(Mart): 4K monitor

Plaanin osta 27-tollist või suuremat 4K monitori. On silma jäänud Lenovo P27u. Kas on kogemust kellelgi?
Mis veel võiks hea olla max 1000-euroses hinnaklassis?

(aivar kirjutab): Soovitaks ikka 32 tolline võtta kui eelarve on kuni 1000 euri.
Pigem soovitaks http://www.prad.de lehel teste lugeda.Ja vali monitor testi järgi.Mina nii tegin ja kahetsema pole pidanud.Mina võtsin Eizo.

(Mart kirjutab): 1000 eurot on piir, ei teeks paha, kui odavam oleks. 4K Eizot pole nagu leidnud selles hinnaklassis või pole osanud otsida. Mis mudeli ostsid kui saladus pole?

(aivar kirjutab): Mart kirjutas:

1000 eurot on piir, ei teeks paha, kui odavam oleks. 4K Eizot
pole nagu leidnud selles hinnaklassis või pole osanud otsida.
Mis mudeli ostsid kui saladus pole?

Seal kus Delli,Lenovo ja teiste tootjate hinnad lõpevad seal Eizo hinnad alles algavad.Ma arvan et see ütleb palju.Üks asi on see mida näitab monitor uuena ja teine asi on see millist pilti ta 5 aasta pärast näitab.Kui niikaua üldse töötab.10 aastat tagasi räägiti led IPS paneelide ülimast töökindlusest ja eluaegsest garantiist.Nüüd aga paraku seis nii roosiline ei ole.Näiteks LED IPS televiisorid(Phillips) osutusid väga nõrgaks mis garantii lõppedes juba üles ütlevad.
Minu Eizo on juba tootmisest maas.Aga 27 tollise Eizo peaksid 800 euro eest küll saama.Kui just Wide Gamut paneeli ei taha.

(Marx kirjutab): iMac 27. Saad maailma parima 5K ekraani ja arvuti. Windowsi kasti viid jäätmejaama, neid saab sinna tasuta utiliseerida.

Tuhande eest saab kohe maailma parima 5k ekraani? :smiley:
Kuulge, pakkuge ikka küsija parameetritele vastavalt, mitte ärge fantaseerige.

Marx kirjutas:

iMac 27. Saad maailma parima 5K ekraani ja arvuti. Windowsi
kasti viid jäätmejaama, neid saab sinna tasuta utiliseerida.

Täislastis 21,5 tolline 4K iMac maksab juba umbes 2K eurikut.
Täislastis tähendab vähemalt 16GB ram ja pool giga flashi.
Aga see ekraan on ikka suhteliselt väike, kuigi jah, pilt on võrreldav kallimate wide gamut profimonitoridega.

petslane

Mina isiklikult 27 tollise ekraaniga 4k-d ei tahaks kasutada, pikslid lähevad liiga väikseks. Samuti ei arva ma Lenovost fototöötluse kontekstis eriti midagi. Soovitaks 30-32 tolli monitore vaadata. Fototöötluseks sobivad ja hinnapiiri mahtuvad võiksid olla Benq PD3200U, Acer PE320QK, HP Z32. Edasi tulevad juba mõnevõrra üle hinnapiiri kuid samuti fototöötluseks sobilikud Benq PV3200PT ja Asus PA329Q (mõlemad veidi üle 1,2k).

(Marx kirjutab): <Mina isiklikult 27 tollise ekraaniga 4k-d ei tahaks kasutada, pikslid lähevad liiga väikseks.
No selle-eest saad nina vastu monitori suruda ja shoppida rebase hambavahesid eilsetest jänesekarvadest puhtaks.

(Marx kirjutab): Petslane kirjutas:

Täislastis 21,5 tolline 4K iMac maksab juba umbes 2K eurikut.
Täislastis tähendab vähemalt 16GB ram ja pool giga flashi.
Aga see ekraan on ikka suhteliselt väike, kuigi jah, pilt on võrreldav kallimate wide gamut profimonitoridega.
Milleks sul vaja Apple poolt täislastis osta kui võid ise ülilihtsalt (27 tollisel on taga luuk ja neli pesa) ise rami lisada, kokku max 64 gb ja ega ssd panemine ka mingi raketiteadus pole. Igatepidi läheb kallimaks kui eraldi samaväärne monitor (27" 5120×2880) osta ja eraldi adekvaatne arvuti. No ega mina ka kõige targem pole.

(Mõhk kirjutab): 2 aasta pärast maksab see 1000 eurine übermonitor uuema mudelina kõigest 500 euri.Kas on mõtet nii meeletult pappi alla laduda seadmele mille väärtus nii kiirelt langeb?
Ise arvan et mõistlik summa välja käia on mitte rohkem kui 500 euri.
Phillipsil on samas hinnaklassis üks 4k 32 tolline monitor olemas.Sõber ostis selle ja on rahul.
Ma arvan et poole aasta pärast on valik juba suurem.

