Mis on HDR

Tere,
Kuna ka fotokalas on HDR levima hakanud ja olen tähele pannud, et väga paljud inimesed ei tea mis asi see “HDR” on siis otsustasin teha väikse lühikokkuvõtte.

HDR e. High Dynamic Range tähendab fotograafias pildi kõrget dünaamilist ulatust.
Digitaalselt on võimalik neid pilte teha erinevate programmidega, nt Photomatix ja Photoshop.
Digitaalse HDR’i tegemine koosneb 2 osast.
Esiteks sulandatakse 3 või rohkema erineva säristusega kaadrid üheks terviklikuks pildiks, tulemuseks on see, et tänu pildi kõrgele dünaamilisele ulatusele kaovad ära enamus varjud ja ülepõlenud kohad.
Teiseks sammuks on “tone maping” kus nö “ilmutatakse” see kole sulandatud pilt.
Veel informatsiooni ja näiteid HDR’i kohta:
http://www.hdrsoft.com/examples.html
http://flickr.com/search/?s=int&w=all&q=Hdr&m=text
http://en.wikipedia.org/wiki/High_dynamic_range_imaging

Veel on abiks selline koht nagu google, kus tuleb tohutult teksti kui kirjutada sisse kas >how to make HDR< või >HDR<

Kui tuleb veel tarku vastuseid/väiteid siis võib selle teema lausa Algajate KKK alla nt panna.

[%sig%]

minu arvates tuleb hdr-ist rääkimist alustada ikkagi pildistamisest, stopidest, särist, kahvlist. ja muidugi ka raw-st (kui ühest allikast, millest hdr kokku sulatada, jah?). sest wasseri jutu põhjal ma algajana üldse aru ei saa, mismoodi ja kustkohast saadakse see algmaterjal, mida siis erinevate töötlusprogrammidega töötlema asutakse. lihtsalt selline pedagoogilis-metoodiline tähelepanek… :wink:

No loodame, et Wasser varsti jätkab oma koolitusteemat ;).

(Uko kirjutab): Tegemist siis pigem juhendiga, mis aitab googles vastavat teemat otsida ja detailsemaid vastuseid leida. Pole ju ka paha:)
Mingist fotoajakirjast (vot hetkel ei mäleta täpselt) viimase aasta jooksul igatahes, lugesin, et miski firma (Sony vist) katsetab aparaadiga, mis juba kaamerasiseselt hdr-i valmis teeb. Kuna särikahvel on juba olemas, siis on selge, et puudujääk seni ainult aparaadi siseses töötluses. Küllap kõik firmad juba hoolega müttavad ja arendavad oma tarkvara, siis võib varsti fotomatixid maha kanda ja müügile ilmuvad jälle uued mudelid. Ning siis pole hdr enam miski keerukus, siis kõik ainult hrd-i teevadki. Ehh, elu on ilus ja läheb aina ilusamaks.:slight_smile:

Mõned HDR fotod ka siin:

http://www.pica.ee/album/2549

:slight_smile: