(que): Macro välgud

Tere,
kas oskab kosta hea sõna Yongnuo YN24EX E-TTL välgukohta?

Terv

(aivar kirjutab): Kui lugeda Amazonis ameeriklaste hinnanguid siis nad on rahul sellega.
Ise oma kogemustest ei ostaks seda sest otsene välk tapab ilusa loomuliku valguse.Ise olena kasutanud tavalist raadio teel juhitavad kaamera välku mis on võtte ajal kaamerast eemal.Hoian seda 1 käega või on asetatud väikesele statiivile.Selle tulemusena saan tunduvalt originaalsema valguse kui “otse välk lagipähe”

Kui on olemas tavaline kaamerapealne välk, kasuta seda, juhtmega või raadioga kerest eemale.
Selliseid objektiivikinnitusega pisikesi plönne tehakse ka raadiojuhtimisega. Natuke kallimad, aga saad lambid kerest eemale tõsta. Objektiivikinnitus on üks mugavamaid, aga üks tobedamaid leiutisi.

(AV kirjutab): Konkreetse välguga endal kogemus puudub aga oma makrotajakogemuse põhjalt- ei soovita. Piltide järgi paistab kobakas, kaalub kilo- koos täikakere ja makroobjega kokku cirka kolmekilone kombo. Raske, kohmakas. Objektiivi otsa kinnituvad lambid jätavad vähe võimalusi valgust seada jne.Sõnaga- filmikriminalistide riist asitõendeid pildistada, mitte kunstfotot teha. On paremaid võimalusi. Ise kasutan, kui vaja lisavalgust, mõnda väikest led lpüsivalgustit või tavalist suurt välklampi milleta niiehknaa kunagi pildistama ei lähe. Võtmesõnaks siin korralik hajuti- mida on saada kõikvõimalikke igaks elujuhtumiks. Ja ttl kaabel et välku kaamerast eemaldada.

Sama ka siitpoolt – makrotades on kõige lihtsam-odavam-mugavam valgustus mingi kõige lihtsam saadaolev tsink-plekk-pang orjasilm-välk. Sätid kaamera välgu manuaalseks ja nii nõrgaks kui annab, võimalusel hajutad veel pisut ning pistad orjasilma kas assistendile pihku või kinnitad mingi kaamera statiivikruvi-välgu-kinnitusega kaamera külge. Sinna juurde mingi hajuti, ise soovitaks n.ö. koprasaba-hajutit kuid kuna välk asub subjektile-objektile suht lähedal siis töötab pmst iga moodus. Ok, must kilekott ei pruugi anda just parimat tulemust kuid proovida võib ka seda (märgusõna infrapunane).

Kui tahtmist võid selliseid välke lausa mitu muretseda ja abi on nondest lisaks maakroobitsemisele ka pmst igas muus võimalikus olukorras.

TTL-ist pigem loobuks – kipub oma arukesega esiplaanil oleva sisse kärsatama ehk valgustatust reguleerid makroobi mulgu ja välgu võimsusega, kui orjasilm eriti toimida ei taha, siis vead välgukannast välguni mingi kaabli või kasutad raadio-trigerdamist. Kompromissiküsimus.

Objekiivikinnitusega makrovälkude ökonišš on IMHO postmarkide ülespildistamisel, muu makrotamise jaoks on tavalised välised välgud parim võimalik kuluefektiivne lahendus.

