana, siis on kindlasti Sony. irw

Ja vb töesti … designed by pana. Manufacturered by sony …

(henry kirjutab): https://petapixel.com/2018/02/21/panasonic-unveils-first-global-shutter-cmos-sensor-8k-36mp/

aasta vana uudis, et pana teeb 36mp global shutter sensori,
äkki tegi oopis 24 ja 47mpix-lised:)
global shutter õigustaks ka kallimat hinda