(Meremees): Nijkon D850 ISO

Vaatasin videosid Nikon D850 kohta soovisin teada millise ISO-ga hämaras hommikus pildistada kannatab. Loodusfotoga tegelejatele üsna loogiline asjade käik.

https://www.youtube.com/watch?v=A_OMIRHXynQ

Kus rõõmsad pioneerinäod lihtsalt segavad jälgi. Mingi tähistaeva pilt ISO 8000 juures vilksatab ka korra, sellest pole võimalik midagi aru saada tundub ok aga…

Veel tavalistes valgusoludes raamaturiiulipilt ISO 12800.Pildista raamatuid tubastes oludes välklambiga. Sellest pole võimalik aru saada midagi, kui palju algselt ruumis valgust tegelikult oli?

Olud kus kõrget ISO vaja kasutada ja seda saaks väga lihtsalt testida, on hämaras metsas, on linnu -looma pildistamise juures.

Neid teste ei ole. On vist ikka mida varajata.

Poes proovides tundub iga uuem kaamera ISO 12800 juures veel kasutatav. Aga looduslikes oludes pole.

Hämar mets on ikka väga varieeruv muutuja, pole see nii lihtsalt testitav midagi, vähemalt mitte nii, et kõik sellest hämarusest testvideo pealt ühtmoodi aru saaksid. Nagunii tuleb karu sulle kaadrisse siis, kui on palju hämaram kui sinu vaadatud testvideos, mille põhjal sa kaamera ostuotsuse tegid.

Laenuta kaamera ja proovi just sind huvitavates oludes järele.

(Meremees kirjutab): On küll võimalik testida, nagu passiksid metsa ääres loomi ja iga 10 minuti tagant võte 1 tunni jooksul. Suurepäraselt saaks videos tuua olulise esile. A la nüüd on 10 minutit möödas nüüd on vähe heldam tulemused sellised, annab ülevaate küll.

Sellise testvideo vaataja ei tea, kui hele või hämar tol päeval selles kohas oli. Looduslikud valgusolud kõiguvad üle miljardi korra. Tubane valgustus harilikult mitte üle 10 korra. Sina nurisesid, et ei ole aru saada, kui valge seal toas video tegemise ajal oli…

Video ongi isosõbralikum kui täisresos pilt. Otsi veebist originaal RAW faile.

(Vahur kirjutab): Mis imet on mõnelt uuelt kaameralt ootada? Praegused kaamerad on suures osas elektroonika poolest müravabad, ainuke mis müra tekitab, on valguse puudus (footonite ebaühtlane langemine sensorile) ning seda ei lahenda mitte ükski uus kaamera, mis senist tehnoloogiat kasutab.
Uued kaamerad võivad küll mingite mõõtjate rõõmuks karvavõrra paramaid numbreid näidata, kuid reaalset tulemust see suurt ei mõjuta.

(aivar kirjutab): Enne tasub dxomark.com test ikka ära oodata ja siis plärtsuma hakata.

(Vahur kirjutab): Ehh, see oleks pidand alpostitajale vastuseks olema. Pole tükk aega postitanud ning meelest läinud, kuidas protseduur käib.

(Vahur kirjutab): Kas keegi on sulle juba öelnud, et jõuluvana pole olemas? :grinning:
See postitusest kumav usk dxo kõikvõimsusesse ühte numbrisse suruda kogu kaamerat iseloomustav ning lootus et see number nüüd oluluselt suurem tuleb tundub sarnane jõuluvana ootamisega olema.
Ma olen selliseks usuks liiga vana. Pole ka kuulnud, et see kaamera suudaks füüsikaseaduseid muuta, seega kui see üks ja õige number ka on eelnevatest suurem, siis ehk 1-2 punkti, mis reaalset pildikvaliteeti ei mõjuta.
Kahtlemata on tegemist väga hea kaameraga, kuid mitte revolutsiooniga sensoriaeenduses; selle kaamera tugevused on mujal.

