(Round2): Kui suuri pilte saan printida?

Kui kaamera teeb 6016 × 4016 piksliseid faile.

Tegelikult tahaks ka teada, kas 14945x5785 239dpi sobiks ca2,7 meetri pikkuseks printida?

Kindlasti küsin ka “printija” käest üle, aga kuulaks enne maad kui asja ajama hakkan.

Ei sobi ju!
Selle punktitihedusega saad sellest pildist 1588 × 615 mm.
Pikema külje 2,7 m pikkuseks venitamise korral jääb tulemuseks 141dpi.

Põhimõtteliselt saad nii suuri kui soovid - see kui terav tulemus jääb, sõltub vaatamiskaugusest, üldiselt suuremaid vaadatakse kaugemalt.
Ühtlasi, siin on faktorid, nagu optika enda teravus (sh. difraktsioon), pildistamistehnika (loe: palju ära väristasid pilti), ning ka tegelikult järeltöötlus - on nippe, millega saab põhimõtteliselt pilti näiliselt teravamaks teha, suureks venitades, niimoodi, et tulemus jääb kenam, kui ilma selle töötluseta.
Siinkohal pead ise katse-eksitus meetodit kasutama, et endale workflow konstrueerida - aga alustuseks märksõnadeks layerid, resize ja unsharp mask, ning viimase sätetega näppimisega, ning ka mitme töötluskihi järjestikune pealeviskamine, jne.

Praktiliseks näiteks - ma olen väga kenasid A2 (60x40cm) trükke lasknud kunagi ka 13 megapikslistest failidest (mingi 4300x2900 või midagi sellist). Sul on omajagu resolutsiooni (24MP) rohkem sellest, saad kenasid trükke ka suuremalt.

Ära pabista, see matemaatika on, kuidas nüüd viisakamalt öeldagi, Sulevitele. Kui pildistamisel oli korralik teravalt joonistav objektiiv ees, siis pole vahet, kõik on prinditav. Print sööb omajagu teravust ära, teiseks, suuri printe lastakse välja madalama dpi-ga, lisaks kaugelt vaatamise udune nägemine. Kui süda ikka väga valutab, siis proovitükk proovitrükist aitab rahuneda. Olen 8millipiksu kaamerast 3x6 meetrit välja lasknud, käisin näpuga katsumas, ka luubiga oli ilus vaadata. Ja mitte ainult mina. Põhimõtteliselt kõik on seda teinud peale Sulevi.

Seda ka veel, et nii suuri pilte klantspaberile ei tehta, kui see veel välireklaam on, siis vabsee paanika liiast.

(Round2 kirjutab): Köögi tasapinna kohal olevale seinale, st et no kohe nina ette, nikkor50mm1.8 @ f8 peaks kena terav olema küll, sharpi on juba (monitorilt vaadatuna) parasjagu palju, ilmselt juurde ei paneks, pannakse miski kleepsu peale see pilt ja siis kaetakse klaasiga.
Proovitükk pole paha möte.

Dpi-d alla 150e lasta ei tahaks, ehk teeb siis mingid raamid vöi mötleb midagi välja.

Töötlusega ei tasu ilusat asja ära rikkuda, see sharpen on kerge pilti rikkuma. Kui kahtled, tee mitu varianti, kogenud printija peaks aitama. Ma võin muidugi vähe naiivne olla selle printijale lootmise koha pealt. Sõltub kohast. Kui köögifirmas prindid, siis peab ise targem olema, fotofirmat võib isegi usaldada.

Peeter Sirge jälle ülbitseb siin oma ajukääbiklikkuses. Inimene tahtis kindla resolutsiooniga pilti kindla dpi-ga pilti printida kindlas suuruses. No ei klappinud need kolm kindlat arvu omavahel, aga ju polnud küsijal nii palju arvutusoskust, et sellest ise aru saada. Mingi muu dpiga või mingis muus suuruses saab ta printida nii palju kui kulub, peaasi, et ise rahul ja õnnelik on. Sulevil on ükskõik, kas, kuidas ja millega Round2 oma pildid prindib.

Round2 kirjutas:

Dpi-d alla 150e lasta ei tahaks, ehk teeb siis mingid raamid
vöi mötleb midagi välja.

Aga mis materiali peale kavatsed üldse trükkida? Kui klaasi all, siis 150 dpi kõlab üsna normaalselt…
Kui printer laseb 300 dpi-d siis pead niikuinii arvutis üles skaleerima. Või teeb seda printija oma printeritarkvaras sinu eest.


petslane

(round2 kirjutab): Väljendasin segaselt.
Mul on pilt 14945x5785 239dpi . Ja yks tahab seda k66ki seinale, seina pikkus on 2,7meetrit.
Ma mõtlesin kysida seda, et kuidas need numbrid omavahel peaksid sobima, kui pilti peab ca poole meetri kauguselt vaatama. Ei tahaks dpid alla150 eriti lasta.
See oli siis kysimus, mis esimeses postituses vormistamata jäi.
Sulev vastas, et jäåb 141. Ok, ei ole kõige hullem.
Ei tea, millele ja kes printima hakkab.
Aga noh, et siis saab muidugi, kui siin juba kehvemat pikslit luubiga uuriti ja rahul oldi :wink:

Paneb siis muna hauduma ja vaatab, kuidas reaalselt välja kukub.

Arvutis oleval pildifailil pole mingit dpi-d (võib olla märkuse vormis kusagile exifisse kirjutatud arv, mis pilti kohe kuidagi ei mõjuta - sinna võib kirjutada suvalise arvu, kuid pilt jääb ise samaks). See dpi muutub oluliseks siis, kui pilti hakatakse väljundi (kas ekraani või printeri) jaoks teisendama. Alles siis tekib mõistele dpi mingi sisu - mitu pildipunkti väljundi (paberi, ekraani vms) tollile ära mahutatakse.

(round2 kirjutab): Ok. Tänud seletuste eest.