Millise objega algaja pulma?

Tere kõik targad ja kogenud piltnikud :slight_smile:

Loodan, et olen õiges kohas ja keegi ei saa minu peale kurjaks, vaid aitab mul selgusele jõuda, kuidas edasi tegutseda :slight_smile:

Nimelt on vaja suvel ilmselt ühes pulmas olla terve pikk päev kaamera taga ja seda enam mitte sõbrannana, vaid tellitud fotograafina. Tahaksin end minu tööga jäädaks rahule ja sestap tunnen, et vajan veel ühte objektiivi, millega seal rahvast pildistada…
Omal on olemas hetkel ainsana Nikkor AF-S 50 mm F1.8 G. Vb olen ma piisavalt saamatu, et kaadrisse teravustada 200 pulmakülalist…aga äkki ei peagi see sellist tööd tegema?
Palun äkki keegi hea inimene oskab mind ilma rahata nõustada? :slight_smile: Kuna ma ei oma stuudiot ja pole ka eriti paljudel koolitustel käinud ja ei tee fotograafia tööd igapäevaselt, siis tahaks võimalikult hea rahaga hakkama saada uue sõbra soetamisel. Aga samas tahan teha ikka hea ostu! Tavaliselt pildistangi inimesi - lapsi, peresid, rasedaid, paare. Loodusesse ei kipu.

Ettetänades,

juunior :slight_smile:

(Erko (Pingviin!) kirjutab): Kõigepealt, palju sa raatsiksid kulutada?

Eeldatavasti sul miskine poolkaader kere, 50mm on selle ees sisuliselt lühike teletoru.
Ilmselt mõistlik sul vaadata millegi veidike laiema poole, nt. Nikoni enda 35mm F1.8 DX või Sigma 30mm F1.4 (mõlemad jämedalt 50mm ekvivalendid poolkaadri ees), või siis midagi veelgi laiemat, isiklikult mulle jubedalt meeldis poolkaadri ees Sigma 24mm f1.8 (umbes 35mm ekvivalent poolkaadri ees), jätab rohkem mänguruumi pildistamisel, eriti veel gruppide jne puhul. Järelturul liigub tavaliselt mingi 250-300 eur’‘ga. Ise soovitaks teist varianti, st. miskit 35mm objektiivi ekvivalenti(eriti valikuid pole peale Sigma 24mm F1.8 - Samyang 24mm F1.4 on ainult manuaalfookusega, mis praktikas pole läbi tavalise viewfinderi ilma korraliku mattklaasita kasutatav - live view’'ga muidugi saab, aga inimeste pildistamiseks veidike kohmakas vast selles osas. Nikon 24mm F1.4 on… kallis.
Nikon 24mm F2.8D on ka võimalus, kui su kaamerakerel on teravustamismootor olemas.

Teine võimalus oleks miskine F2.8 avaga normaalvahemikuzuum muretseda, neid on ka suhteliselt odavaid leida ja üldiselt on pildikvaliteet jne enam kui adekvaatne.

Enne ostu tasub loomulikult üle kontrollida, kas sinu kere ees teravustab ja muus osas töötab korralikult, jne.

Oiii, aitäh toreda vastuse eest :slight_smile: Mul on Nikon D5000. Suht vana masin juba vist, sest seda isegi ei toodeta enam :slight_smile:

(A.T. kirjutab): mul oleks vaja hambaid parandada, äkki tuled teed ära?!

kas ehk uus Sigma 17-70/2,8-4,või vana stabikata Tamron 17-50/2,8…

(Bow kirjutab): Mõtle tõsiselt järgi, kas Sa ikka suudad selle töö ikka kvaliteetselt ära teha? Pulma pildistamine pole mingi nali, neid pilte vaadatakse ka aastate pärast. Seega soovitan algatuseks otsida netist ülesse mõned pulmapiltide albumid ja sirvida neid. Ja kui ikka veel oled kindel, et suudad need pildid ära teha, siis mõtle alles objektiividele ja välgule.