See on küll kahtlane, et footonite ebaühtlane jaotus on juba peamiseks mürafaktoriks saanud. Müra põhjustavaid tegureid on palju ja praegu peaks footonite jaotuse teema vähemalt tavakaamerate puhul ikka veel esikolmikust väljaspool olema. Vähemalt minu kogemused näitavad, et kui pildistada kõrge ISO-ga hämaras, kuid siiski pildistada võimaldava valgustustasemega ruumis, pole müra märgatavalt rohkem. võrreldes sellega, kui pildistada samade säriparameetritega täielikult kinni kaetud objektiiviga (nähtava valguse footonid sensorini ei pääse). Pigem isegi vastupidi - kinnikaetud objektiiviga tehtud pildil tundub müra kasuliku signaali puudumise tõttu intensiivsem. Kas sul on mingi allikas, mis kinnitaks väidet, nagu oleks footonite jaotus müra tekkel nii oluline ja selgitaks kuidas see avaldub? Kujutan ette, et astronoomia valdkonnas, kus kaugest planeedist jõuab läbi teleskoobi kaamera sensorile väga napp arv footoneid (võrreldes muude, mujalt pärit footonitega), võib iga kasulikku signaali kandev footon arvel olla küll, ja see, mil määral teleskoobi ebatäiuslikkus ja footonite pikal teekonnal nende liikumissuunda mõjutanud muud protsessid (nt teele jäänud aatomite ja molekulide mõju, murdumine eri optilise tihedusega keskkondades, korduvad neeldumised ja kiirgumised jne) väheste kasuliku signaali footonite jaotust sensoril muudab, on tulemusele kriitilise tähtsusega.
Puht statistiliselt ei ole footonite hulga juhuslik varieeruvus üldse müra, vaid objektiivne olukorra fikseerimine, sest antud lühikesel ajahetkel võis tõesti muidu silmaga tumedamana nähtav ala saata sensori suunas teele rohkem footoneid, kui silmaga heledamana tunduv naaberala. Inimese silmal on nn kinoefekt ja nii peent vilkumist fikseerida ei suuda, reaalne maailm aga on üsna kvantiseeritud ja vilgub tegelikult hullupööra ülikõrge sagedusega, vastavalt footonite pseudojuhuslikule jagunemisele igas üliväikses ajahetkes.

Kui tohib, siis ennustan, 850 punktid tulevad 810 st paremad, Sony kaameratega suht võrdselt. Nagu juba öeldi, tehnoloogiaga on asi põhjas, st tipus, dalše neekuda. Kui võimsa pilditöötluse see või teine tootja oma kaamerasse topib on riski küsimus, millist digisitta pildi vaataja on võimeline välja kannatama. Tasapisi läheb järjest plastikumaks, tasapisi harjutatakse halli massi plastikust piltidega, telefoni äri õitseb juu.

(Vahur kirjutab): Küsumusele “kas footonmüra domineerib” on vastatud nt. siin
https://photo.stackexchange.com/questions/37850/is-poisson-noise-shot-noise-a-significant-source-of-noise-for-typical-photog

Hea ja asjakohane viide. Väga nõrkade optiliste signaalide püüdmine-mõõtmine-visualiseerimine on omaette teadusharu. Mürade vähendamiseks jahutatakse valgustundlikku sensorit ja tehakse igatsugu muid trikke. Aga see ei ole ühe masstoodanguna valmistatava päevapiltniku töövahendi teema. D850 algmüra määrab ikka ja ainult Sony sensor. Kõik edasine on signaali töötlemise matemaatiliste algoritmide töö.
Pimedas pilti teha tahtev päevapiltnik peaks muretsema kas A7S-tüüpi spetsiaalselt kõrgetele iso-dele orienteeritud kaamera. Või keskformaatkaamera või veelgi suurema, et iga piksli peale võimalikult palju footoneid satuks.

