(Meremees): Monitor Dell UltraSharp 27: U2715H

Samsungi 27" fototöötlusmonitor tegi järsku pauku, tähendab lõi korduvalt korgid välja, kui toitejuhe taha panna. Sisse lülitamata panen juhtme järgi ja teeb kohe pauku, lööb korgid välja?

Kestis 2 aastat ja 9 kuud, remont võib maksma minna niipalju,et ei taha sellist raha sinna alla panna, kui ehk varsti jälle teeb pauku. Proovisin samasuguse juhtmega, mille võtsin printeri tagant, täpselt sama lugu, kui printer sama juhtmega sisse lülitades töötas.

Mida arvate kui asendaksin sellega? Mida oskate arvata?

https://www.dell.com/hr/business/p/dell-u2715h/pd

(Meremees kirjutab): Eelmine oli.

https://www.samsung.com/us/computing/monitors/uhd-and-wqhd/s27d850t-samsung-wqhd-27-led-monitor-ls27d85ktsr-za/

Tead, ära vaata selliseid ultra sharp monitore.
4K ja wide gamut on märksõnad tänapäeval.

petslane :slight_smile:

(Meremees kirjutab): Aitäh soovituse eest!

Wide gamut on siis mis? Ma ei saanud nii palju inglise keelest aru.

4K mind ei eruta. Foto detailsuse ja tõetruu värvi jaoks on vaja. Kindlasti kalibreerin monitori. Võib odavam olla küll, ilma paraadita ja et kaua kestaks. Isegi Premium klassi monitoride keskmine eluiga pidi olema 5 aastat.

Meremees kirjutas:

Aitäh soovituse eest!

Wide gamut on siis mis? Ma ei saanud nii palju inglise keelest

Ma arvan, et keegi netis on juba palju paremini arvanud, enne kui fotokala jeesukesed peale lendavad :slight_smile:
https://www.color-management-guide.com/advice-to-choose-your-monitor.html

4K mind ei eruta. Foto detailsuse ja tõetruu värvi jaoks on
vaja. Kindlasti kalibreerin monitori. Võib odavam olla küll,
ilma paraadita ja et kaua kestaks. Isegi Premium klassi
monitoride keskmine eluiga pidi olema 5 aastat.

Wide gamut monitoride maailmas on P3 värviruum.
(trükkalitele sobib AdobeRGB ka)

petslane

(Meremees kirjutab): Eks ma vaatan ja uurin veel täpsemalt järgi. Firma poolest pidid Dell monitorid olema vastupidvad.

(Meremees kirjutab): Kui paar sõnaga kokku võtta siis P3 värviruum on uus tehnoloogia. Kas see annab edasi efektsemalt või tõetruult?

(Meremees kirjutab): Või mida Delli monitoridest soovitaksid?

Meremees kirjutas:

Kui paar sõnaga kokku võtta siis P3 värviruum on uus
tehnoloogia. Kas see annab edasi efektsemalt või tõetruult?

Jah. Kui sa paned kõrvuti sRGB ja DCI-P3 võimelise monitori ja näitad sinna mõnd P3-s kodeeritud pilti, siis näed oluliselt sügavamaid värve.
Umbes sama märgatav vahe nagu HDR ja mitte-HDR heledusulatusega.
Selliseid pilte saad sa ka ise teha.
Tänapäeva digikaamerate RAW sisaldab muidugi veel suuremat ulatust, nii et fotode töötlemisel annab hdr+wide gamut tulevikku suunatud olulise eelise. Hoolimata sellest, et praegu veel enamus publikust ei ole omale selliseid monitore hankinud.

Aga sisu tootja peab ikka tarbijast tehnoloogiliselt sammukese ees olema, nii et jõudu uue parema monitori hankimiseks ja ilusamate piltide väljalaskmiseks!

petslane :slight_smile:

Meremees kirjutas:

Või mida Delli monitoridest soovitaksid?

Ma ei tahaks kaubandslike teadaannete rubriigis sõna võtta.
Togi googlesse “best wide gamut monitor 2018”, loe hoolikalt võrdlusi ja otsusta ise vastavalt oma rahakoti paksusele.
Ning ära põrsast kotis osta, viska ise pilk peale enne!

petslane

(Meremees kirjutab): Mida konkreetselt see P3 värviruum annab?
Kas kallim peab paremini vastu?
Kas monitorid kardavad niiskust? Mõnikord on aknad higised, see ei tohiks ikkagi mõjutada et vana läks.

(Meremees kirjutab): Tänan! kohe seda kommentaari ei märganud.

(aivar kirjutab): Meremees kirjutas:

Eks ma vaatan ja uurin veel täpsemalt järgi. Firma poolest
pidid Dell monitorid olema vastupidvad.