NB! Ise jäin korra juulikuisel lämbepäikeselisel aasal Nii-Konna SB-900-ga jänni – kui mutukate plõksimisega parajalt hoogu sattusin, siis kuumenes see japsude väärastunud jahutusdisainiga käkk lihtlabaselt üle kuid olukorra päästis komplekt värskeid (ja jahedamaid) eneloope ja 10 sek ootamist…

(AV kirjutab): Kui veelkord omast kogemusest lisada siis just eelmisest persoonist erinevasti- välgu päästmist orjasilmaga ja pop-up välgukese abil ei soovita üldse.Lähivõttel võib olla probleem leida selline variant et popup suure välgu käivitaks kuid samas oma otsevalgusega pilti ei rikuks. Raadiopäästik on parem variant- kui see välgus sisse on ehitatud. Nende raadiopäästikutega mis enne võtet tuleb kere ja lambi külge panna, sisse lülida ja vaadata et mõlemi patakad tühjad poleks ongi see häda et- su elav modell ei pruugi senikaua oodata… TTL kaabliga ühendamine on mugavam ja kärmem variant. Ja lähivõttel välkambiga kasutadsamal põhjusel ikka nn täitevälku- tugeva miinusparandusega valgusseadet mis pilti ära ei kõrveta ega loomulikku valgust ei tapa.Välguvalguse kasutamine nii et vaataja ei pruugi arugi saada ebaloomuliku tehisvalgusti kasutamisest on minuarust loodusfoto puhul ainuõige variant. Aga seda peab lihtsalt ise õues harjutama, teiste jutust meistriks ei saa.

Orjasilmal ja orjasilmal ON vahe – tundlikkuse vahe. Isiklik kogemus – kuud inaff ja seda eriti makrotamise kontekstis (st. orjasilm ja kaamera välk on piisavalt lähestikku. Kui kaameravälku üldse näha ei taha, siis saab sellele alati mingi IR-katte peale panna, ise olen piirdunud miinimumvõimsusega ehk Kompromissikoht.

Kuidas välgu valgus ja saadaolev valgus parlanksi viia on teema kus ühte ja õiget vastust EI ole. Makrotades on ilmselt Kompromissikoht rohkem välkude poolel ja praktiline põhjus – äravärisemine. Makro on igasuguste võdinate suhtes ülitundeline ning välguga saab ka kõige elavama mutuka suht edukalt paigale kinni naelutatud…

(AV kirjutab): Objeotsale kinnituvate rõngas- ja paarisvälkudega ongi see teema, et saad küll sitika nö paigale naelutada aga taust sinder kipub seejuures pigimust oema. Mis näiteks ilusate päevase eluviisiga liblikate puhul on enamasti täitsa sobimatu.

taust sinder kipub seejuures pigimust oema

Siit ka objektiivne tõdemus et objektiivi küljes töllerdavad välgatsid sobivad suurepäraselt kirja-markide ülesse-pildistamiseks, kõige muu jaoks on tavavälgud (või isegi tavavälkude patarei) ning nii võimsad kui vähegi kannatab.

Nendesamade taustal oemlevate šokolaadipoiste vastu on ravimeetodid:
Tavaline välk mis plärtsatab piisavalt tugevalt ja piisavalt kaugelt et ka taust ära valgustada ja on sinnajuurde ka piisavalt hajutatud ja piisavalt külm et seesamune valgustatus tunduks olema ka natukene naturaalne. Põhivalguseks teine välgats, mis geelitatud nõks soojemaks ja pisut vähem hajutatud – et simuleerida mõne lähistähe valgust.

Kui kahte välku käepärast pole ja tähevalgust ohtralt, võid olemasoleva valguse jätta tausta valgustama ja kasutada käepärast olevat välgatsit Tähevalguse simulaatorina. Olemasolev välgats tuleb siis muidugi korralikult sisse geelitada ning hiljem Valge Bilansiga pisut Loomingulist Raamatupidamatust teha kuid tehtav…

Alternatiivravi – kasutad tehistausta (mingi värviline paber võimissiganes). JuuTuubas on ziljard õppe-videot, pole väga süvenenud sest tavaliste välkudega on lihtsalt lihtsam brüütfoorsida…

PõustSkriptum. Iseeneseslikult on üks Risti-Ämmelg süsimustal taustal tegel suht kriipi (ja eriti kriipi on vaadata kuidas seesama rist on ämmelga turjale lahinal sisse kõrbenud)…