(enn kirjutab): http://vivas.fi/32-vinkkia-taydellisen-haakuvan-ottamiseen/

[%sig%]

Head soovitused!

Vaata midagi laiemat. Osta objektiiv kuu enne pulmasid ja soovitan proovida täisavaga valgete asjade pildistamist. Kontrolli maksimaalse suurendusega, näed ära kui suure avaga saad konkreetset objektiivi kasutada. Pulmapildid vajavad loovust. Kui foorumis soovitatakse pulmapiltide tegemisest üldse loobuda, siis ära anna alla! Asjaarmastajast sõbranna innuga tehtud pildid on paremad, kui elukutselise, kuid ükskõikse fotograafi omad. Kui piltte väga suureks ei suurenda, siis küll nad õnnestuvad! Ja olen veendunud, et mõned pildid kannatavad ka suurt trükki ja mõned on samaväärsed parima fotograafi omadega. Võid Sigmalt midagi vaadata. Suum on vahel päris hea 17-55 ?
Head pealehakkamist!

Aitäh adekvaatsetele nõuandjatele. Ülejäänud ajasid mind tegelikult päris nutma. Eestlased on ikka täiesti ulmeliselt “sõbralik” rahvas.
Kui saaks tahaks teid näost näkku vaadata ja Teile oma hinnangu anda…aga siis jälle mõtlen, et kas Te olete seda üldse väärt…

PS! Tore oli näha ühe kommenteerija väga kaunilt õnnestunud pulmapilte! Supper töö Sinu poolt ju!!

(enn kirjutab): Ja mida Sa siis ootasid? Et kõik hüüavad kooris: Oi, kui tore! Kindlasti saad sellega hakkama! Objektiiv on suurepärane! Sul ei saa midagi viltu minna!
Enamusel siinosalejatest on ilmselt suurem fotograafiaalane kogemus, kui Sinul. Sellele vaatamata ilmselt kõhkleksid paljud (sh ka autor), kui kutsutaks pulma või matusele fotograafiks. Seal lihtsalt ei tohi pildistamine untsu minna, kordama ei hakata.
Objektiivi kohta juba Pingviin ütles. Mina soovitaksin võtta kaasa ka varukaamera (kasvõi nn seebikarp), millega paralleelselt pildistada. Kujuta pulmajärgset hommikut, kui selgub, et Nikoni mälukaardilt ei loe enam midagi välja…

[%sig%]

Aa miks sa pead nii negatiivne olema? Ma küsisin ainult objektiivide kohta, mitte selle kohta, et kas ma saan hakkama.

Kui sa oled proff, siis sa ka suhtled, kirjutad nagu proff!

([email protected] kirjutab): Ei tasu kõiki fotokala plärtsatusi väga hinge võtta, kuigi vahel on neil tõetera sees.

Räägi parem kuidas sul läks ja mis torusid siis kasutasid?

Laenuta või osta AF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8G ED. Sellega peaks enamiku pulmapeo pilte kenasti tehtud saama.

Ette juba vabandades teades mis nüüd järgneb :slight_smile:

Suhteliselt tagasihoidlikult ja viisakalt ju nokiti, pilti avardavalt…
Kui tervishoiuga seonduvas foorumis tõsimeeli küsiksid millist skalpelli kasutada ja plahmiksid samamoodi neile vastu kes viitsivad arvamust avaldada “küsisin ainult lõikeriista kohta, mitte selle kohta, et kas ma saan hakkama.”

Mida sellise küsimuse peale ikka kosta kui veidi maailmapilti avardada. Seda enam, et algpostitusest saame aru oled pildistanud. Selles kontekstis tundub lootusetu küsimus olema kui juba või veel ei saa aru mida endal vaja oleks :wink: Igaühe teed on erinevad isegi kui eesmärk on sarnane.
Keegi ei tea sellepärast täpselt kust tasuks alustada ja kus lõpetada. Mis sobib ja mis on taskukohane või kas üldse vaja midagi muuta.

