(Meremees): Nijkon D850 ISO

Kui tohib, siis ennustan, 850 punktid tulevad 810 st paremad, Sony kaameratega suht võrdselt. Nagu juba öeldi, tehnoloogiaga on asi põhjas, st tipus, dalše neekuda. Kui võimsa pilditöötluse see või teine tootja oma kaamerasse topib on riski küsimus, millist digisitta pildi vaataja on võimeline välja kannatama. Tasapisi läheb järjest plastikumaks, tasapisi harjutatakse halli massi plastikust piltidega, telefoni äri õitseb juu.

(Vahur kirjutab): Küsumusele “kas footonmüra domineerib” on vastatud nt. siin
https://photo.stackexchange.com/questions/37850/is-poisson-noise-shot-noise-a-significant-source-of-noise-for-typical-photog

Hea ja asjakohane viide. Väga nõrkade optiliste signaalide püüdmine-mõõtmine-visualiseerimine on omaette teadusharu. Mürade vähendamiseks jahutatakse valgustundlikku sensorit ja tehakse igatsugu muid trikke. Aga see ei ole ühe masstoodanguna valmistatava päevapiltniku töövahendi teema. D850 algmüra määrab ikka ja ainult Sony sensor. Kõik edasine on signaali töötlemise matemaatiliste algoritmide töö.
Pimedas pilti teha tahtev päevapiltnik peaks muretsema kas A7S-tüüpi spetsiaalselt kõrgetele iso-dele orienteeritud kaamera. Või keskformaatkaamera või veelgi suurema, et iga piksli peale võimalikult palju footoneid satuks.

(tom kirjutab): väidetakse lausa, et on parem kui Sony A9 kui varjualasid heledamaks lükata, see ei saa ju ometi loogiline olla kui sony enda sensorit kasutatakse!?

https://www.dpreview.com/articles/1343695324/the-nikon-d850-could-be-the-only-dslr-you-ll-ever-need

(aivar kirjutab): Seal lingis olev D850 näidisgalerii on ajuvaba.Fotograaf teeb pea kõik pildid ISO 64 juures?Kas D850 kõrged ISO´d on tõesti niivõrd halvad? Kus on ISO 10.000 ?
Kui mina käisin D500 testimas siis ma läksin ööse kell 23.00 kaameraga proovipilte tegema.Ei mingit päevavalgust.Sest rannas päikese käes mu mobiil teeb ka väga häid pilte.

tom kirjutas:

väidetakse lausa, et on parem kui Sony A9 kui varjualasid
heledamaks lükata, see ei saa ju ometi loogiline olla kui sony
enda sensorit kasutatakse!?

See ei peaks olema üllatus, kuna kui Nikon on Sony sensoreid kasutanud, siis neid modifitseerinud ning pidevalt paremaid tulemusi saavutanud, kui Sony oma kaamerates.

(Meremees kirjutab): Kuradi õiged mõtted! Ise ka imestasin, et ISO 64, mida siin testida mis mõttes?

Sensor võib sama olla kuid ALGORITMID, mis sensori lugemit läbi hekseldavad on üsnagi erinevad.
Kui keegi arvab et .NEF fail on 1:1 senselite lugem siis nii ilus maailm EI ole. Kahjuks. Kui OLEKS, siis oleksid kaamerad ISO-agnostilised ehk nt ISO 102400 klõps ja ISO 100 klõps, millele on 10 stoppi heledust otsa keeratud peaksid olema sarnased ning kapitaalselt ülesäritatud ISO 51200 klõps peaks olema päästetav. Paraku EI ole ehk ka n.ö. raw faili ja senseli lugemite vahele jääb baziljard pisikest päkapikku kes seal vahepeal oma arukesega midagi toimetavad…

Konkreetselt mürasust saab vähemalt teoreetiliselt vähendada kui teha pisut müratõrjet ja sealjuures arvestada:

 • Sensori eelkalibreerimist ehk erinevate pikslite mürasus on erinev ning alati saab ebastabiilsematele pikslite väärtusi pisut julgemalt keskmestada, lähtudes naabruses olevate teadaolevalt-stabiilsemate pikslite lugemitest.
 • Sensori jooksev kalibreerimine ehk kaamera saab katik-kinni-olekus mõõta pikslite omamüra ning kalibreerimise tulemusi müratõrjes ära kasutada.
 • Lihtsalt paremad = arvutuskeerukamad algoritmid (mis nõuavad ka rohkem protsessimist = akut).

