(J): MIlline kaamera osta loodusfotode jaoks kasutatuna

(llll kirjutab): Räägime reaalsest kogemusest: olen teinud looduspilte poolkaadriga teleobjektiiviga nö. suurema suurendusega. Kvaliteet oli piisavalt hea. Eraldusvõime ei ole kvaliteedi näitaja?

(enn kirjutab): llll kirjutas:

Räägime reaalsest kogemusest: olen teinud looduspilte
poolkaadriga teleobjektiiviga nö. suurema suurendusega.
Kvaliteet oli piisavalt hea. Eraldusvõime ei ole kvaliteedi
näitaja?

Järgmiseks tuleb keegi, kes väidab, et ta on teinud looduspilte 1-tollise sensoriga kaameraga (mille nö suurendus on veel kaks korda suurem kui sinu poolekaadrilisel) ja kvaliteet oli piisavalt hea…

[%sig%]

(llll kirjutab): Aga las ta tuleb, pildi kvaliteedi hindamine ongi subjektiivne. Mõni ei oska täiskaadrigagi head pilti teha. :slight_smile:

Mis siis, aga piisavalt head tulevad…
Mitteoskajad võivad päris häid asju teha. Just oskajad kipuvad rohkem nüri teravat pilti tootma.
Mis see piisavalt hea on? Ja mis see hea on?

(llll kirjutab): Igaühe enda elu ja ise otsustab. :slight_smile:

(Sulev kirjutab): Täiskaadrist väiksemad sensori mõõtmed ei anna sulle mingit “suuremat suurendust”. “Suurema suurenduse” annavad:

 1. Pikema fookuskaugusega objektiivi kasutamine.
 2. Lähemalt pildistamine.
 3. Tihedama pikslisammuga sensori kasutamine.
 4. Väiksema ekraaniresolutsiooni kasutamine.
 5. Väiksema väljaprindi resolutsiooni kasutamine.
 6. Digitaalne “suumimine”.

(T. kirjutab): Panen ka oma targutuse:
Lugemata teisi postitusi, arvan, et tänapäeva loodusfoto tegemisel on oluline pigem pildi sisu, kui tehnika (sarnast pildimüra on netis oksendamiseni). Viimane on küll oluline, kuid ära jää siia mingite tegelastega vaidlema ega neid postitusi lõputult lugema. Lõpuks läheb pildistamise isu üle - been there, done that.
Ehk siis - odav kaamera esialgu on hea mõte. Torud…vastavalt subjektile vaata midagi välja.

T.

(llll kirjutab): Sulev kirjutas:

Täiskaadrist väiksemad sensori mõõtmed ei anna sulle mingit
\“suuremat suurendust\”. \“Suurema suurenduse\” annavad:

 1. Pikema fookuskaugusega objektiivi kasutamine.
 2. Lähemalt pildistamine.
 3. Tihedama pikslisammuga sensori kasutamine.
 4. Väiksema ekraaniresolutsiooni kasutamine.
 5. Väiksema väljaprindi resolutsiooni kasutamine.
 6. Digitaalne \“suumimine\”.

Ei saa hästi aru millise punkti alla peaks siis liigitama selle olukorra kui näiteks Canon EF 300 mm objektiiviga täiskaadriga tehtud piltidel on põder 1/3 kaadri laiuse suuruselt ja poolkaadriga tehes 1/2 kaadri laiusest. 300 mm objektiiv poolkaadri ette pannes annab välja sama mis oleks täiskaadril 480 mm objektiiv.

(llll kirjutab): Siin ongi reaalne vahe. Poolkaadriga saad 300 mm objektiiviga väga hästi hakkama ja peab eriline kvaliteedipede olema kui peaks arvama, et sama objektiiviga täiskaadriga tehes on kvaliteet väga hea ja poolkaadriga halb. Canoni “valged” objektiivid on piisavalt head, et see väike “crop” tunda ei annaks. Täiskaadrit kasutades 300 mm-ga kisub asi veidi nutuseks, peab lisaraha kulutama telekonverteri või pikema objektiivi peale (jah 500 mm F 4 on hea objektiiv, ja hind on ka hea…).

(henry kirjutab): jah, see ongi reaalne vahe, et täiskaadri korral võid ise seda cropi lõikust arvutis teha aga poolekaadrilise korral enam juurdelõigata ei anna:)

(Sulev kirjutab): See, et poolkaadriline sensor väiksemate mõõtude tõttu kaadri servad ära lõikab ja kaader ise seetõttu väiksem on, ei ole ju suurendamine. Võta põdra pildiga postkaart ja lõika selle servad maha nii, et põder jääb täpselt servast servani, ilma tühja ääreta. Samalaadse tulemuse annabki väiksema sensori kasutamine.

