Panoraampea

Tere,

On panoraamid huvitama hakanud, kuid kahjuks poes müügil olevad panoraampead on
päris kallid. Mõtlesin, et selle võiks ise teha aga pole nagu sellist usaldusväärset õpetust
leidnud. Kas teate mõnda head õpetust või oskate hoopis ise õpetada ise sellise
statiivipea tegemist?

Parimatega,
Kenneth

guugel on küsija sõber. ma leidsin näiteks sellise - http://www.instructables.com/image/F0GPBVOFHTAIU2G/How-to-Build-a-Tripod-Head-for-10-that-is-Panoram.jpg

(Nikonimees kirjutab): http://www.youtube.com/watch?v=d6A_gsnHvEQ

Kui põhimõtteid tead siis võid ükskõikmis käepärastest materjalidest teha.

http://www.tulutudtegevused.pri.ee/gallerii/p/225

“Kõige raskem osa on leida/välja arvutada nodaalpunkti asukoht kaamerale/objektiivile”

mis seal keerulist, fiksobjektiivil on kiirte ristimise koht fookuskauguse kaugusel sensori/filmi tasapinnast.
üks mu tuttav kasutab tavalist 3d pead, isetehtud L kronsteini mis on permanentselt kaamera küljes koos kahe isetehtud kiirkinnitusplaadiga ja alati ühte kindlat lainurkobjektiivi. plaadin on nodaalpunktides ja panoraamid jooksevad kokku nagu nalja.

<<fiksobjektiivil on kiirte ristimise koht fookuskauguse kaugusel sensori/filmi tasapinnast.<<
Kahju küll, aga see väide on keskkooli füüsika tasemel. Tegelik elu on vähe keerulisem.
Naljaga pooleks võib isegi mingitel tingimustel kokku joosta.

kui lihtsustatud lähenemine ei sobi, siis on internet täis praktilisi õpetusi nodaalpunkti leidmiseks: http://members.ziggo.nl/hierzo/Nodal_01.html. igaühele oma.

Ma ei viitsiks teooriasse süveneda aga minu jaoks tundub paari augu puurimine ja relakaga jupi metalli lõikamine märksa lihtsama tegevusena kui nillimine kas kaadrid hakkavad kokku jooksma või mitte. Samas mitte ületamatu. A see on puht personaalne kiiks.
Tegelikult räägime siin kasutamismugavusest ja täpsusest, ja milleks veel neid detaile saab või ei saa kasutada ja kui tekib vajadus optikat vahetada jne. jne.
Osad programmid pidavat töötama mitu korda kiiremini kui vahejaotused on täpselt jagatud “click stop”. Seda enam kui vaja pildistada nii, et lisandub vajadus HDR kaadrite põhjal kokku arvutada. Tiit Veermäe ehk oskab seda kõige paremini kommenteerida.
Muideks Enn, kui tihti ise panoraami pildistad ja mitu sellist abivahendit valmis oled meisterdanud?

kui mul tekiks vajadus panoraami pildistada, siis ma kindlasti teeks omale selleks abivahendi ise, kas ühte- või teistsuguse, fookuskaugusega või mõõtmisega paikapandus nodallpunktiga, pole isegi hetkel oluline.
hetkel teen nii harva, et saan niisamagi tehtud.

(Enno kirjutab): Veel lihtsam on panoraamimõõtu kaadriaken teha ja sinna ette korralik lainurk aretada :slight_smile:

Teemale viiiiiiiiiis punkti!

Vist ikka ei ole kui ainult panoraami pildistama ei lähe. See tähendab, et teha vast oleks aga kasutada igavene piin.
Näppinud lühiajaliselt Noblex PRO, ei mäleta mis mudelit, 6x17 nega andis igatahes välja. See on veel kergem kui muud 6x17 kaamerad mis ühe klõpsuga asja ära teevad. Peaksid 2-3 kilo kola millega ainult panoraami teed peale muu pildistamisvarustuse kaasas tassima. Linnas võib seda lubada aga mingi 10km metsa all, läbi võsa ragistades- ei tänan. Pigem pulkadeks lahti käiv süsteem. Siit jõuame jälle välja selleni, et asi peab kiirelt/täpselt/mugavalt võimalikult väikesteks juppideks käima. Mida võidad hinnas seda kaotad kasutamismugavuses.
Proovimiseks- loomulikult sobib. Aga kui üherealist panot teha siis tegelikult piisaks ka teistpidi käivast kuulpeast (saab ka muuks otstarbeks kasutada) kui haigus süveneb siis saab vertikaalse aisa juurde osta/meisterdada.

Minu kogemus on selline, et kui Sa just pika telega või siseruumis seda panoraami ei ürita teha, siis kärab tavaline 3d peaga statiiv ka väga edukalt. Siiani on ptgui panoraamid ikka kokku suutnud ajada (ka hdr ja mitu rida).
Oluline on piisav ülekate kaadritel. Ja mis seal pattu salata, nii mõnigi panoraam on saanud ka lihtsalt käest teha.

[%sig%]

Panoraamisoftid on nii heaks läinud, et pmst pannakse ka puusalt tehtud panoraam veatult kokku. Minu absoluutne lemmik selles vallas on Hugin.

telega pole tõesti pead vaja, vajadus kerkib siis, kui pildil on ESIPLAAN, Siis hakkab “juhtuma” .

Leierid appi.

(Enno kirjutab): “Mul mõned kaherealised rabapildid lumesaju ja pilvetaguse päikesega ei lähe mingi valemiga kokku kui just midagi juurde joonistama ei hakka.” Novot, 2-3 lisakilo ja sellist jama ei ole :slight_smile:

(Indrekv kirjutab): Huvitav, kas Hugin saab vinjetist jagu? Ma selle pildiga http://www.vendelin.pri.ee/photoblog/p/61 nägin ikka palju vaeva, et f2-ga pildistatud vinjetiseid kaadreid kokku liimida :frowning:

(IndrekV kirjutab): PTgui ei saanud püstitatud ülesandega hakkama.