(kajakas): Tallinna pildistamine Piritalt/Viimsilt

Tere päevast,

Pidevalt on silma jäänud ilusad pildid mis on tehtud Tallinna linnast vaatega Piritalt või Viimsist ning tekkis ka tahtmine mõni sarnane (aga siiski omapärane) klõps teha. Näiteks võiksin tuua ühe Alari Kivisaare väga ilusa foto: http://alarikivisaar.ee/wp-content/uploads/2013/01/tallinn800p2.jpg

Olen nüüd nädalake õhtupoolikutel jalutamas ja vaatamas käinud ning täheldanud kahte asja.

Esiteks igale kogenud fotograafile arvatavasti iseenesest mõistetav fakt, et sellist pilti iga päev ja ka iga nädal ei tee. Ilmaga peab vedama, sest mõni päev pole ju üldse linna näha :slight_smile: Siit ka minu esimene küsimus - mis andmetel lähtuvad fotograafid selliseid pilte jahtides? Kas vaadatakse aknast välja ning otsustatakse, et täna on sobiv ilm või planeeritakse sellist asja pikemalt ette - otsitakse tuulevaikseid ilmasid sobiva pilvisusega?

Teine on aga avastus, et linnapilt on tublisti kaugemal kui ma neid pilte vaadates arvasin. Kui ma oma lainurgaga rannikule jõudsin avastasin, et seal pole sellega midagi teha. Tundub, et seda sorti pilte tehakse hoopis mingite zoom objektiividega ning siis lihtsalt cropitakse üleliigne meri/taevas välja. Siit aga ka teine küsimus - seni oman ainult lainurka ning puudub reaalne ettekujutus milline fookuskaugus millise pildi annab. Niisis küsiks, et millise fookuskaugusega objektiive peaksin vaatama, mis võimaldaksid mul teha sarnast pilti? Arvatavasti peaks see fookuskaugus olema mingis vahemikus reguleeritav, sest ega ma siis selle ühe pildi pärast objektiivi ei osta niiet võiks siiski olla midagi sellist mis kataks võimalikult palju sarnaseid olukordi, kus vaja vähe kaugemalt “maastiku” pildistada.

Eks ilus ilm, pilved, loojang jne. annavad samuti pildile juurde, siin pigem pildi üleaosa keeratud alla peegelpilti!
https://fotokala.ee/baas.php?aktsioon=kategooriad&pilt=46010

Meenus kohe laul tuulevaiksel ööl. Kui Tallinnas elad ja juba mõnevõrra kogemust on väljas valitsevate olude jälgimisel ning ettearvamisel siis täiesti võimalik. Minu kogemus ütleb, et kirkamad pildid saab vast sügiseti ja kevadeti, talvel läheb jäässe ja suvel muidu liiga läbuks, näiteks õhus hõljuv tolm ja muu söörane. Viitsimist ja aega on siis jaluta seal aga edasi, kui õigesse hetke satud siis see on magus.

Peab olema ekstra põhjus, miks üritada teha sama pilti, mida keegi on juba varem teinud. Eriti kui tegu on oma zanri meistriga, siis võiks põhjuseks olla õppimine. Kivisaare pildi tegemiseks on sul vaja head statiivi, head telebojektiivi, korralike photoshopi oskusi ning passida õiget ilma. Ning siis katsetad.

Tegu on panoraamiga, lõpptulemus koosneb võib-olla kümnetest väiksematest piltidest, mis on sarnaste parameetritega pildistatud ja hiljem on tublisti photoshopis nõelumist ja silumist. Kõik see kokku on haaratav ka algajale, aga pakun, et ei vähemaga kui aasta sellise pildini jõuda ei ole lihtne. Panoraami pildistamise ja photosoppimise kohta leida hulga juutuube. Tehnika hind uuena ei ole vähem kui 3000 kulli. Umbes sellised mõtted…

(kajakas kirjutab): Miskised tänapäevased kaamerad peaksid juba lennult võimaldama panoraampilte teha kui ma ei eksi? Siis jääks vähemalt kokkunõelumise vaev ära.

(kajakas kirjutab): Antud pildi puhul vist jää väga suur faktor ei ole kuna meri on pildilt välja jäänud?

Selle Kivisaare pildiga sarnase horisontaalse vaatenurga saad täiskaadriga 85mm objektiiviga, 1,5x cropiga poolkaadriga 56,7mm objektiiviga (kui täpselt sellist pikkust fiksi või sellesse asendisse pandavat suumi pole, siis pisut kitsama kaadri saad 60mm fiksiga ja nõksa laiema 50mm fiksiga) ja 1,6x cropiga poolkaadriga 53,1mm objektiiviga (50mm fiks on üsna hea lähend). Võttekohaks Lillepi pargi juures olev nukk.