(enn kirjutab): Katsu nüüd aru saada. 300 mm teleobjektiiv annab poolkaaderkaamera sisse täpselt samades mõõtudes kujutise kui täiskaaderkaamera ees. Kuna poolkaadril on sensor väiksem, siis jäävad pildi servad n.ö. kaadri taha ja mälukaardile salvestatakse vaid pildi keskosa. Tegelikkuses ei saa sa mitte suurendust vaid cropi täiskaaderpildist. Teisiti öeldes ostes poolkaaderkaamerale FF objektiivi, viskad sa osa raha maha, jättes osa objektiivi võimalustest kasutamata. Iseasi muidugi, kui plaanid tulevikus FF kaamerat osta. Aga see mõte tundub sinust väga kaugel olevat…

[%sig%]

(v kirjutab): Sellise, sinu polt kirjeldatud kropi saaks vaid juhul, kui kaks võrreldavat sensorit oleksid identse pikslitihedusega. Aga enamus erinevate kaamerate sensoreid on ju väga varieeruvate pikslitihedustega. Kindlasti leidub sensoreid, täiskaadrilt ja poolkaadrilt, mida selliselt võrrelda, aga see ei ole sugugi reegel.
Kui ei oska kaamerat valida võiks välistada. Nt. Kõige kallima, kõige vanemad mudelid ja lõpuks jääb sinna vahele nii palju erinevaid kaameraid, millega saab suurepäraselt pildistada, et vali vaid, mis lihtsalt meeldib ja , tehtud!

(llll kirjutab): Tean, tean kuidas objektiiv poolkaadrile ja kuidas täiskaadrile joonistab. Tulemus on aga ikkagi see, et võtad täiskaadrist tulnud pildi ja lased paberile või vaatad ekraanilt- põder katab 1/3 kaadrist ja poolkaadril 1/2 ja seda kõike ilma arvutis pilti croppimata. Loodusfotograafidele ju üldiselt ei meeldi croppida, tahetakse võimalusel ikka üles panna originaalkaader. :slight_smile:

FF-le ei näe küll suurt mõtet enda (kui harrastaja) jaoks, poolkaader teeb piisavalt häid pilte kui on tegijat. :wink: Täiskaader kaamera esiteks maksab rohkem ja teiseks peaks ostma kas pikema objektiivi või telekonverteri.

(Sulev kirjutab): Vaata, pikslite tihedus oli mul eraldi punktina välja toodud. Pikslite tihedus aga ei ole sensori mõõtudega üks-ühele seotud. Sensoril tihedamalt paiknevad pikslid tõesti toimivad pilti suurendavalt.

(llll kirjutab): No võta näiteks 80D ja 6D. Paned sama objektiivi mõlemale kaamerale ette, teed mõlemaga põdrast pildi ja 6D-st tulnud pildil katab põder hoopis väiksema osa kaadrist.

(llll kirjutab): Ja samas 80D tehtud pildi kvaliteedile ei oska ma küll midagi ette heita, mu jaoks (ja ilmselt enamike harrastajate jaoks) piisavalt hea. Samas 6D-ga tehtud pildil paistab põder väiksemalt ja pead hakkama arvutis croppima pilti.

(enn kirjutab): llll kirjutas:

No võta näiteks 80D ja 6D. Paned sama objektiivi mõlemale
kaamerale ette, teed mõlemaga põdrast pildi ja 6D-st tulnud
pildil katab põder hoopis väiksema osa kaadrist.

Äkki prooviksid oma vastuseid linkida? Praegu uhad nad kõik autori J algpostituse külge ja keegi kurat ei saa aru, kellele sa tegelikult vastasid.
Hint: Iga sõnumi all paremas nurgas on kiri: Vasta sellele sõnumile. Sellele klikates enne vastuse kirjutamist seob sinu vastuse konkreetse sõnumiga, millele vastad.

[%sig%]

(Sulev kirjutab): Katsu ükskord aru saada, et suurendus ei tule mitte sensori mõõtudest vaid pikslite tihedusest. EOS 80D-l on piksid ligi 2 korda tihedamalt kui EOS 6D-l. Saa aru, et on olemas poolekaadrilisi, mille pikslitihedus on suurem kui EOS 6D-l, kuid on ka selliseid, millel see on väiksem ja millega pildistatud põder paistaks ekraanil sama suumiastme juures vaadates hoopis väiksem.
Kui sa oled rahul sellega, et sinu EOS 80D korjab iga oma piksli jaoks valguse kokku 4 korda väiksemalt pinnalt kui EOS 6D, siis palju õnne sulle! Mingites oludes aga tähendab see seda, et pead kasutama 4 korda pikemat säriaega vms.

(llll kirjutab): Rahul muidugi, sest pildid tulevad head.