nikonD80 ja SB600 välk

kas keegi teab miks on nii: kui välk on küljes, siis kaamera särikompensatsiooni näidik uitab omapead, enamasti on miinuspoole maximumis. misvärk on, täitsa müstika, olen proovinud erinevaid välgu rezhiime, erinevaid kaamera rezhiime jne. sama lugu. Teine täpselt sama raua konf, mida hiljuti just sellel eesmärgil näppisin, näitab sama asja.

Pimedas peabki miinuses olema. Kui veel säriaeg lühike ja ava ka kinni siis läheb aparaadi mõõdik päris lolliks. Kui aega saad, siis kasuta käsi reziimi aparaadil: aeg, ava, iso käsitsi. Kui veel aega üle jääb loe näiteks juhendit või miskit ilusat fotoõpikut. Usu mind, selliseid elememtaar teadmisi leiad sealt veel.

ok ok, küllap see on jah manuaalis kirjas kusagil, ei pea targutama sellel teemal. Ja ei maksa ka arvata, et peale Sinu kasutab enamus rahvast ainul rohelist nuppu rezhiimivaliku kettal. Selleks ma foorumisse küsimuse saadangi et asjale kiire ja adekvaatne vastu saada.

Kas ma saan siis aru, et lolliks läheb mõõdik, et tegelikku säri kompenseerimist ei toimu?

Kompenseerimisega pead ise tegelema, selleks vastavad nupud, käsiseadetega ava, aeg, iso. Mõõdik tegelikult lolliks ei lähe, näitab seda, mida sa tahad näha. Kui nuppe ei keera, siis näitab elu lõpuni miinust.
Kui pimedas välguga pildistada tahad, pead valima, kas põhiliseks üldvalgus ja välk ainult täiteks. Siis kruvid avad ajad õigeks, välgule kerge miinus. Või põhiliseks välk ja üldvalguse unustad ära, siis kompensatsioon -1289 (miinus tuhatkaheksakümmend üheksa), läbuks sobiv tööreziim. Rohelise ruuduga ei näitagi mingeid miinuseid, kui miinused segavad siis sobib see sulle.

Ilmselt on siin terminoloogiline eksitus ja see mis uitab on särimõõdik. Särikompi näitab sama mõõdik d80-l siis kui sa särikompi nupu alla vajutad.
Kui valgust pole, siis särimõõdik näitabki miinust, ta ei arvesta, et sul on välk, kuna ta ei tea ju ilma proovimata, kui palju see välk stseeni heledamaks teeks.
Anyway on see pseudoprobleem, välguga pildistad ikka manuaalrezhiimis ja paned oma settingud vastavalt taotlusele, välk siis täidab omaenda tarkusest niipalju kui vaja et norm säri saada.
Kompenseerimata ei pääse siin ka, kui välku põrgatad, mitte otse ei lase, aga see on katsetamise ja kogemuse teema.

tundub loogiline jah:) säri komp. ratast keerates ilmub ekraanile vastav ikoon ka. Tänud igatahes, ma tõesti ei tulnud selle peale, et see võib valgusmõõdik olla.

Ei ole välguga vaja pildistada ainult manuaalreziimis, eriti siis, kui kasutada on Nikoni välguüsteem. Vabalt võid pildistada kasvõi näiteks “P” seadistusega.
Trikk on selles, et otsid kaameral üles välgunupu, hoiad sellel näppu ning valid tagumise rattaga “Slow sync”.
Nii, nüüd teeb välk pilte pika säriajaga, teed proovipildi, kui taust on liiga valge, siis otsid üles särikompensatsiooni nupu, selline +/-, päästiku kõrval ja paned miinust. Kui proovipildil on välku liiga palju, siis hoiad jällegi näppu välgunupul ning keerutad esimest ratast ja paned välgule miinust.
NB! Kui säriaeb, mille kaamera määrab sul nüüd taustast lähtudes on liiga pikk, oht pilt ära väristada, siis tõsta tundlikkust seni, kuni säri on piisavalt lühike.
Loomulikul võid pildistada ka manuaalreziimis, valid ise säriaja ja ava, tundlikkuse ning samal ajad piilud, mida näitab pildiotsijas olev särimõõdik.

Unustasin lisada et on olemas ka kirjandust Nikoni välkude kohta, üks peaks vist olema saadaval Rahva raamatus
http://pood.rahvaraamat.ee/raamatud/nikon_creative_lighting_system_digital_field_guide/239415

Mati, siin oli küsimus selles, et kodanik ei teadnud särimõõdiku olemasolust oma aparaadis, pildistada ta oma arust oskab ja see teda ei vaeva. Juhendi lugemine on ka häbiasi.

Mul selline mure et ei saa SB-600 välku eraldi tööle. Valin d80 menüüst commander mode ja channel 3 nt. Siis proovin panna välgu remote mode aga hoides seda zoom ja miinus nuppu ei tule mul seda remote märki,küll saan valida kas on või off aga välku ikka ei tee! Mida ma valesti võin teha?

(Marti kirjutab): Kas sa välgu panid ka channel 3 nt.?

Jah panin, Sain nüüd asja ise tööle,tundus et restart välgule tegi asja ära.Hetkel toimib kõik.Aga tänud ikka;)

kodanik PS, kui oma pooltõdede eksponeerimine ja teiste halvustamine sulle parema enesetunde toob, siis lase edasi. Tõtt öelda ongi siin foorumis 2 sorti fotopedesid, ühed keda ei vaeva identiteedikriis ja teised kes peavad igasse postitusse lisama midagi, mis muidu lühikest toru pikemaks aitab teha. Ikka ja jälle tuleb meelde see Jakob Karu lugu kellstki kodanik Vellost või Eugenist vms, kes käis alati ja igal pool fotokott seljas ringi, erialast terminoloogiat tuli igast august katkematu joana aga keegi polnud kunagi ühtegi tema pilti näinud:)

PS ,ma ka nõus anttiga,iga asja kohta pole vaja targutada vaid inimest aidata!! Küsitakse ilusati nõu ja pole ju raske vastata kui tead ja oskad aga kui ei oska peale targutuse midagi õelda siis parem ole vait! See negatiivne hoiak teeb ainult sind ennast rumalaks! Ja kui sa juba nii tark oled siis peaks ka teadma .et plondiin kirjutatakse B-ga!

plondiin = blondiin ruudus, muide.