tehnoloogiaga on asi põhjas, st tipus, dalše neekuda

Isegi kui ränikristalli footoni-registreerimise-võime on ammendatud (julgen selles kahelda), on tegutsemisruumi veel omajagu:

 • Prismaatilised senselid, kus 2/3 valgust maha lõikavate värvifiltrite asemel spititakse valgus hoopis mikroprismade abil erinevatele senselitele.
  . Kui mikroprismade tootmine tuleb ebamõistlikult kallis, siis on variandid ka RGBW maatriks või eri pikslitel erinevate tihedustega värvifiltrite kasutamine.

(Vahur kirjutab): > Konkreetselt mürasust saab vähemalt teoreetiliselt vähendada

kui teha pisut müratõrjet ja sealjuures arvestada:

 • Sensori jooksev kalibreerimine ehk kaamera saab
  katik-kinni-olekus mõõta pikslite omamüra ning
  kalibreerimise tulemusi müratõrjes ära kasutada.

See nn. jooksev kalibreerimine on Sony Exmor sensorites juba aastaid kasutusel.

 1. aastat tagasi sai seda siin foorumiski arutatud:
  https://fotokala.ee/foorum/read.php?f=2&i=86193&t=86193
  Kahjuks enam Sony lingid ei tööta, aga leidsin arhiivist seal viidatud pdf-i, kus see müravähendus seletatud võrrelduna "tava"sensoriga:
  http://web.archive.org/web/20070312045435/http://www.sony.net/Products/SC-HP/cx_news/vol47/pdf/featuring47.pdf

Tänud põneva viite eest.

Konkreetne pulla räägib põhiosas et selle asemel et teha üks DAC terve sensoriküpsise kohta tehakse DAC iga veeru jaoks ning tulemusena saab sensori lugemi kätte oluliselt kiiremini ja kaasmõjuna ka müravabamalt. See ning ka mitmed muud sensori-tasemel tehtavad nipid-nõksud teevad sensori kindlasti paremaks kuid esialgne küsimus oli – Sony ja Nii-Konn kasutavad pmst sama sensorit kuid testitulemused tulevad erinevad ja erinevus on ilmselgelt üle mõõtmise müra nivoo.

Siit tuligi tähelepanek et kaamerate kered kasutavad ka RAW failide puhul teatavat järeltöötlust ning Nikoni puhul:

 • Algoritmid on nõks intelligentsemad.
 • või rakendatakse järeltöötlust nõks agressiivsemalt.
 • või on järeltöötlus rohkem optimeeritud testijate testimistarkvara jaoks.
  o või mingi kombinatsioon eeltoodust.

PS. Lõik WikiPeetija RAW-d käsilevast artiklist:
"When a camera saves a raw file it defers most of this processing; typically the only processing performed is the removal of defective pixels (the DNG specification requires that defective pixels are removed before creating the file[38]). Some camera manufacturers do additional processing before saving raw files; for example, Nikon has been criticized by astrophotographers for applying noise reduction before saving the raw file.[39]

PPS. KolxWaagen jäi vahepeal dopingukontrollis haledalt vahele ja maksis pisut trahvi, kaameratootjetel aga dopingukontrolli lihtsalt ei ole ehk tootja võib manipuleerida ISO, järeltoimetamise jms-iga niipalju kui tihkab ja natukene enamgi veel…

Kui lugem liigub müravabamalt sensorist välja, on see juba suur asi.

RAW failidele teeb Nikon sellise kosmeetika, et testid kiidaksid ja fännid just sellist kergelt ette “ilustatud” RAW failiga aparaati osta tahaksid. Päris profid on küll natuke pahased, aga müüginumbreid see oluliselt ei mõjuta. Keskonnaohtlik ka ei ole, järelikult pole põhjust riigil sekkuda. Meediatarbijale on teadvustatud, et Sony sensorist teeb Nikon parema pildi kui Sony ise. Päris nutikas turundusstrateegia Nikon-i poolt.

Küsimus Vanadele Kaladele ja eriti Nii-Konn
marketinguosakonnale – kas on mingi WhitePaper, kus seesama
RAW toimetamise protsess punaseksvärvitud puupulkadeni lahti
räägitakse?!?

