IPS või Color Gamut Dell arvutil

Kas on teavet/kogemusi Dell arvutile Latitude või Precision valikul. Seni olen kasutanud IPS tehnoloogiat, Nüüd pakutakse ka Precision 45% Color Gamut ekraaniga.

Äkki annad konkreetsed lingid. Miks peaks võimalik vastaja kuugeldama hakkama.

(aivar kirjutab): See mida Dell ise väidab on täiesti väärtusetu.Ise oleks äärepealt ostnud Dell Latitude IPS ekraaniga mis tegelikult osutus ikkagi TN ekraaniks.Võimalik et kohapeal salongis vahetati ekraan ära.Ja pandi odavam TN.Aga ostja ei läinud paraku õnge…sest ekraan oli kohutav.
Soovitan lugeda teste siit https://www.notebookcheck.net/
Seal käiakse monitorid ikka kolorimeetriga üle.Mitte ei tehta teste põhinedes peamiselt Delli andmetel mida on terve internett täis.

Toomas kirjutas:

Kas on teavet/kogemusi Dell arvutile Latitude või Precision
valikul. Seni olen kasutanud IPS tehnoloogiat, Nüüd pakutakse
ka Precision 45% Color Gamut ekraaniga.

Kas sa konkreetset mudelit ei taha siia postitada?
Latitude või Precision seeriad on väga laiad, aga sellistel enamasti ekraanid fototöötluse seisukohast on nirud nagu kontorirottide läpakatel tavaliselt.
Ja mida too 45% color gamut tähendab? 95% sRGB värviruumist võiks olla tavalise kontoriarvuti jaoks juba üsna hea. Aga 45%?? Millest?


petslane

https://www.digideli.ee/sulearvuti-dell-precision-3541-fhd-i7-9750h-quadro-p620-16gb-512gb-w10.html

See 45% on ilmselt trükiviga. Sellises segaduses eelistaks märget IPS.

(Sulev kirjutab): Ei usu, et see trükiviga on. Neid masinaid pakutakse vähemalt 3 erineva gamutiga: 45% color NTSC gamut, 72% color NTSC gamut ja 100% Adobe color gamut.

(Sulev kirjutab): Link kah, mudel on küll natuke teine:
https://www.dell.com/support/manuals/ee/en/eebsdt1/precision-15-7540-laptop/precision_7540_setupspecs/display?guid=guid-fef2edc3-330b-4940-872a-8e8217388918&lang=en-us

Siis sa tead ka mis on AG ja NT ja AL. Kindlasti nad ei ole sama, mis IPS.

Sulev kirjutas:

Ei usu, et see trükiviga on. Neid masinaid pakutakse vähemalt
3 erineva gamutiga: 45% color NTSC gamut, 72% color NTSC gamut
ja 100% Adobe color gamut.

Nojah, 72% NTSC värviruumist on umbes sRGB…
72 - 45 = 27
Huvitav milline osa tollest sRGB on maha kratsitud – 27% ? Näitab rohkem kui veerandi võrra vähem värve kui meie keskmise fototöötleja molu…
Ei viitsi isegi muid ekraani näitajaid googeldama hakata, kõlab nagu üks kontorirottidele mõeldud sitema otsa pildiga läpakaid.
Hinna ajavad sellisel kalliks võimas protsessor, palju mälu ja eriti võimas toiteplokk. Mingit 3D graafikat väänab arvatavast üsna nobedalt. Aga fototöötluseks kõlbab ainult siis, kui on kasutusel lauaarvutina ja välise kvaliteetse monitoriga.


petslane

(Sulev kirjutab): See ei puutu siin asjasse. Keegi pole väitnudki, et A on sama mis B. Või loed sa kuskilt vastupidist välja?
Väide oli, et Dell Precision sülearvuteid müüakse 45% gamutiga küll ja suure tõenäosusega ei ole see number seal kirjaviga. Üldse on naiivne eeldada, et kui tellida nigelate avaldatud tehniliste näitajatega kraami, siis tegelikult on tegemist eksitusega ja saad ostes hoopis paremate näitajatega seadme. Pigem kipuvad eksitused ikka vastupidised olema ja ostuhuvilisele ei maksa selles osas erilisi illusioone luua. Sina, Peeter, pühid ju oma käed puhtaks, kui Toomas õnge läheb ja ostabki selle 45% gamutiga plönni, ja pärast rahul pole.