See mõningane negatiivsus võib teiselt poolt nii sõpruse kui tellijale mälestuse üritusest päästa. Või siis mitte kui õnneks läheb. Alati ei lähe ja mitte ainult objektiivi pärast. Sellisel suuremal üritusel on oma loogika ja reeglid, võid täiesti ootamatute asjadega alt minna. Tellija loodetavasti ise annab endale aru kui julgeb sellise ettepaneku teha, et mis tasemel ootused täituks. Võib olla meeldib talle sinu kui pildistaja käekiri nii jäägitult, et muretsed põhjuseta. See üks objektiiv ees või taga samas ei pruugi muuda üldist riskikoefitsenti, uus asi tahab lisaks harjumist saada. Keskendu sisule :wink: Vastavalt sellele vali tööriist- kui otsustad, et välja kannad võtad endale riski ja siin ei saa fooruminõuannetele lootma jääda.
Pole kedagi pärast süüdistada (ja ette juba nagu praeguseks on juhtunud)…

(Zorru - Vahur Krautman kirjutab): Ma räägiks loo enda kogemusest. Olin pildistanud mõne aasta filmipeegliga ja uskusin, et kuna oskan kaamerat üldiselt õigetpidi käes hoida ja tegevuse poole suunata siis sõbra pulma jäädvustamiseks oli kindlasti ainus takistav tegur see, et olemas oli ainult üks tolmune kit objektiiv. Tulin suure hurraaga siia küsima, et millist objektiivi oleks vaja, et jäädvustada sõbra pulma. Ei mäleta kas oli see Peeter Sirge või Enn Sutting, kes neile omaselt sellistest teemadest väsinuna üritasid mind napisõnaliselt juhtida teemale, et kas ma olen üldse valmis sellist vastutust võtma ja kas objektiivi üle tasub muretseda. Ego sai muidugi pihta, et mismõttes kõige parema kaameraga ei saa kõige paremaid pilte. Parima nõuandena öeldi, et võta mingi laiema nurgaga fiks ja välk, et sellega saab. Mõeldud-tehtud, 28mm canon ja 430ex välk otsa, kolakas nägi käes üsna proff välja ning terve õhtu jooksul tehti aupaklikult ruumi kuna mul oli kõige “suurem” kaamera.

Terve õhtu jooksul käisin ringi, kaamera käes ja klõpsisin mida nägin. Imemaitsvat koduõlut sai võtta vaid mõne lonksu, laua taga jauramisest ka hoidusin. Suurim jant tundus olevat selles, et koguaeg oli sees vale ISOga film ning tegevus toimus alati seal kus mind polnud. See 28mm objektiiv oli ka üsna võõras, aga ma sain aru mis soovitus mulle anti - lainurgaga on raske eksida läbupiltide tegemisel - midagi ikka kuidagi peale jääb ja vähemalt saab tõestada, et sa olid kohal. Aga fotograafia pole läbupildistamine.

Pilte sai tehtud nii 10 rulli jagu ja kui ükskord ilmutusest need ära tulid siis oli pettumus suur. Üle poolte läks praaki, keskpäeva lauspäikse tekitatud kontraste ei suutnud isegi film oma sel ajal digikeredega võrreldes oluliselt suurema EV ulatusega midagi mõistlikku jäädvustada. 28mm objektiivi “üdi” jäi kasutamata kuna lainurk ei ole point-and-shoot objektiiv, mis paljude meelest loodud “sisetingimustes piiratud ruumis pildistamiseks”. Aga see oli siiski parim nõuanne, see lainurk, minusugusele amatöörile. Sest vähemalt midagigi jäi peale ja vähemalt jäi võimalus mudru ja pudru hilisemaks väljacroppimiseks.

Peale piltide kättesaamist selgus aga kurb tõsisasi, et kogu üritus sai jäädvustatud täiesti samal tasemel mida oleks suutnud teha 10 külalist suvalistel hetkedel seebikatega klõpsides. Pigem isegi hullemini, sest palju tähtsaid sündmusi sai jäädvustatud vale nurga alt või ei olnud üldse sel hetkel õigel kohal. Lisaks on kogu mu mälestus pulmapeost see, et käisin nõutult kaameraga ringi ning pulmapeost osa ei võtnud. Isegi kibedakarjumist ei saanud ühti korda algatatud kuna koguaeg oli tegevus filmirullide vahetamise, välgu suunamise, parameetrite seadmisega jne.

