(Katrin): Head objektiivi toas pildistamiseks

Milline objektiiv pimedal aastaajal toas head pilti teeb? Kaamera on Canon 80D 18-135 objektiiviga, mis valgel ajal tegi ilusaid pilte, aga praegu ei ole rahul. Pildistan ennekõike lapsi.

Osta valgust, ükski objektiiv ei päästa sind pimeduse eest. Raadiojuhtimisega korralik välk. Godox on maailma vallutav bränd.

Näitex selline: https://www.amazon.com/Godox-Speedlite-Transmitter-Cameras-Digital/dp/B07CSRJ22B/ref=sr_1_2_sspa?s=photo&ie=UTF8&qid=1542105595&sr=1-2-spons&keywords=Godox+TT350+canon&psc=1 See üsna vahepealne, on võimsamaid ja kallimaid, aga see peaks kodus asja ära ajama.

(Moosisai kirjutab): Süüdi ei ole sinu “kehv objektiiv” vaid sinu olematu pildistamise oskus.
Osta endale korralik välk mille välgu pead saad igas suunas liigutada.

(enn kirjutab): PS kirjutas:

Näitex selline:
https://www.amazon.com/Godox-Speedlite-Transmitter-Cameras-Digital/dp/B07CSRJ22B/ref=sr_1_2_sspa?s=photo&ie=UTF8&qid=1542105595&sr=1-2-spons&keywords=Godox+TT350+canon&psc=1
Peeter, vast ei maksa pakkuda USA linki, kus on selge sõnaga öeldud- Price: $156.00 + $63.16 Shipping & Import Fees Deposit to Estonia
Saksamaa hinnad siin:
https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/5362072_-tt685c-godox.html

[%sig%]

Ma näitasin välku, mitte poodi, iga inimene ostab ise kust tahab. Kui oleksin Pointi lingi andnud, siis oleks keegi nurisenud, et Amazonis on odavam jne.

(tom2 kirjutab): Kui huvi pildistamise vastu jagub, siis ma soovitaks siiski valgusjõulist objektiivi. Sellega saad ka valgel ajal ilusamaid pilte teha. Ise pead teadma, kas eelistad lähedalt või kaugemalt pildistada, oma praeguse zoomiga saad proovida ka. Sellele vastavalt vali fookuskaugus.

Lainurkadest on väga hea näiteks Canon EF 24mm F1,4 L II USM.
EOS 80D kaamera ees annab see sama vaatenurga, mis täiskaaderkaamera ees 38mm objektiiv. See võimaldab veel üsna pikki säriaegu kasutada ja on kitsamas ruumis väga hea vaatenurgaga.
Kui piisavalt lähedale minna, saab lahtise avaga ka väga ilusa tausta, samas jääb pilt ruumiline, mitte nagu teleobjektiiviga. Minu jaoks oleks see esimene valik siseruumi APS-C sensoriga kaamera ette.

Veidi kitsama vaatenurga annab EF 35mm F1,4 L USM, nii esimene kui teine põlvkond on väga head.

EF 50mm F1,2 L USM on peale RF versiooni väljatulekut kasutatuna päris odavaks läinud. Liikuvaid lapsi täisavaga teravana pildile saada on raske, aga kui saad, võib väga ilus pilt tulla.

EF 100mm F2 USM on väga hea objektiiv, siseruumis sobib kaugemalt näo või ülakeha pildistamiseks.

Valikut jagub. Uuena on päris kallid, aga selliseid objektiive võib üsna julgelt ka kasutatuna osta.

Üldiselt tuleks viletsas valguses pilti teha, kui lapsed kas või hetkeks paigal püsivad. Pole mõtet väga loota, et kiirelt liikuvaid tegelasi ilma korraliku välgusüsteemita samaaegselt teravalt ja ISO mürata pildile saab. Ja ei tasu ka loota, et iga pilt ilus tuleb.

Välguteema jätaks kõrvale. Isegi korraliku välgusüsteemiga ja ühes kohas seisva modelliga on ülikeeruline pildistatavat ja tausta hästi valgustada. Ühe-kahe välguga saab elutuid passipilte teha. :slight_smile:

EF 35 F2 IS , ajab ka asja ära , kui loomulik rahulik olukord vaja saada pildile …

N6rk välk lakke v6ib ka midagi saada. Muidu kipub välguga kunsti saama . Kui see ongi eesmärk siis, palun väga.

(tom2 kirjutab): Seda me ju ei tea, kui suur küsija tuba on ja kas ta tahab seal pildile saada ühe lapse nägu või lasteaiarühma. 14mm Sigma kõlbab pigem viimase jaoks. :slight_smile: Vähene valgus ja Sigma autofookus ka eriti kokku ei sobi, kuigi jah, ülilainurga puhul pole see väga oluline.

EF 24mm F1,4 L II USM objektiivi antav 38mm ongi üsna lainurk ja siseruumis väga universaalne fookuskaugus, millega saab pildistada väikest inimgruppi ja ka portreed. Sellest palju laiemaga hästi inimesi pildistada oskavad vähesed.

Ja EF 50mm F1,2 L USM objektiivi võib viimasel ajal saada kasutatuna 600-700 euro eest. Ma arvan, et ka asjaarmastajale on see parem ost, kui mõnest Eesti fotopoest sama raha eest järjekordne F4 zoom hankida.

Üldiselt, polaarjoone lähedal võiks ühe 60W pirni asemel toas olla hulk selliseid, oleks tuju ka parem ja poleks vaja välku pildi tegemiseks:

https://www.conrad.de/de/osram-led-e27-gluehlampenform-20-w-150-w-warmweiss-o-x-l-67-mm-x-143-mm-eek-a-1-st-1436028.html
https://www.conrad.de/de/osram-led-e27-gluehlampenform-2000-w-150-w-kaltweiss-o-x-l-67-mm-x-67-mm-eek-a-1-st-1710668.html

Mul on jah isegi vannitoas 6 x 100W pirni reas. :slight_smile: Tavaline asi, samuti see, et 110V puhul ei panda isegi niiskes ruumis kuplit peale, seega on valgust eriti palju.

Objektiiv VÕIB olla valgusjõuline. VÄGA valgusjõuline = väga suure avaga. Paraku on VÄGA suure ava VÄGA vastik kaasnähtus (lisaks rõvedale hinnale) ka VÄGA väike DoF ehk pmst kui silmamuna on fookuses kuid ripsmekarvad enam ei ole.

Kuna teemaks oli laste pildistamine ja lapsed-loomad püsivad reeglina suht sama hästi paigas kui elavhõbe vibrolaual, siis valgusjõulise klaasi väikese DoF-iga noile pihta saamine eeldab Väga Häid suhteid kõikide teadaolevate ja mitteteadaolevate fotojumalustega (loe: on Kõrgeim Kunst, mille õnnestumine on Profil suur ??? ja amatööril suht ebatõenäoline).

Minupoolt soovitused.

  1. Osta kokku peotäis odavaid orjasilmu st välke mis trigerduvad teise välgu välgatuse peale. Üks algatuseks, praktikas piisab paarist-kolmest (sest ka kaamera oma välk annab mingit valgust).

  2. Säti oma kaamera välk manuaalseks (EI tee eelvälke) ning keskmise-nõrgema võimsuse peale (1/8 on alustuseks piisavalt hea). soovitavalt second-curtain sünk (st sähvakas käib säriaja LÕPUS).

  3. Säti oma välkude patarei kas lakke, valgele seinale, valgele kardinale vms üldvalgust andma, sea orjasilmaks ehk trigerduma teise välgu sähmaka peale, võimsus algatuseks 1/2.

  4. Sea oma kaamera säri 1/60-1/100 peale, mulk f5.6 -f8 kanti ning tee paar prooviplõksu. Kui on liiga valge, keera mulku koomale ja/või välke alla, tõsta välgud kaugemale, suuna rohkem kõrvale vms. Kui liiga pime siis vastupidi.

TULEMUS – Ohtralt Dof-i et ka kõige usinamad mürgeldajad täies teravuses kätte saada ja piisavalt lühike sähmakas et ka kõige aktiivsem sahmerdamine kinni naelutada.

See, kas kasutada välku või head objet ja tavalist valgust, sõltub pildistaja stiilist. Algajal on väga lihtne välguga pilt ära rikkuda ja hea välgu käsitsemise oskus nõuab suurt püüdlikkust ja kogemus tekib ajaga.
Ma olen ka sellest klubist, et pigem pole tänapäeval välku vaja, sensorid on hämaras pildistamises nii võimekaks muutunud, et saab hakkama tavaliste valgustite ja hea objektiiviga. Odav pime zoom on ka hämaramal päeval õues üks õnnetusehunnik, kindlasti tasuks hankida mõni suure avaga kvaliteetobje. Ava 1,2 on ehk liiga ekstreemne, aga vahemikus 1,4 kuni 2 võiks augu suurus ikka olla. Kasutatud objesid ei maksa peljata, kui raha vähe, osta korralik asi järelturult. Algajal tekib kähku vau-efekt, kui hea objega mõned pildid klõpsib.
Ma canoni objede valikust eriti ei tea, aga tom2-e pakutud variandid tunduvad adekvaatsed ja põhjendatud.


petslane

Vaatan, et hirmsad fotohullud annavad siin n6u. Aga tglt raska anda n6u kui, olukord vaheldub. Küsija v6iks parem m6ne tehnilisema raamatu osta, enne kui tarbetuks osutuvat kola ostab.

(PicNoir kirjutab): Kui välk on lakke suunatud ja väike peegeldi välklambil suunatud ettepoole, siis peaks ka selle objektiiviga pildi kätte saama. Aeg-ajalt on siin kuulutustes näha EF 28/1,8 kuulutusi. Võib olla see oleks mingil määral lahendus, kuid 80D ees annab ta normaalobjektiivi (44 mm) vaatevälja, millega tuleks arvestada. ISO tuleks tõsta nii kõrgeks, et oleks veel talutav pildi kvaliteet. Välku saab samuti reguleerida, rohkem või vähem. Katse-eksituse meetodiga leiab lahenduse kindlasti.

