(J): MIlline kaamera osta loodusfotode jaoks kasutatuna

Kas kuludel ja investeeringul suudad vahet teha?
Eesti rahvast on valitsus õpetanud roppu raiskavat kulu investeeringuks nimetama.

J kirjutas:

tömbaks seda ringi natukene väiksemaks ja jätaks 3 tk
söelale.
D750
D610
A7II

Ma natuke valaks õli tulle:
Sony RX10 on algajale looduspiltnikule väga arvestatav variant.
Pimedas jääb küll täis- ja poolkaadritele veidike alla.
Aga kust sa muidu normaalse hinnaga sellise teleobjektiivi saad, et võid põdra asemel põdra ninasõõrmeid pildistada?
Kusjuures veel väga terava ja suure valgusjõuga tele…
(Ka Panasonicul on sarnane kaamera olemas, veidi odavam ja lahjem)


petslane

(mihk kirjutab): Adapteritega toimetamise muret nimetas AV.

Vana objektiiv võib olla igati tubli, aga 30…40+ Mpx sensor võib mitmetel juhtudel tahta oma võimete näitamiseks suurema eraldusvõimega objektiivi. Kiire autofookuse võimaluse puudumine on väga suurele osale harrastajatest kui sõit käsikastiga autoga.

Poolkaadri filmiga kaamerad (kinokaadriga) andsid VÄIKSUSE eelise, olid väiksemad, objed ka väiksemad. Ja sai ühele filmile poole rohkem kaadreid teha. 10x15cm piltide printimiseks kõlbas igati. Slaidiks justkui ei kasutatud. Samas oli ka laifilm, ikka kvaliteedi pärast.

Tänane uus peeglita täiskaaderkaamera on praktiliselt samade gabariitidega kui peegliga poolkaaderkaamera, väiksuse eelis on täiesti ära kadunud.
Nii lihtne see areng ongi olnud.
Sensori suuruse mõju - mõtle ise, võta filmiajastust. Spioonikaamera, tavaline 35mm kaamera ja laiformaatkaamera. Emulsioon filmil oli enam-vähem sama (sama ISO-ga filmil), aga piltide kvaliteet erinev. Või “videost” - 8mm film, 16mm film, tavaline kinofilm, laiformaat film (vanasti oli ainult Kosmose kinos).

(mihk kirjutab): Nüüd tekitasid küll paraja segaduse. Samas RX10 seeria puhul on see suur-suur võlu, et objektiiviostud jäävad tulevikku, st. aega, mil nullist alustaja loodusfotograaf enam väga algaja pole ja on ise aru saanud, millist kaamerasüsteemi ja milliste objektiivide komplekti tegelikult vajab. Ja ka osta jõuab. Ja metsas-looduses kaasas tassida viitsib.

(Sulev kirjutab): Võta kõige odavam, mis sinu vajaduse ära katab. Digitehnika areneb kiiresti, sinna pole mõtet hiigelsummasid sisse tampida, paari aasta pärast on nagunii uued ja veel paremad kaamerad saadaval.

(henry kirjutab): Aga milleks kasutatud vana kaamera kui sama raha eest saad uue kaameraga põdra kõrva karvu üles lugeda. Sensori suurus ei pidada oluline olema.
https://www.dpreview.com/products/canon/compacts/canon_sx70hs

(tom2 kirjutab): Mihk kirjutas:

Vana objektiiv võib olla igati tubli, aga 30…40+ Mpx sensor võib mitmetel juhtudel
tahta oma võimete näitamiseks suurema eraldusvõimega objektiivi.

Ei taha eriti. Ma pole märganud, et mõni mu Canoni objektiiv oleks 50 MPix sensoriga EOS 5Ds R kaamera ees oluliselt halvem kui 20 MPix sensoriga EOS 1DX Mark II kaamera ees.
Uued poolkaadrikaamerad saavad ka ilusti vanemate objektiividega hakkama, kuigi piksel on veelgi väiksem kui EOS 5DS R kaameral.

Filmi puhul ma saan täiesti aru, et suurem formaat kannab sama tüüpi filmi puhul rohkem infot, aga sama MPix arvuga täiskaadrikaamera ja poolkaadrikaamera puhul alati ei saa. :slight_smile:

henry kirjutas:

Aga milleks kasutatud vana kaamera kui sama raha eest saad uue
kaameraga põdra kõrva karvu üles lugeda. Sensori suurus ei
pidada oluline olema.
https://www.dpreview.com/products/canon/compacts/canon_sx70hs

Kui hakata Sony või Panasonicu 1 tollist sensorit võrdlema mainitud 1/2.3 sensoriga, mille pindala on umbes 5 korda väiksem, siis kuskil tuleb väikeste sensorite võimekuse piir järsult ette.
Loomulikult on küsimus, mille jaoks ja mis on kasutaja ootused? Aga ma oletan, et tõsimeelse algaja looduspiltniku ootused on kõrgemad, kui too Canon võimaldab…
Vt ka https://en.m.wikipedia.org/wiki/Image_sensor_format


petslane

(henry kirjutab): minu postitus oli irooniline, kui aru ei saanud:)

(henry kirjutab): kui 300€ on probleemiks, siis jah, pigem pane see optikasse

Filmi puhul ma saan täiesti aru, et suurem formaat kannab sama tüüpi filmi puhul rohkem infot,
aga sama MPix arvuga täiskaadrikaamera ja poolkaadrikaamera puhul alati ei saa. :slight_smile:

Filmiajastul andis suurem lätakas filmi rohkem detailsust/informatsiooni, ISO tundlikkus oli 8mm filmikaadril ja täiskaadril sama. OK, suurema kaadri jaoks kannatas natuke väiksema südamevaluga võtta kõrgema ISOga = teralisema filmi.