Tagantjärgi mis oleks olnud õigem - kasutada see investeering mis sai tehtud objektiivi ja välgu tarbeks maksta professionaalsele fotograafile, kes oleks üsna garanteeritult teinud ilusad pildid, samal ajal kui ma oleks nautinud pidu ning tolmuse kit-objektiiviga vahel teinud mõne klõpsu mõne huvitava nurga alt. Sõber oleks saanud kingituseks ilusad pildid, vastu oleksin saanud selle, et oleksin saanud pulmast osa võtta, ise teha muretult mõni klõps (ja muidugi kui hästi oleks õnnestunud oleks saanud eputada, et näe, tegin mõne pildi paremini kui proff).

Kui su suurim mure tundub olevat tehnika, siis oled asjadest äärmiselt valesti aru saanud. Pulmafotograafina on sul kõigeks üks võimalus, sa pead tegema tihedat koostööd isamehega, sul peab olema eelnevalt nägemus, et mis kus ja mis ajal toimub ja kus sina sel hetkel oled. Sul peab olema varutehnikat, sa pead mõistma kus kasutada mis objektiivi, unusta heaga ära, et sa istud keset tuba ja Zoomid sisse-välja nagu pööraline. Lisaks sa pead mõistma seda milliseid pilte sinult oodatakse, mitte sa ei pea peale pressima enda nägemust. Sa ei saa lubada ühtegi säri-ava-iso eksimust, sa ei saa lubada ühtegi vale fookuskaugust, sa ei saa lubada mitte ühtegi vale välgusähvatust. Ja kogu selle jama keskel ei tohi sa lasta enda järel oodata kuni sa parameetreid sead.

Kui sa ei mõista tehnikat perfektselt - ja tundub, et sa seda ei tee kuna sa pöördud sellise amatöörliku küsimusega inimeste poole, kellel on asjadest üpris õige arusaam - siis loobu vastutusest ja tee oma sõbrale/sõbrannale kingitus ja palka üks hea fotograaf. Ise naudi pidu ja lase end jäädvustada koos sõbrannaga. Enda kola võta kaasa ja naudi vabadust teha asju nagu sa ise heaks pead. Kui ükskord jõuad niikaugele, et võid kirjutada kolme leheküljelise essee fookuskaugustest, valgustusest, kompositsioonist ja fotograafia algtõdedest, ning kolmanda leheküljeni jõudes mõtled, et nii kakskümmend jääb tegelikult puudu, et kõik ära rääkida, siis on umbes õige hetk hakata neid teadmiseid rakendama.

(enn kirjutab): Ega küsija ikka päris algaja ka pole.
Kaevasin veidi internetis ja voila:
http://marisfoto.weebly.com/

[%sig%]

(Zorru - Vahur Krautman kirjutab): Enn - üsna elementaarne viisakus on, et kui keegi tahab oma galeriid teistega jagada siis ta teeb seda ise.

5+ KKK alajaotusse, paljud momendid endalegi tuttavad. Väga hea ja põhjalik arutlus. Viitsisid võtta aega inimese jaoks…
Lihtsalt, et algpostitaja ei otsi ega oota selles suunas nügimist. Ühtepidi õige kah, kus sa ikka õpid ja harjutad. Loodame lihtsalt, et mõningad karid said kaardistatud ja meie “eestlaslikult õelast lobast” oli sellisel viisil kasu :slight_smile:

(enn kirjutab): Kui keegi tahab oma galeriid kindlatele inimestele jagada, siis ta piirab sellele juurdepääsu ja annab neile, kellele heaks arvab (nii teeb ntx vermontlane). See link oli vaba juurdepääsuga, Kui ma algpostitajat kuidagi solvasin, siis vabandan ja üritan moderaatoritega ühendust saada, et minu postitus kõrvaldada

[%sig%]