(Siim): Kuidas mõõta binokkli suurendust?

Tere.

Sai soetatud üks odav binokkli junn. Peal kirjas 10x50, kuid see siililegi selge, et 10x see ei suurenda. Et siis tegin ühe katse:

Panin fotoka lauale ja pildistasin toa teises otsas olevat joonlauda. Seejärel panin fotoka ette, päris objektiivi vastu soetatud binokkli (fotokat liigutamata) ning tegin pildi läbi binokkli. Photoshopis pildid teineteise peale pannes sain suurenduseks ~4,5x. Kas selline mõõteviis on õige ning täpne? Või olen ma mõnest optika põhitõest valesti aru saanud?

Ette tänades,
Siim

Täis lollus. Võrdle samasugusega, kasvõi miskis jahipoes.

Binokli ja piksilma suurendust saab täpselt mõõta ilma, et fotokat oleks vaja kasutada.
Säti üles joonlaud ja vaata ühe silmaga seda läbi piksilma ja samal ajal teise simaga otse. Silmi nö. “teritades” püüa viia mõlemad kujutised kokku. Nii näedki mitu cm otse läbi silma vaadatuna mahub läbi piksilma vaadatud ühte cm-sse. See ongi piksilma suurendus.

(kaur kirjutab): Binokli ja objektiivi vaatenurka saad võrrelda lihtsalt nii, et vaatad oma joonlauda läbi binokli ja siis läbi zoomiga objektiivi ja püüad pildid kokku ajada (või võrdled mingil muul moel). Saad tulemuseks obektiivi - ja sealtkaudu binokli - vaatenurga. Mille saab ilmselt “suurenduseks” ümber arvutada. Mis sa sellega teed - ei tea.

(toom kirjutab): suurendus ja vaatenurk on kaks erinevat asja…

Kummaline võitlus. Suurendus on läätse ja okulaari fookuskauguste jagatis. Määra need ära ja saadki täpselt teada.

Kalev

(Siim kirjutab): Selleks pean ma ju binokkli lõhki lõikama :stuck_out_tongue: Muud trikki ma ei tea kuidas läätse fookuskaugust mõõta.

(Siim kirjutab): Seda trikki proovisin enne kaameraga jändama hakkamist. Ja tulem oli ~4x. Kuid arvasin, et fotokaga saan täpsema tulemuse.

Ega see siis kokku sulatatud pole? Teaduse huvides ei tohiks ühest binoklist kahju olla.

Kalev

(Siim kirjutab): Teaduse huvides olen ma objektiive lõhkunud küll, et omale teleskoop ehitada :stuck_out_tongue: Sai ka neid fookuskaugusi mõõdetud. Aga binokkel võiks siiski töökorda jääda.

(A.T. kirjutab): viimaselajal on inimestel ikka jube palju väga tõsiseid probleeme, teeb kohe murelikuks

(Siim kirjutab): See puht uudishimu :smiley:

No kui on korraliku firma binokkel (või isegi kui vene toode), siis ilmselt on ikka numbrid seal peal ausad ja õiged. Mõtle, miks Sa vale tulemuse said. Kui aga see on hiinakas, siis võid rahulikult “teaduse huvides” molekulideks lammutada - muud kasu sellest niikuinii pole…

Saab teada ka ilma binoklit lõhkumata.Valem järgmine:suurendus=sisendava jagatud väljuva kiirtekimbu läbimõõduga.Võta korralik joonlaud,vii binokkel (vaateasendis) 25cm kaugusele silmadest,mõõda ära okulaaris nähtava valgussõõri läbimõõt ja tee ülaltoodud tehe.Kui binokli suurendus 50mm obje puhul on 10x, siis väljuva kiirtekimbu läbimõõt peab olema 5mm.

Valemist jäi ära üks tähtis sõna:Valem järgmine:suurendus=sisendava LÄBIMÕÕT jagatud väljuva kiirtekimbu läbimõõduga.Igaks juhuks toonitan veel,et väljuva kiirtekimbu läbimõõt ei ole mitte okulaari läbimõõt, vaid okulaari keskosas asuva valgusringi diameeter.Antud juhul siis: 50mm/5mm=10x.

Tõnis kirjutas:

Säti üles joonlaud ja vaata ühe silmaga seda läbi piksilma ja
samal ajal teise simaga otse. Silmi nö. “teritades” püüa viia
mõlemad kujutised kokku. Nii näedki mitu cm otse läbi silma
vaadatuna mahub läbi piksilma vaadatud ühte cm-sse. See ongi
piksilma suurendus.

Kui joonlaud on kehva (kriipsud pisikesed ja binoklit ei anna eriti lähedale fokusseerida), siis võta A4 paber, jaga selle küljepikkus 10-ks, tõmba selle kümnendiku vahega paberile 2 musta joont. Nüüd ühe silmaga vaata kas terve “väike” paber mahub sinna teise silmaga binoklist vaadatud suure paberi joonte vahele ära.

PS See on isegi hiinaka puhul eri loll küll, kui peale kirjutatud 10x asemel 4x suurendab.

PPS Mul siin käepärast pentax binokkel kah hiinas tehtud. Kuid “päris” hiinakatel on tavaliselt pilt udune, eriti kaadri servades ning jube tünn või padi moonutus (saab testida triibulisi asju vahtides). Samuti kipuvad mehhaaniliselt ebatäpsed asjad teravustamisel ühte silma pidi fookusest välja minema ning vahel ka eri suundadesse vahtima (sõõrid ei lange kokku).

petslane

(nets kirjutab): Uudisimu pole patt - Kroonika.

petslane kirjutas:

PS See on isegi hiinaka puhul eri loll küll, kui peale
kirjutatud 10x asemel 4x suurendab.

Hiinlased on ise pisemad ja suurendusedki seetõttu väiksemad
või siis on 10 summaarne vasaku ja parema toru suurendus :slight_smile: