(Laptop): Sülearvuti fototöötluseks

Tere,
sooviks veidi abi sülearvuti valimisel. Põhiliselt kasutan Lightroom CC-d, vähesel määral ka Photoshopi.
Kas I5-4300U protsessori, 8GB rami ja 256GB SSD kettaga läpakas ajaks asja ära või peaks vaatama veidi kõvema protsessoriga isendi poole? Videot ei tee ja 20MP+ pilte ei töötle.

Tänud ette!

pigem teemaks ikka õige monitor fototöötluseks, arvutid liigutavad enamvähem kõik photoshoppi

(Laptop kirjutab): Monitoriks olemas niiehknaa 22" IPS-ekraan. Asi just selles olegi et kas see arvuti Lightroomi ja Photoshopi liigutab.

Fototöötluseks tuleks võimalusel eelistada IPS ekraani Nvidia eraldi videokaardiga läpparit. PP ja CC toetab Nvidia Cuda tuumasid, mis peaksid fototöötluse mõningal määral kiiremaks tegema.
Nvidia enda reklaamvideo: https://www.youtube.com/watch?v=LfNIEIbnA8E

(aivar kirjutab): Miks peaksid üldse sülearvuti ostma? Sama raha eest saaksid väga korraliku lauaarvuti.
Väga segane teema.
Korralikud sülearvutid korraliku ekraaniga ja riistvaraga maksavad 2000+ euri.Odavamad on käkerdised lihtsalt.

(Katariina kirjutab): Mina ostaksin iMaci

Mul on korralik iMac pakkuda https://fotokala.ee/foorum/read.php?f=3&i=202901&t=202775#reply_202901

Sülearvuti puhul tuleb soojenduseks arvestada et:

 • Arvutusjõudlus + ekraan tulevad rüperaali formaadis ca 2x kallimad kui lauaarvutis/tööjaamas ehk ka kõige rammusamate tehniliste näitajate (ja astroloogilisema hinnaga) rüperaali praktiline jõudlus on odava/lahja lauaarvuti latil.
 • Suure ekraani ja natukenegi arvestatavama jõudlusega rüperaal tuleb parajalt kolakas (sellepärast kasutangi terminit rüperaal) ning selline raal kipub reaalset tööd tehes aku loetud tundidega tühjaks imema või siis akudelt töötades jõudlust oluliselt alla kellama.

Siit edasi tuleb endale väga selgeks teha kas plaanitav seadeldis saab olema primaarne fototöötlusarvuti VÕI täiendus lauaarvutile – võimlikult pisike-kompaktne reisiarvuti.

Mida ostul jälgida. Olulisuse järjekorras (st kui ühes punktis on feilitud, kaotavad kõik järgmised punktid mõtte).

 1. Ekraan – värvid ja kontrast EI TOHI sõltuda vaatamise nurgas. Võlusõna on IPS ja otsast hakkab paistma ka OLED. Sõimusõna on TN ehk Twisted Nematic, sellest hoia eemale. Ausalt ja heaga sest TN paneeliga saad vaid fotosid sorteerida ja mõõtu lõigata, heletumeduste-värvide kruttimiseks TN EI SOBI!!!
 2. Ekraan – suurus ja reso nii palju kui kanda viitsid ja osta raatsid. Kompaktne reisiarvuti võiks olla 12-13" FullHD (1920 x1080), rüperaal 15-17" kandis ning UHD (4K).
 3. Ekraan – Pead otsustama kas piisab StandardRGB või vajad laiendatud gamutiga paneeli (lisab hinnale arvestatava gamuti).
 4. RAM – P-shop ja Lightroom tahavad seda ohtralt ning kui RAM pole, siis kukub jõudlus keldrisse ja poeb soojasõlme taha peitu. Reisiarvutisse 8G, rüperaali 16GB. Miinimumina.
 5. Storage – Pildisaagi talletamiseks on vaja MAHTU ja siit soovitus alustada 1TB-ga. Kui masinas mälu ON, siis võib kaaluda säästuvariandina isegi keerlevat roostet e. pöörlevat kõvaketast.
 6. Jõudlus (CPU, GPU). Siia taha ei jää reaalses elus suurt midagi, tasub ka arvestada et P-Shop mõistab kasutada enda kiirendamiseks ka Inteli CPU graafikat ehk kui oluline on aku autonoomsusaeg, hind ja kompaktsus, siis reisiläpaka kontekstis jätaks lisaGPU mängust välja.
  https://helpx.adobe.com/photoshop/kb/photoshop-cc-gpu-card-faq.html

(Koit kirjutab): Ise kasutan juba paar aastat Asuse mänguriarvutit.
i7 prose, 24GB RAM, GTX980 graafika.
Mõistagi selline maksab 2k vms tänapäeval. On raske.
Sobib väga hästi ka videotöötluseks.
Mõistagi saab sellega ka mängida.

Kui on oluline mobiilsus, siis paraku tuleb lõivu maksta.
Ise kasutan välist ekraani ka, sest fullhd jääb väikeseks.
4k pole probleemi jooksutada.

Kui tootenimetuses sees mänguarvuti, siis kardan et paneel võib olla TN, mille müügiargumendiks mänguritele on 1ms reaktsiooniaeg ehk kokkuvõttes VÕIB n.ö. mänguarvuti komplektis saada fototöötluseks absoluutselt ebasobiva paneeli…

(Katariina kirjutab): https://www.dpreview.com/opinion/3392274779/5-reasons-to-choose-a-pc-over-a-mac-for-photo-and-video-editing

(Vivian kirjutab): Minul põhimõtteliselt sama küsimus. Seepärast ei tekita uut teemat vaid uuriks samas, millise arvuti valisid?