Sony ja Nikoni firmade hingeelu ma ei tea, aga küll on mul kogemus ühe teise praeguseks juba lahkunud N-tähega algava firma sisemusest, mida võis ka tinglikult kaameratootjaks nimetada. Selliseid detaile nagu ntx. raw-ga majandamise tehnika või kasvõi suvalise muu riistvara draiveri spetsifikatsioone varjati ikka väga kiivalt – tootmissaladus või nii. Ka firma töölistele tooks nende lekitamine üsna kurja kohtuasja kaela. Kuigi ühe firma puhul ei tohiks teha üldistust, julgen oletada, et valdavas enamuses tehnoloogiafirmades on salatsemine pigem reegel.
Marketingiosakonnas ei olda enamasti huvitatud liigseid detaile rahvale ette paiskamast. Sugessiivne malbetes toonides muusikaga reklaamiklipp “müüb” massidele palju paremini ja suurtootjatele üksikute tehnikafriikide kobisemine eriti ei loe. Pigem võib see avaldamine müügile kahjuks tulla kui friigid saavad liiga palju spetsifikatsioone ette – leiavad sealt veel mõne vea ja hakkavad sellest vaikse kobisemise asemel valju häälega tuututama.

Kui sa tahad asjast tehniliselt tõesti korralikult aimu saada, siis on selleks vaja paar pikka ja konarlikku teekonda valida: Üks võimalus, õpid kõrgtasemel spetsialistiks sensorite arendamise alal, hangid endale hästitasustatud töökoha suures tehnoloogiafirmas ja saad seal sees kõigest teada. Teine võimalus, hakkad nn sõltumatuks eksperdiks, võtad juba valmistehtud aparaadid ette, hakkad neid teaduslike meetoditega testima ja uurima. Teed laborites väga kontrollitud oludes testpilte, võtad raw failid ette ja rakendad nendele failidele matemaatilisi analüüsi algoritme, mis on natuke kõrgema tasemega kui draiveritreialite esialgne tehtu. Kirjutad tulemuste kohta artikleid, millest selgub mismoodi raw-ga tegelikult toimetatakse ja millised vead aparaatides on.


petslane

(Meremees kirjutab): Asi võiks mingile kindlale ka kenasti välja toodud alusele põhineda küll. Muidu müükase maha seebikarbi argumente proffidele. Kui mina oma valdkonnas nii palju valetaks, kui kaameratootjad, oleksin ma igapäevaselt kohtu all. :smiley:

(enn kirjutab): https://www.dxomark.com/nikon-d850-sensor-review-first-dslr-hit-100-points/

[%sig%]

(aivar kirjutab): enn kirjutas:

https://www.dxomark.com/nikon-d850-sensor-review-first-dslr-hit-100-points/

Dxomark sõnul on Nikon D850 näol tegemist maailma parima kaameraga(ehk siis maailma parima sensoriga)
Kuid D850 sensori müra hinnati alles 22 koha vääriliseks.Mida oligi oodata sest lähimal konkurendil Canon EOS 5DS(50mp) ei ole suudetud ka müraga midagi ette võtta.
Piinlikust tekitab see laiformaat kaameratele nagu Phase One jt. kus Nikon ja teised DSLR kaamerate tootjad panevad pika puuga ära.

(Vahur kirjutab): D850 on D810st parem tervelt 3 punkti!
Aga (alati on aga) see 3 punkti on 1/5 astet paremust sellesama Dxo lehe kohaselt. Sellist vahet võib vist ainult luubiga uurides näha.
Ning see 22 koht Sports kategoorias ei näita, et sensor on mürane, vaid ta iseloomustab võimaliku kasuliku signaali ning müra suhet. Väiksema pikslisuurusega kaamerad on nagunii sellise mõõtemetoodika kohaselt halvemuses, kuna sensori küllastus tekib varem ning kvaliteedi tagamiseks on müra vaja rohkem minimeerida. Sensorgeni lehel on näha sensori müra absoluutväärtused ning D810 (19) on seal nt parema tulemusega kui D3s mis 6 kohta hoiab.

(aivar kirjutab): Fakt on see et kõik Nikoni uued sensorid(Nikon D5 ja D850) on mürased.
Vaadake DXO testist mida suutsid D3S,DF ,D4 ja D610

850 eelis muude fotokaamerate ees on talle sisseehitatud lisavarustus. Halturtsikutele pole seda lisakoormat vaja.

(Meremees kirjutab): No näitkes, mis seal olulist on?