(Marx kirjutab): Loll on see kes täna ostab. Monitor ja arvuti tuleb osta 10 aasta pärast, siis on ok ja hinnasuhe paigas. Veel mõistlikum aga osta üldse 20 aasta pärast.

(Lmao kirjutab): Miks peab monitorist nii kaugel istuma, et seda on nii suurt vaja?

Marx kirjutas:

Milleks sul vaja Apple poolt täislastis osta kui võid ise
ülilihtsalt (27 tollisel on taga luuk ja neli pesa) ise rami
lisada, kokku max 64 gb ja ega ssd panemine ka mingi
raketiteadus pole. Igatepidi läheb kallimaks kui eraldi
samaväärne monitor (27\" 5120×2880) osta ja eraldi
adekvaatne arvuti. No ega mina ka kõige targem pole.

Jah, 5K iMac läheb kallimaks, kui sama võimekas tavaline kast + korralik 4K monitor. Ja kui sinna 5K maci sisse hakkad maksimaalselt võimalikku ram-i ja ssd toppima, siis läheb veel kallimaks. Hetkel hinnakirja järgi norm. konf tuleks ca 2600€. Miinimumkonfis 8G ram-i ja mingi tobeda fusion kõvakettaga on selline masin mõttetu narrimine.
Kui tahad tavalist kasti ja 4K wide gamut monitori, siis kipub selline komplekt ka pisut üle 2K euriku minema. Ntx BenQ SW271 maksab 1100 ja vaevalt et sellele sobilik arvuti hind alla tonna jääb. Nii, et Apple hind tuleks miski 15% kallim, selle eest saad aga 4K asmel 5K ja hunniku toredat tarkvara pealekauba.

petslane

(aivar kirjutab): Apple ei ole kunagi teinud wide gamut monitore.Apple monitorid on lihtsalt kallid kontorimonitorid ja ei rohkemat.

(Marx kirjutab): Nojah, mis teha! Mulle keelas perearst igasuguse windowsi ja androidi kasutamise ära. Aga kui on odavam ja raudsed närvid, siis andke aga tuld.

aivar kirjutas:

Apple ei ole kunagi teinud wide gamut monitore.Apple monitorid
on lihtsalt kallid kontorimonitorid ja ei rohkemat.

Kunagi pole teinud, aga nüüd teeb. Mine müügisalongi vaatama, võta kolorimeeter kaasa, kui muidu ei usu.
Kõikidel kobedamatel Apple seadmetel on DCI-P3 värviruum norm: moblad, padid, läpakad, lauaarvutid. Ainult kõige lahjematel pole.

petslane

(aivar kirjutab): petslane kirjutas:

Kunagi pole teinud, aga nüüd teeb. Mine müügisalongi
vaatama, võta kolorimeeter kaasa, kui muidu ei usu.
Kõikidel kobedamatel Apple seadmetel on DCI-P3 värviruum
norm: moblad, padid, läpakad, lauaarvutid. Ainult kõige
lahjematel pole.

petslane

Palun tee endale enne wide gamut monitori mõiste selgeks.

(tom2 kirjutab): Mõni Acer või BENQ võib ju tehniliste näitajate poolest parem välja näha kui EIZO või Lenovo, aga reaalsus võib olla teistsugune. Seetõttu ei tasu Lenovo P27u monitori valikust kõrvale jätta. EIZO odavama otsa monitorid on teistest paremad ennekõike hea ergonoomika ja väga madala voolutarbe poolest, pildikvaliteet ei pruugi väga hea olla.

Monitoril võiks olla Thunderbolt 3 sisend, eriti sülearvutiga on see väga mugav. Ühest kaablist läheb pilt arvutist monitori ja monitor annab samal ajal sama kaabli kaudu arvutile toidet ja vajadusel laeb akut. Lenovo P27u monitoril on see võimalus olemas, paljudel teistel uuematel monitoridel ka, aga igaks juhuks tasub veenduda.
Veel parem, kui on ka Thunderbolt 3 väljund - saab vajadusel mitu 4K monitori jadamisi ühendada. Lenovo sama seeria suuremal P32u monitoril on ka väljund olemas.

Maksimaalse heleduse asemel tasub hoopis seda vaadata, kui tumedaks saab ekraani seada. Iga monitori kohta ei pruugugi seda infot leida. EIZO monitoridel, mida oman või millega kokku olen puutunud, saab ekraani praktiliselt mustaks seada.

Marx, räägitakse, et Eestis osteti riigi poolt osadele politseinikele kohustuslikus korras Apple seadmed. Keegi kirjutas ilmselt hanketingimustesse õiged read. Aga vaesed politseinikud pidid nüüd palvetama, et välk neile sisse lööks. :slight_smile:

aivar kirjutas:

Palun tee endale enne wide gamut monitori mõiste selgeks.

Ma oletan, et tänapäeval mõistetakse “wide gamuti” all laiemat kui sRGB värviruumi?

petslane