Inimesed pildil

Tekkis selline küsimus… Kas peab foto avaldamiseks luba küsima(/mingi lepingu sõlmima) fotol jäädvustatud isiku(/modelli) käest? Ise mõtlen, et kui inimene juba avalikku kohta tuleb siis peaks ta ka nõustuma sellega, et ta võib mõne aparaadi filmile jääda, kuid kuidas seadused seda reguleerinud on (huvitab just Eestisisene teema)?

paavo

ebaseaduslik salajane jälgimine :slight_smile:

Kati Toots ( oli eestis) ;))))))

…et siis pressifotograafitõendit vaja, et tegu poleks jälgimisega? :slight_smile:

siis on pigem kiireid jalgu vaja:)))

Parem karta kui kahetseda - pildista lilli.

aga kui on GMO lilled võib sellega seoses olla kellelgi õigusi nii, et ka siin peab olema ettevaatlik…

Hei,tean ühte kohta,kus tohib pildistada - loomaaias,seal on kohe väravas vastav märgukiri,et pildistamise luba on pileti hinna sees,aga kas see luba kehtib vaid eksponeeritavate loomade kohta või tohib ka mõnd kohalviibivat
inimest jäädvustada,polnud märgitud…

[%sig%]

tegelikult sõltub asi suures osas pildi kasutamisest. loe vanemaid teemasid siin ja eestifotos. kui tahad pilti reklaamiks kasutada/müüa on vajalik, et inimestega pildil peab leping olema. kui jutt käib näitusest, ajakirjanduses avaldamisest jms siis on otsad suures osas lahti, sõltub kontekstist jms aga ei pea alati lepingut olema. asjatundlikumad inimesed on sellest kirjutanud…

(TippTapp kirjutab): Kahjuks on relvahoidmise ja kasutamise seadus lihtsam ja konkreetsem, kui photo- shooting.

(Robert kirjutab): >> Ise mõtlen, et kui inimene juba avalikku kohta tuleb siis peaks ta ka

nõustuma sellega, et ta võib mõne aparaadi filmile jääda…

Flame on ! Sellise mõtteviisiga inimeste pärast enamik inimesi eelistab igasuguste kaamerate ette nii igaks juhuks mitte jääda…

(TippTapp kirjutab): Siis võiks ju kanda juba näokatteid, kui linnapildis cam- iga tegelast ohtlikuks pead.
Lisaks võiks kanda veel kuulivesti ja tagumikukaitset narkari süsta jaoks.
Ettevaatlik peab loomulikult olema, kui nurga taha pissile lähed, aga mitte liig paranoiline, ei usus et tavakodanikke papade hordid jahivad, kuigi inimene end ikka ainulaadseks peab :slight_smile:

päris lilli aind ka pildistada ei taha,aga hästi :)… tänan vastajaid.

(Valts kirjutab): Ega see meil, nagu suures osas muus maailmaski, vist eriti reguleeritud ei ole. Jääb ruumi veel natuke inimlikkusele, viisakusele, headele tavadele. Ka viimased muutuvad kindlasti ajas, nii nagu üksikindiviidide seisukohadki. Mõni aeg tagasi olin näiteks ise sinuga täpselt samal seisukohal.
Ilmselt kusagilt siitsamast foorumist saadud lingilt leidsin huvitavat lugemist ja mulle tundus mõistlikuna loetud mõte, et kui minul on õigus avalikus kohas inimesi oma filmi või mälukaardi peale jätta, siis on neil ju vastukaaluks õigus sinna ka mitte jääda, kui nad seda ei soovi. Ja olen püüdnud ka niimoodi vastavalt käituda. Olen isegi üllatunud, kuidas selle seisukoha järgimine parandab minu enda enesetunnet ja ka piltide kvaliteeti. Kui lähened inimestele lahkelt, julgelt ja annad mõista, et nad on huvitavad, siis on kolm võimalust: nad kas