Seal kus Delli hinnad lõpevad seal Eizo hinnad alles algavad.
Ma arvan et see ütleb kõik ära.
Eks igaüks ostab seda mida tahab, kuid kui tahad kvaliteeti siis ikkagi Eizo.

(aivar kirjutab): Täiesti arusaamatu miks koguaeg soovitatakse Wide gamut monitore?
Päriselt ka koguaeg tegelete trüki ettevalmistusega?
Ma ise aastas ehk kümmekond pilti trükin ära.Selleks mul Wide gamut monitori küll vaja ei ole.

Video töötluses on standardiks muutumas 2020 värviruum. Selge on see, et tänapäeval osta monitori, mis isegi sRGB-d ei näita on rumalus. Mingi standardi järgi peaks ikka töötama.
Sa pole öelnud hinnaklassi, nii ei saa sulle keegi nõu anda. Mina igatahes ostsin testivõitja LG, Dell jäi pikalt maha. Eks teste ja testijaid on erinevaid.

Meremees kirjutas:

Kas kallim peab paremini vastu?

Kallim ei pruugi paremini vastu pidada. Heal juhul annab tootja laiendatud garantii või eriliselt kallitele asjadele tasub ka kindlustus soetada.
Aga mingid eriti odavalt tehtud asjad muidugi kipuvad tihti lagunema

Kas monitorid kardavad niiskust? Mõnikord on aknad higised,
see ei tohiks ikkagi mõjutada et vana läks.

Kui sul monitor toas on ja laest ei tilgu, siis akende higistamine monitori ei tohiks mõjutada. Selline niiskus paneb sul seinad hallitama ja võib su enda tervisele halvasti mõjuda. Elektroonikale mõjub meie kliimas halvasti pigem liiga kuiv õhk ja staatiline elekter.
Kui vana läks pauguga katki, siis arvatavasti toiteplokk. Mingi material, tüüpiliselt plastik, kipub lihtsalt vanaks minema ntx kõrgepingeisolaator praguliseks vms. Muuseas kallimatel ja mitte liiga vanadel seadmetel tasub niisuguseid asju parandada, kui muud viga pole. Toiteploki vahetus on oluliselt odavam kui kogu monitor.

petslane

(Meremees kirjutab): Eizo jah tean küll. Selle kohta pole ma midagi küsinud. Eelmine premium klassi monitor pidas vastu 2 aastat ja 9 kuud. Ei taha lihtsalt kallist ajutist asja. Premium klassi monitoride eluiga on 5 aastat. Mul eelmine LCD telekas pidas vastu 12,5 aastat. Praegu ei saa enam lihstalt osta paariks kolmeks aastaks kallist monitori, ega ta paremini tehtud pole.

(Meremees kirjutab): Kaua see LG vastu peab? Dell peab vastu. selline 500 ja ntauke peale ilmslet ka natuke 600 alla. olen nõus maksma.

(Meremees kirjutab): Kas 4K on üldiselt oluline? Kas see ekraani kvaliteedivahe foto puhul on silmaga näha? Viedomonitoriks ta eriti ei tule, video on nagu ta on, peamine on pilditöötlus, et ta oleks täpne ja kvaliteedilt vastupidav monitor. Kui see LG vastu peab. poed müüvad kõige rohkem Delli ja soovitavad kvaliteedilt seda, aga Delli mõtte juurde tulin algselt ise.

Kirjuta palun mulle selle LG mudel siia, mida soovitaksid, tore kui ta on odavam kui 500 eurot aga kui on kallim, kirjuta ikkagi. Siis saan poega dialoogi pidada. Kui keegi nüüd veel mingit valikut Dellist paremaks peab, siis ootan infot kõigilt. Dell mille poole kaldun.

https://www.dell.com/en-us/work/shop/dell-27-ultrasharp-monitor-with-premiercolor-up2716d/apd/210-aggp/monitors-monitor-accessories

Meremees kirjutas:

Kas 4K on üldiselt oluline?

Inimese silma eraldusvõimeks loetakse 300 ppi-d. Kui on natuke suurem monitor ja kaugemalt vahid, siis käib umbes 200 ppi-d kah. Nii, et arvuta ise, milline on su monitori küljepikkus ja kui palju pixleid tollile tuleb.
4K on tavalisel väiksemal lauamonitoril ntx 23-e tollisel nii enam-vähem sinna kanti, et täpilisus ei häiri. Alla selle on üleeilne tehnoloogia.
Kui uuega ära harjud, siis ei taha vanu suurepixlilisi enam nähagi.

Ja kui sa siin muretsed monitori vastupidavuse üle, siis tänapäeval on arvutstehnika normaalne eluiga 3-4 aastat. Kui peab kauem, siis on sul vedanud, kui peab vähem, siis on kas garantii teema või lihtsalt ebaõnn. Aga oma kulutusi peaks ikkagi planeerima selle norm. 3-4 aastaga.

petslane