Liiga sinisilme arvamus. Kvaliteet nõuab käsitööd. Ja mis krdi äpp seda taevast kaamera sees vaba randmega mere asemele kleebib?

Tahad samasugust pilti? Käi iga jummala päev seda kohta kammimas. Võimalik, et lähema 5 aasta jooksul saad pihta, et mõnikord tehakes pilt hiirega valmis.

(kajakas kirjutab): Ära nüüd ärritu ja katsu rahulikult kaasa mõelda. Jutt oli siiski üksikute piltide klõpsimisest ning hilisemast kokkunõelumisest VS panoraampildi tegemisest. Mõlemal juhul statiivi pealt. Arvestades mida kõike juba praegu kaamera pildi töötlemiseks teeb ei ole liiga sinisilmne arvata, et tarkvara suudab kahel järjestikusel pildil leida ühise koha ning nendest ühe pildi teha. Hilisem töötlus on juba teine, loomulikult on see vajalik ning see peegelpildi tekitamine ja kõik muu tuuning läheb just sinna alla.

(kajakas kirjutab): Aitäh detailse vastuse eest. Küsin üle, et kas sain õigesti aru, et sellies fookuskauguse juures peaks näiteks toodud pilt mahtuma ühe kaardi sisse? Ülevalpool oli ka pakutud teha suurema zoomiga panoraam. Kvaliteet peaks küll panoraamil parem saama, aga töö juba kõvasti keerulisem. Esimese sammuna eelistaks ühe kaadriga hakkama saada ning siis sealt edasi areneda :slight_smile:
Igal juhul proovin lähipeävil umbes sellise fookuskaugusega objektiivi korraks laenata ning vaatan mis pilti seenäitab.

Sinislmne on arvata, et kaamera ka mingi kvaliteet pano kokku joonistab. Ja statiivilt ei tööta see äpp kohe kuidagi.

Jah, selle fookuskaugusega saad nii laia tüki Tallinna panoraami sellelt nukilt pildistades ühe kaadriga kätte. Võid ju ka kitsama vaatenurgaga (pikema fookuskaugusega) teha mitu kaadrit ja kokku kleepida, kui plaanid hiigelsuurt väljatrükki. Kui on korralik kaamera ja korralik objektiiv, saad ilusa pildi ka ühe võttega.
Kivisaare pildil pole merd, vaid pildi ülemine osa on fototöötluses peegeldatud ka alla.

(kajakas kirjutab): https://en.wikipedia.org/wiki/Panoramic_tripod_head

(kajakas kirjutab): Selge, lähen katsetama ja mängima, tänud veel kord abi eest.

Klaar on. Näita siis ka oma parimat tulemust. Julgen pakkuda, et päris kaamerast sa head tulemust ei saa ja lõpetad ikka photoshopis vähemalt midagi sirgeks ajades ja retuseerides. Asi see siis teha töö vähemalt ütleme viiest kaadrist ning kokku shopata - see on seal pealegi automaatne protsess. Kui sul on kaameras mingi pano assist, siis kasuta seda vähemalt 1/3 ülekatete saavutamiseks, aga parimat tulemust ei saa vist, kui lasta kaameral endal jpgsid kokku liimida - parem on seda kõike teha rawina pildistades ja hiljem suuremate arvutusvõimsustega PSis. Või midagi.

Sa tahtsid miskit unelmate objektiivi, jätka samas vaimus, ole hea.

Pigem eelistaks siin võttekohana Noa restorani muuli juures!

Aga siis peab arvestama, et sealt sellist pilti ei ole võimalik teha…

(kajakas kirjutab): Jah, selles ma ei kahtlegi, et parema tulemuse saamiseks peab mitme pildi ja photoshopini välja minema.
Hetkel üritan lihtsalt asjale läheneda võimalikult lihtsalt ning kui sealt mingi kogemuse ja oskuse kätte saan, siis saan juba järgmise sammu teha. Mulle tundub, et mitme pildi tegemine ning kokkunõelumine ei ole alustuseks vajalik. Nagu Sulev ütles, siis see tuleb kasuks, kui on plaan teha suurem väljatrükk ning ma ei loodagi, et ma lähiajal midagi trükkimisväärset saavutan. Niisiis mulle tundub mõistlik, et kõigepealt proovin ühe kaadriga meelepärase tulemuse saada ning alles, siis hakkan sama asja mitme kaadriga taga ajama.

(kajakas kirjutab): Sinu väide oli, et statiivilt panoraampilti ei saa. Andsin vastuseks viite statiivipeale millega töötab. Kuidas sa sellest oma mõtetega miskise unelmate objektiivi jutuni jõudsid?