(tom kirjutab): väidetakse lausa, et on parem kui Sony A9 kui varjualasid heledamaks lükata, see ei saa ju ometi loogiline olla kui sony enda sensorit kasutatakse!?

https://www.dpreview.com/articles/1343695324/the-nikon-d850-could-be-the-only-dslr-you-ll-ever-need

(aivar kirjutab): Seal lingis olev D850 näidisgalerii on ajuvaba.Fotograaf teeb pea kõik pildid ISO 64 juures?Kas D850 kõrged ISO´d on tõesti niivõrd halvad? Kus on ISO 10.000 ?
Kui mina käisin D500 testimas siis ma läksin ööse kell 23.00 kaameraga proovipilte tegema.Ei mingit päevavalgust.Sest rannas päikese käes mu mobiil teeb ka väga häid pilte.

tom kirjutas:

väidetakse lausa, et on parem kui Sony A9 kui varjualasid
heledamaks lükata, see ei saa ju ometi loogiline olla kui sony
enda sensorit kasutatakse!?

See ei peaks olema üllatus, kuna kui Nikon on Sony sensoreid kasutanud, siis neid modifitseerinud ning pidevalt paremaid tulemusi saavutanud, kui Sony oma kaamerates.

(Meremees kirjutab): Kuradi õiged mõtted! Ise ka imestasin, et ISO 64, mida siin testida mis mõttes?

Sensor võib sama olla kuid ALGORITMID, mis sensori lugemit läbi hekseldavad on üsnagi erinevad.
Kui keegi arvab et .NEF fail on 1:1 senselite lugem siis nii ilus maailm EI ole. Kahjuks. Kui OLEKS, siis oleksid kaamerad ISO-agnostilised ehk nt ISO 102400 klõps ja ISO 100 klõps, millele on 10 stoppi heledust otsa keeratud peaksid olema sarnased ning kapitaalselt ülesäritatud ISO 51200 klõps peaks olema päästetav. Paraku EI ole ehk ka n.ö. raw faili ja senseli lugemite vahele jääb baziljard pisikest päkapikku kes seal vahepeal oma arukesega midagi toimetavad…

Konkreetselt mürasust saab vähemalt teoreetiliselt vähendada kui teha pisut müratõrjet ja sealjuures arvestada:

 • Sensori eelkalibreerimist ehk erinevate pikslite mürasus on erinev ning alati saab ebastabiilsematele pikslite väärtusi pisut julgemalt keskmestada, lähtudes naabruses olevate teadaolevalt-stabiilsemate pikslite lugemitest.
 • Sensori jooksev kalibreerimine ehk kaamera saab katik-kinni-olekus mõõta pikslite omamüra ning kalibreerimise tulemusi müratõrjes ära kasutada.
 • Lihtsalt paremad = arvutuskeerukamad algoritmid (mis nõuavad ka rohkem protsessimist = akut).

tehnoloogiaga on asi põhjas, st tipus, dalše neekuda

Isegi kui ränikristalli footoni-registreerimise-võime on ammendatud (julgen selles kahelda), on tegutsemisruumi veel omajagu:

 • Prismaatilised senselid, kus 2/3 valgust maha lõikavate värvifiltrite asemel spititakse valgus hoopis mikroprismade abil erinevatele senselitele.
  . Kui mikroprismade tootmine tuleb ebamõistlikult kallis, siis on variandid ka RGBW maatriks või eri pikslitel erinevate tihedustega värvifiltrite kasutamine.

(Vahur kirjutab): > Konkreetselt mürasust saab vähemalt teoreetiliselt vähendada

kui teha pisut müratõrjet ja sealjuures arvestada:

 • Sensori jooksev kalibreerimine ehk kaamera saab
  katik-kinni-olekus mõõta pikslite omamüra ning
  kalibreerimise tulemusi müratõrjes ära kasutada.

See nn. jooksev kalibreerimine on Sony Exmor sensorites juba aastaid kasutusel.

 1. aastat tagasi sai seda siin foorumiski arutatud:
  https://fotokala.ee/foorum/read.php?f=2&i=86193&t=86193
  Kahjuks enam Sony lingid ei tööta, aga leidsin arhiivist seal viidatud pdf-i, kus see müravähendus seletatud võrrelduna "tava"sensoriga:
  http://web.archive.org/web/20070312045435/http://www.sony.net/Products/SC-HP/cx_news/vol47/pdf/featuring47.pdf