(Sulev kirjutab): Otsisin välja ka päris õige mudeli lingi:
https://www.dell.com/support/manuals/ee/en/eebsdt1/precision-15-3541-laptop/precision_3541_setupspecs/display?guid=guid-b5960c74-4eef-48f9-9b5f-382cfd4ae103&lang=en-us
Selle mudeli kolmest ekraanivariandist kaks ongi 45% gamutiga ja üks 72% gamutiga. Mille alusel Peeter sonib siin IPSist ja väidab, et 45% on kirjaviga?

(Sulev kirjutab): Mõnele on kriisiolukord ikka väga rängalt mõjunud. Kas kaasfoorumlaste s*taks sõimamine on nüüd aktsepteeritud Fotokala tase?
Peetri puhul muidugi väga ei üllata, tema tegelik sisu on aastaid tema postitustest silma riivanud.

Minu siinsete postituste kokkuvõte:
Toomas postitas lingi konkreetsele arvutimudelile https://www.digideli.ee/sulearvuti-dell-precision-3541-fhd-i7-9750h-quadro-p620-16gb-512gb-w10.html, mille tehnilistes andmetes mainitakse 45% gamutit. Peeter väitis selle peale, et see 45% on ilmne kirjaviga, ja tuleks lähtuda IPSist (mida paraku Digideli tootekirjelduses pole). Seepeale sekkusin mina ja avaldasin arvamust, et see 45% on siiski tõenäoliselt korrektne ja otsisin välja DELLi vastava tootesarja tehnilisi andeid, kus 45% gamutiga ekraanid on valikus täiesti olemas. Seepeale hakkas PS üleolevalt targutama AG-st ja NT-st ja AL-ist ning veelkord IPS-ist, viimast paraku ei maini ka DELLi veebileht konkreetse mudeli tehniliste andmete kohta. Peetri targutus aga oli täiesti teemaväline, millele ma ka tähelepanu juhtisin. Ei saa öelda, et ma Peetrist väga lugu peaksin, aga kindlasti ma teda ei vihka. Pigem tunnen talle kaasa.

(T. kirjutab): sony kasutajad on millegipärast üliemtsionaalsed koguaeg nii oma riista kiitmisel kui ka muudel teemadel:)

(aivar kirjutab): Sulev kirjutas:

Mõnele on kriisiolukord ikka väga rängalt mõjunud. Kas
kaasfoorumlaste s*taks sõimamine on nüüd aktsepteeritud
Fotokala tase?

See pigem näitab millist saasta Dell toodab sõna “premium” all.

Kokkuvõte – kas mingis kataloogis töllerdav mingi läpaka mudel ON pilditööks hea paneeliga? Vastus – väga tõenäosuslikult EI ole, mine tootja esindusse ja küsi endale UHD DCI-P3 paneeliga läppar. Ülejäänud raha eest osta kõige krapsakam prosa mis raatsid. RAM ja ketast saad ka hiljem upgradeda, paneeli ja prosa hilisem vahetus on ebamõistuslikult kallis.

Pikemalt:

  1. Rüperaalid on suht suuresti komplekteeritavad ehk tellid asja sellises konfis nagu sulle vaja. CPU, GPU, RAM, ketas, ekraan. Mingid jaemüüjad võivad pakkuda ka mingeid harju-keskmisele-juuzerile mõeldud valmiskonfe kuid kuna müüb prosa takt ja ketta suurus, on sellises keskmise-kasutaja-konfis reeglina suht kusine paneel. Siit ka Soe Soovitus #1 – mine tootja esindusse ja las nad panevad kokku täpselt sellise konfi mis SINULE vaja. Võimalik et tuleb nõks oodata kuid päeva lõpuks hoiad kõvasti vaeva, aega ja raha kokku. Tootjatest on tegijad (tähestiku järjekorras) Apple, Dell, HP, Lenovo.

  2. Paneeli tehnoloogia. Ilmselt on valikud #1, #2 ja #3 IPS. OLED on veel suht toores ehk kalli$$$ ning andmed sissepõlemis osas on vasturääkivad (loe oht ON).