(Round2 kirjutab): Mul on vana i5-3337u nvidia gt 720m 12rami. Täiskaadri 24mp veab üsna uimaselt, eriti photoshopis, lightroomis on ok. Poolekaadrilise 16mp veab ilusti välja, kettaks on turu kiireim ssd. Väliseid monitore on 2 tk selle taga. ilma monitorideta on kiirus päris hea, monitore taha pannes hakkab jöudlus kövasti langema.
See oli siis näiteks, milline on mu ja mismoodi käitub.
Videokaardiks soovitan nvidiat, adobe teeb nendega koostööd ja väldiks videokaati, mille löpus oleks m (mobile) täht.
7 seeria i5 oleks ka vast miinimum nöue prosele.
selliste hinnad algavad kuskilt 800-900 kandist
Igatahes soovitaksin lauakat töötluseks.

(aivar kirjutab): Vivian kirjutas:

Minul põhimõtteliselt sama küsimus. Seepärast ei tekita uut
teemat vaid uuriks samas, millise arvuti valisid?

Sellise arvuti valiks: http://www.ordi.ee/EPood/Product.aspx?MC=ARVUTID&IC=9910&ItemID=9910-1862

Enne kui üldse midagi soovitama hakata küsin uuesti väga selge küsimuse: Kas plaanitav seadeldis saab olema:

 • Võimalikult kompaktne, kerge ja kaasaskantav sekundaarne töövahend, st selline millega saab eeskätt fotosid kopeerida, sorteerida ja väga suure hädavajaduse korra ka mõnda fotot pisut korrigeerida?
 • Võimalikult võimekas põhiline fototöötlusvahend, mida äärmisel vajadusel saab kaasa lohistada?

Nii ta välja joonistab tõesti, st sama võimuga lauaarvuti on ca poole odavam läpakast. Igasugu puuduvad lisarõõmud, nagu sisemiste sata-toruga ketaste puudumine jm vaevad lisaks.

Photoshop on sihuke asi, mis tahab normaalselt töötada siis, kui saab kogu asja ram-is teha. 8gb rami tähendab, et paar liigutust ja ram on täis, edasi tuleb edasi-tagasi killu kaupa kirjutada ketta vahet. st 8gb ram on selgelt vähe.

ssd annab vaid kiire os-i buutimise ja petliku mulje kiirusest. Kui pildid photoshopis mahuvad koos “history-ga” ram-i, see on ainuke kiire ühendus protsessoriga, töötab masin hästi.
ssd-ketas ripub sata pudelikaela otsas ja on mu meelest ainult müügimull. Hulga kallim, kui et panna pilditöötluseks priskelt ram-i, 32 või 64gb, mis annab suuremate failidega selge edu.
Lauamasinates saab ssd ka otsemalt pci peale panna, mis annab juurde.

Aga põhiline, et mida siin küsimuses “fototöötluseks” nimetatakse? see väljend on rahva hulgas hägusaks muutunud.
Tundub, et leiereid ei kasuta, siis ainult valge balanss ja auto? Kui kasutus hobiks ja aeg pole oluline ning pildistamist vähe, siis teeb 8gb ram masin ka lõpuks asja ära.

(Vivian kirjutab): Ei ole vaja mobiilset arvutit. Tahaks, et oles mugav pilte sorteerida ja töödelda. Lootsin vaga, et ehk saab iMac arvutiga toimetada. Saan aru, et seda ei soovita keegi. Tanud siis. Vaatan teisi.

(Mati kirjutab): On ikka iMac-i ka pakutud. Kuigi seal ka nagu läpakatel võimatu vist raudvara vahetada.

(enn kirjutab): Jälle on üks inimene ära hirmutatud :slight_smile:
Loomulikult sobib ka iMac fototöötluseks, ainult see hind… Samas jääb 8MB mälu ikka väheks (vt Tiidu juttu eespool). Pluss täiendamisvõimaluste puudumine nagu Mati ütles.

Tegelikult on eelkõige küsimus- milleks. Kui tegemist on Tiit Veermäe või PS taolise profiga, kellel on vaja järgmiseks hommikuks 500 tänast pilti korrigeerida, siis on ilmselt tõesti vaja miinipildujat, siin ei oska mina arvata midagi.
Kui aga tegemist on minusuguse amatööriga, kes kord-paar nädalas töötleb tehtud pilte, siis piisab täiesti suvalisest lauaarvutist (vt mälujutt eespool) ja korralikust monitorist ( minu arvates ei pea olema tingimat UHD jne jne)

[%sig%]

(aivar kirjutab): Vivian kirjutas:

Ei ole vaja mobiilset arvutit. Tahaks, et oles mugav pilte
sorteerida ja töödelda. Lootsin vaga, et ehk saab iMac
arvutiga toimetada. Saan aru, et seda ei soovita keegi. Tanud
siis. Vaatan teisi.

IMac on hea küll.Ainult kalli võitu.Kui rahaga probleemi pole ja Mac meeldib siis tasub osta.
Hind jääb 2200 kuni 2700 euri vahele.
https://valgeklaar.ee/27-imac-1662/