(marek kirjutab): alustajale 1200€ + L klaase soovitama :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: tase…
kasutatud 50mm 1.8 STM ja/või sama 28mm või 24mm f/2.8 https://fotokala.ee/foorum/read.php?f=3&i=215398&t=215138#reply_215398

(aivar kirjutab): marek kirjutas:

alustajale 1200€ + L klaase soovitama :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: tase…
kasutatud 50mm 1.8 STM ja/või sama 28mm või 24mm f/2.8
https://fotokala.ee/foorum/read.php?f=3&i=215398&t=215138#reply_215398

Jah tõepoolest on siin teemas väga palju arulagedaid soovitusi.Aga tundub et antud teema on juba libateema sest sama küsimust on siin Fotokalas küsitud juba aastaid.
Ja küsimus on alati üks ja see sama.

(PicNoir kirjutab): Igal aastal sügisel läheb pimedaks… :-))) Aga eks see ole ka rumalatae küsimuste või hoopiski rumalate vastuste teema.

(Taavi kirjutab): Sigma 18-35mm F1.8

marek kirjutas:

alustajale 1200€ + L klaase soovitama :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: tase…

Me ei tea, kui palju algsel küsijal eelarve on. Hobifotograafe, kellel hobi jaoks 1200-st kahju pole, leidub küllalt.
Ja küsimus tekkis sellest, et juba on olemas mingi (tõenäoliselt odav) obje, mis ei rahulda, millele nüüd võib soovitada paremaid alternatiive küll ja küll.
Samuti võib järelturult leida mõnele algselt liiga kallile asjale väga soodsa pakkumise.


petslane

(Meremees kirjutab): Aitab algajale 1,8 avast küll kui on fix. sellest ikka niipea ei kasva välja. Hea valguse saavutamine on tähtsam.

(tom2 kirjutab): MetsJeesus kirjutas:

Paraku on VÄGA suure ava VÄGA vastik kaasnähtus (lisaks rõvedale hinnale) ka VÄGA väike DoF
ehk pmst kui silmamuna on fookuses kuid ripsmekarvad enam ei ole.

Nüüd ma saan aru, miks sa pidevalt telefonikaameraid kiidad. :slight_smile: Ega me vist ühele meelele jõua ja jäämegi lihtsalt eri arvamustele. Ei ole see asi silmadega nii hull, EOS 80D on hea AF-ga, peaasi on tabada hetk, kui pildistatav otse vaatab. Ongi motivatsiooni harjutada, millisesse silma ossa teravustada. Asi seegi, kui 5 pilti 100-st õnnestub. Ei maksa unustada, et F1,2 või F1,4 objektiivil saab ava veidi kinni keerata, kui on soov väga suures plaanis pildistada, F4 objektiivil lahti ei saa.

Marek kirjutas:

alustajale 1200€ + L klaase soovitama :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: tase…
kasutatud 50mm 1.8 STM ja/või sama 28mm või 24mm f/2.8

Su mainitud F2,8 avaga fiksobjektiivid ei ole eriline edasiminek praeguse zoomobjektiivi pealt, mis on laiemas otsas avaga F3,5. Sellised fiksid on ennekõike loodud maastiku ja teiste kogu kaadri ulatuses suurt teravust nõudvate asjade, mitte inimeste, pildistamiseks. Lainurkobjektiiv ei joonista F2,8 avaga enam kuigi ilusat tausta ja võrreldes 24mm F1,4-ga saab kas 4 korda suurema ISO müra või pikema säriaja. Sama lugu 50mm F1,8 objektiiviga. Aga eks igaüks teab ise, kas on mõtet hakata ostma algul F2,8, siis F2,0 objektiivi ja siis välku või mitut või osta kohe enam-vähem sama raha eest üks valgusjõuline objektiiv.
EOS 80D on hea kaamera, mis koos kitobjektiiviga maksis ilmselt üle 1200 euro. Kui sinna juurde isegi ühte korralikku objektiivi ei taha osta, siis oleks võinud viisakama kompaktkaamera või telefoniga leppida.
Kui Ebayd veidi jälgida, saab selle raha eest mitu valgusjõulist tipptasemel objektiivi.

Tegelikult ma oskan sellist nõu ka anda, mis siin enamikule palju rohkem meeldib - kõigepealt tuleb pime F2,8 objektiiv osta, soovitavalt viletsa autofookusega Sigma, siis välk lisaks, et ikka külmkapp ja prügikast pildi nurgas säraksid vastu heledamalt kui lapse nägu, ava tuleb seada F8 peale, või nagu MetsJeesus soovitas, isegi veel rohkem kinni keerata, et tootja nimi ka külmkapi pealt loetav oleks. Vot siis tulevad ilusad portreed, millega kõik (mõne üksiku erandiga) rahul on. :slight_smile:

Nüüd keegi kindlasti räägib, kuidas algaja, kes valgusjõulise objektiiviga ei suuda kuidagi pilti teha, on meister välgu suunamises, hajutamises ja häälestamises.