1. ei märka sind ja sa saad intiimse pildi,
  2. on huvitatud, et neid pildistatakse, nad mängivad kaasa ja võid saada ettearvamatult hea või halva pildi,
  3. ei taha, et neid pildistatakse. Sellisel juhul ei saa sa niikuinii head pilti ja mõttekas on kaamera alla lasta ning sõbralikult naeratada. Ootamatult sagedasti naeratavad nad sulle vastu. Sageli on keeldumise põhjuseks ka lihtsalt ootamatus või aeglane reaktsioon. Vahel, kui need inimesed on veidi jälginud, kuidas sa teisi pildistad, tundub, et nad isegi kahetsevad oma valikut. Aga sellegipoolest uuesti üritada tavaliselt ei maksa, sest siis nad satuvad jälle segadusse ja head pilti sa sealt ikka ei saa.

:slight_smile:

(vahur kirjutab): Valts kirjutas:

Ilmselt kusagilt siitsamast foorumist saadud lingilt leidsin
huvitavat lugemist ja mulle tundus mõistlikuna loetud mõte, et
kui minul on õigus avalikus kohas inimesi oma filmi või
mälukaardi peale jätta, siis on neil ju vastukaaluks õigus
sinna ka mitte jääda, kui nad seda ei soovi. Ja olen püüdnud ka
niimoodi vastavalt käituda.

Oli see Petteri Suloneni leht?

(Valts kirjutab): Seesama jah! On sul aga hea mälu! Mul küll ei taha nimed ja numbrid kuidagi meeles seista…

Aga, et eelnev jutt väga kuivaks ei jääks, siis lisan väikese valiku pilte, tehtud just eelmisel nädalal Portugalis. Et siis nö. “turistikad”

http://www.adamson.pri.ee/showcase/index.html

:slight_smile:

[%sig%]

heh, pilt nr 6 oleks võinud samahästi eestist olla :slight_smile:

(Sten kirjutab): Autoriõiguste teema
on siit foorumist läbi jooksnud päris mitu korda.
Boingboing vahendab üsna hästi haakuvad lugu
seoses Walmart’i paranoiaga:

http://www.boingboing.net/2005/06/06/walmart_wont_print_d.html

http://www.signonsandiego.com/news/computing/personaltech/20050530-9999-mz1b30snap.html

(Kaur kirjutab): > Ega see meil, nagu suures osas muus maailmaski, vist eriti reguleeritud ei ole.

Jääb ruumi veel natuke inimlikkusele, viisakusele, headele tavadele.

Unusta ära! Nupukad kodanikud Ameerikas saavad aru, et iga reguleerimata asi tähendab kohtu kaudu raha teenimise võimalust ja hakatakse fotograafe ahistamise / privaatsuse rikkumise eest surte summadega hagema. Tekitatakse pretsedendid. Selle trendi (hagemisvõimaluse) korjavad üles .eu nupumehed, seega arvab seaduselooja varsti, et valdkond tuleb ka Euroopa seadustes ära sätestada. Tulemuseks järjekordne banaani kõveruse reguleerimise sorti direktiiv (“avalikus ruumis tohib ilma eriluba omamata teha pilti kaameraga, mille sensori diagonaal on kuni xx mm, zoomiulatus 3x, maks ISO kuni 400…”)

Politsei ning eriti turvafirmad sõidavad muidugi ka nendest reeglitest üle. Nägu ei meeldi - väänatakse kaamera käest ära ja saad veel molli kah. Meil veel terrorismi-paranoiat ega pedofiilia-foobiat ei ole, aga küll nad tulevad.

[%sig%]

Hell oo,

selle asja peaks tegelikult teistpidi üles võtma… kuidagi ära tõestama, et õigus avalikus kohas pilti teha on igaühel ja selle piiramine on kodanikuõiguste ahistamine. Nii kui keegi vigiseb, et “minu molli ei tohi pildistada” - avaldus pollarisse, et selline-ja selline ahistab - ei lase pildistada, pressib raha välja, varjab midagi vms.

BRM