  3. Gamut.
    sRGB on kontori-klassika kuid tööstusstandard muutub väga tõenäoliselt lähiaegadel ning uueks tööstusstandardiks saab väga tõenäosuslikult DCI P3.
    NTSC gamut on asi mida siin ilmamuna peal eriti ei olegi – televisiooni-standard tehti küll ilus kuid tootjad järgi ei tulnud ning see millega lõpuks enam-vähem maha saadi on tuntud kui sRGB. Uueks filmide-telekate standardiks on seesama DCI-P3, mida tootjad hetkeseisuga suudavad ka suht kõrge 9x% ulatuses katta.
    Adobe RGB on suunitletud vaid üheks tegevuseks – vihmametsa pressimiseks ette valmistamine ning seda väga kontrollitud sisevalgustuse ja ekraani kalibreeringu tingimustes. Eesmärk on keerata ekraan sama plassiks kui trükipressi väljund ja näha ekraaanil seda mida press välja pritsida suudab. Pildi-filmi mõttes suht ummiktee.

  4. Reso. Kui natukenegigigii pilti toimetada tahad ja silmanägemine peab, ostaks ise igaljuhul UHD paneeli.

Pigem tunnen talle kaasa.
Sügav Kaastunne ka siitpoolt – seis fotomaailmas ON – kuidas-nd-kõigeviisakamalt-öelda – vähelaagerfanud põllurammu ekvivalent ning pole ime et emotsioon kipub katikust läbi lööma…

Vaatasin ka ise seda marketingumaterjali. Ilmselgelt toode EI ole suunitletud kujundajale!

Kaugele ON näha et paneelid on suht kusised ning kuna turundusmaterjalide ja speccidega VÄGA valetada ei saa (kohtu-keisid, tagasivõtmised jms), siis üks võimalus alla-keskmise toodet müüa on esitada karakteristikud nii mittemidagiütlevas käändes kui võimalik.

Seesama NTSC on ülimalt lai mõiste – tegelikult isegi nii lai mõiste et sisuliselt puuduvad tooted, mis suudaksid kõike seda laiust oma ekraanile esitada. 45% sellestsamast NTSC-st võib tähendada absoluutselt mida absoluutselt iganes. see VÕIB olla sRGB kuid kui EI ole (ja väga tõenäosuslikult EI ole (st. on tükk maad sRGB-st mööda), vastab seesama paneelilaadne lauakaunistus ikkagi specile ja protestida ei saa suurt sittagi.

Konkreetset Precision 3541 saab specc-šita järgi:
Display Options 15.6”, HD, 1366 x 768, Anti-Glare, Non-touch,
45% color gamut
15.6”, FHD WVA, 1920 x 1280, Anti-Glare,
Non-touch, 45% color gamut
15.6”, FHD WVA, 1920 x 1280, Anti-Glare,
Non-touch, 72% color gamut w/ Premier Color
15.6”, FHD WVA, 1920 x 1280, Anti-Glare, Touch,
45% color gamut

Värviruumi ulatusest saan veel aru aga läpaka 15.6", max 17", ekraanile soovitada UHD resolutsiooni? UHD toimib optimaalsemailt ju 32" ja suurematel ekraanidel. Ma ei kujuta ette kui hea silmanägemine peab sellise jura kasutamiseks olema.

erko kirjutas:

Värviruumi ulatusest saan veel aru aga läpaka 15.6\", max
17\", ekraanile soovitada UHD resolutsiooni? UHD toimib
optimaalsemailt ju 32\" ja suurematel ekraanidel. Ma ei kujuta
ette kui hea silmanägemine peab sellise jura kasutamiseks
olema.

Jama jutt!
UHD tähendab üldiselt 4K e 3840 x 2160 pixlit.
Inimsilm suudab eristada umbes 300 pixlit tolli kohta (dpi). Kui suurt monitori natuke eemalt vaadata siis 250 dpi.
Sellise pixlitihedusega 4K monitor, kus silm üksikut pixlit praktiliselt ei erista, on maksimum 21 tollise diagonaaliga.
Nii et optimaalsed UHD ekraanid fototöötluseks või muuks lähedalt vaatamisega arvutitööks on vahemikus 17 kuni 21 tolli.
32" on paras väiksemat sorti televiisor seinale riputamiseks.
Kui sa ei kujuta ette “kui hea silmanägemine peab sellise jura kasutamiseks olema”, siis kujuta ette, et tänapäeva arvutiprogrammid oskavad fonte, aknaraame ja muid elemente suuremaks skaleerida vastavalt sinu ekraani joonmõõtmetele. Isegi pisipehme tooted oskavad, rääkimata näritud õuna logoga tarkvarast.


petslane