Digiajastul annab suurem sensor = suurem päikesepaneel rohkem ISO-valgustundlikkust – nt seesama 26Mpix võib olla nii poolkaader- kui ka täiskaaderformaadis kuid täiskaaderformaadis on mürasus madalam, st. sama mürase pildi jaoks võib ISO suht rusikareeglina 1,5 stoppi kõrgemaks keerata.

Siit tulenevalt on suure mögapixliarvuga poolekaadriline digisensor olemuselt digitaalne telekornverter ja sobib kõigile neile kel vaja lähemale saada – kas teletoru või makroobiga, vahet pole.

Enda 1. soovitus oleks A7RII, siis d750, siis d610.

d610 OLULISED puudused:

  • Fixekraan – kui tahad mutukt-putukat-seent-õit pildistada siis viskad ennast kõhuli. Kas maas on muda, pori, oksad, käbid – vahet ei ole!
  • Sitem autofookus (vähem punkte, kehvem tundlikkus).

Üldiselt tasub kohe algul keresse pisut rohkem pappi panna sest seda hiljem upgradeda on suht klli$$$. Objektiivi ostu saab alati nõks edasi lükata kuid kere kas on või ei ole ja kui on siis teiseks muundamine eeldab uue kere ostmist ja olemasoleva mahamüümist (või otsust jätta varukereks mis iseenesest EI ole üldse vale otsus kuid ON suht kalli$$$)…

Fototehnikal on üldjuhul hinna/pildi/kasutatavuse suhe vähemasti järelturul suht filigraanselt paigas ning soodsa hinnaga asjadel on mõni Kompromissikoht. Nii-Konnal on suht rämedalt alahinnatud nt d800. Kaamera ei ole paha kuid d800e / d810 on lihtsalt tuntava tüki paremad…

Fototehnika hinnadünaamika – senikaua kui asi on pildivõimeline seni mak$$ab see ka mingit raha, kui turule tulevad oluliselt paremad asjad (kas pildi, kasutatavuse või mõlemas kategoorias), korrigeeruvad ka järelturu-hinnad.

Aga siiski erimeelt et " nagunii uued ja veel paremad kaamerad ". M6ttetu! Hea foto saamiseks v6ib piisata “vähemn6udulikust” kaamerast. Et paneks hoopis r6hku sisule ja muudele oskustele. Tööriistade üle hädaldamine on lihtsalt egotrip.

(henry kirjutab): ma ütleks, et ikkagi korralik objektiiv käib mitu keret läbi

(PicNoir kirjutab): Huvitav, kuidas vanasti pildistati? Siis, kui polnud kõiki kellasid ja vilesid?

(AV kirjutab): Sa jeesuke selle peale pole tulnd et kui noid sinu palavalt soovitud vilesid ja muid imevigureid iga jummala kaameramudel pole täis topitud siis äkki sellepärast et pole nõudlust… Suheldes omasugustega -reaalselt pildistavate- mitte selle üle foorumites aint jahuvate inimestega pole kohanud küll kedagi kes mingite ime-gepsude võimisiganes vilede puudumise üle töinaks. Ja nende eest kallimat hinda tahaks letti laduda. Kui mingil imepõhjusel peaks koordinaate pildi külge vaja olema- on leiutatud nutuföön. Mis- nagu siin kõigile pealuusse kulunud- teeb ju paremaid pilte igasugusest, no vähemalt poolekaadrisest fotokast:)

(henry kirjutab): Sa rähkled mingites kivistunud arusaamades, lae oma nutufööni vastav app ja geo koordinaadid lähevad sinihamba abil läbi õhu kaamerasse ja pildile. Miks sa tahad maksta mitme gpsi eest.

(Pandres kirjutab): Proovi kokku panna nimekiri kaamera + objektiivid süsteemist, koos saadavuse ja hindadega. Näiteks fookuskauguste vahemik 20-400mm (võid mõlemat otsa venitada, aga esialgse pildi saad sellega vast kätte).

Piisavalt ja piisavalt, pole ja pole … järelikult vanasti looduspilti ei tehtudki … loodusfotograafil olid ikka muud üldoskused … kuidas , keda ja mida … nüüd nagu peaks kõik fototehnikaga kompenserima … palju õnne!

(mihk kirjutab): Mida jaurad, kõik tootjad on põhimõtteliselt ju laisad, sest nende tegevuse eesmärk on firmale kasumit teenida. Kui arvatakse, et turu sihtgrupp nõuab (või konkurent juba teeb), küll siis pannakse järgmisele mudelile mõni uus (või äraunustatud vana) funktsionaalsus juurde. Mis põed, osta omale lõpuks ometi kõige usinama ja virgema tootja latest-greatest kaameraga nutikas jõuluks ära, saad keskpäeva paiku rõõmuga pilte teha. Jaanuarist hakkab päev kukesammu võrra pikemaks kah minema - tekib pildistamisaega pidevalt juurde.