Stuudiovälgud koju

Kindlasti nämmutatud teema, kuid nämmutan siis veel.
Nimelt huvitaks mingi soodne, kuid mitte päris rookie komplekt välke, millega oleks hea portree ja kassipilte teha.
Arvatavasti mingi kahene softbox kit. Aga milline? Ja ilmselt kaamerale veel saatjat vaja, või on see mõnes komplektis kaasas?

Mis eelarve? Akudega või vooluvõrgu toitega? Kui võimsad? Kui suur sohvtpoks tuppa mahub? Kui pikad jalad? jne. Ei viitsi olematute lähteandmetega nämmutama hakata.

Ilmselt Godoxite hulgast ta lõpuks valid.

(aivar kirjutab): Heiti kirjutas:

Nimelt huvitaks mingi soodne, kuid mitte päris rookie komplekt
välke, millega oleks hea portree ja kassipilte teha.

Oled ikka kindel et soovid kassi ja portree piltide jaoks stuudio välke osta?
Ma arvan et see tuhin läheb sul varsti üle ja kogu varustus jääb lihtsalt seisma.
Parimad kassi-ja portree pildid ei tehta mitte stuudios.(minu veendumise järgi)
Soovitan Youtubes vaadata Irene Rudnyki õppevideosid kuidas teha maailma parimaid portree pilte nii õues kui ka stuudios. https://www.youtube.com/channel/UCkuqaHz3WWM2oUgFh3H9q9w

(aivar kirjutab): Siin on tüüpiline näide kuidas Irene Rudnyk teeb stuudio pilte.Aga stuudio välke ei olegi üldse.Esmapilgul võib tunduda et mis jama see veel on?!?!? Ühesõnaga sa pead näitama loovust piltide tegemisel.Tehnika peaks jääma teise järguliseks.
https://www.youtube.com/watch?v=zFfHp1pw8bo

(Fs kirjutab): Kas torud on siis nii pimedad, et ei kannata toas pilte teha?

Kas torud on siis nii pimedad

Pigem probleemiks DoF autofookuse täpsus ja modelli äraliikumine. Lisaks keskmise toa keskmiselt keffa valgustus ehk kui on välgud siis:

  • Liikumised saavad paigale naelutatud. OK, max võimsusega väga ei saa kuid 1/2 või 1/4 peal on ka laste-loomade liikumine absoluutselt kinni naelutatud.
  • Klaasi võib suurima rõõmuga oma ideaalpunkti alla stoppida (f8-f16)
    Otsejäreldus: klaasi pealt saab räigelt kokku hoida. Suht täiusliku stuudiovälkude komplekti hinna ulatuses…
  • DoF-i on piisavalt et vähemasti pildistatava pea oleks piisavalt terav.

Isiiklik soovitus – hangi patakas n.ö. väikseid välke. Soovitavalt kõige lihtsamaid, kus saad välgu seada orjasilmaks (välgutab kui näeb välgatust) ning võimsus on paari nupuga manuaalselt muudetav. Sinna juurde mingid statiivid-hajutid (juuksekumm, A4 paber, mõned pesulõksud jms käepärased vahendid teevad oskuslikul kasutamisel Imesid).

Kui pildistama hakkad, tee paar prooviplõksu. Kui valgus suht ilus kuid liiga tume-hele siis saad heledust avaga korrigeerida (säriaeg suurt pilli ei puhu v.a. siis kui tahad ka olemasolevat valgust mingis ulatuses ära kasutada), kui ei ole ilus siis kruti-rihi välke.

Kui pisik külge ei jää on kahju marginaalne, kui pisik jääb siis on seesama poolmanuaalne komplekt päris pikka aega päris abiks ka stuudiovälke toetama.

(AV kirjutab): See ju kena küll, kuidas neiu akna all olemasolevas valguses pildi ära teeb aga meil tuleb selline asi ehk kolmel kuul aastas üldse kõne alla. Ilma tehisvalguseta praegu ikka ei saa. Mille pealt koonerdada ei soovitaks on akudega lambid- kui sõltud iga klõpsu puhul ainult võrguvoolust, kahetsed varsti ostu.

Asi taandub lõppkasutusele. Ei olnud mingit vihjet. Kommerts on ju teine, kui enda emotsioonid ja mälutugi.

Kui pere-kodu-ajalooks lastest või majast-autost-kassist :), siis ei tasu mingit raiskamist imelistele pimedas laksutajatele e ilma piloodita välkudele. Iga poolekaadrine seebikas praegu annab piisava kvaliteedi kuskil 1600 iso juures oma kallid mälu kõrvale toetuseks pildistada.
Kui lapsi pole, siis kogu muu kassijama läheb pärast surma otse koostootmisjaama ahju, lihtsalt reostus.

Võid ju proovida, mitu käsiseadel pisivälkude laksu pimedas lastest või kassist saad pisivälgust äkitselt välku silma lastes teha, enne lõplikku koostööst loobumist :slight_smile:

Mingiks kommerts-toodanguks peab endale taseme selgitama. Kassikalendrite turg on maailmas ilgelt tihe, aga sealt läbi löömiseks pole stuudiovälgud esimene riist.
Aeg on instrument.
Kõik hea tehakse mitte odavast instrumendist, vaid AJAST. Aeg võib olla ka ammu teraseks vaatluseks kulunud, aga ta otsib väljundit…

Kaks odavat softboxi? kass jääb hästi näha… Vaata maailma konkurentsi, eesti tiraažid ei toida… Kas ikka on valguse hulk peamine trump? või on hoopis kulutatud aeg ja sisse-elamine kontakti?
Ja kontakt euroopa-maaailma-võimelise kirjastajaga on oluline. Turud on suht pikalt ette jagatud.

Mõtlesin siin lihtsalt mullikesi algpostis mainimata eesmärgist välja, mis võivad olla puhta puusse.
Sest lihtsalt lambist tahab keegi surmavaid STUUDIOLAMPE normaalse elu-mälu jaoks :slight_smile: Need on meelelahutustööstuse instrumendid.

Kas sellist vastust küsija tahtiski? Aga midagi pole teha kui küsida ei oska. Ilmselt siit lisa ei tulegi algandmetele ja eesmärkidele. Võiks nämmutamise nüüd ära lõpetada, las istub oma lõhkise küna ees - täpsustamata küsimuse ees.

Iga karvane kommerts-asi (kass) tahab veidi kontrat lisaks softboksidele eest, (kiilakas portree ehk pole läigetest kuulil vaimustunud).
Üleüldse, valgus ja vorm on hoopis kaugel kahest softboksist…

(Fs kirjutab): Kui kodus valgustus kehv on ja torud mingid megapimedad on, siis tasub ainult ennast süüdistada kui ilma STUUDIOvälguta hakkama ei saa.

Seinale teipitud banaani portree jaoks läks vaja ühte käsivälku. Jaa vaatkus papp liikus.

(aivar kirjutab): Võta see Godox AD200 https://35mm.ee/lisaseadmed/6904-godox-witstro-ad200-pro-valklamp-ad200pro.html
Kerged,kompaktsed.Aga softbox,statiiv vaja eraldi osta.Ja nipet,näpet veel.
https://www.youtube.com/watch?v=xgM3tkRmcjE
Loomulikult see ei ole kõige odavam variant.Kuid need Godox AD200 välgud on kõrgelt hinnatud.

pisivälgust äkitselt välku silma lastes teha, enne lõplikku koostööst loobumist :slight_smile:

Mille poolest erineb siin käsivälk ja stuudiovälk? Mõlemad valgustavad subjekti-objekti. Mõlemil juhul tuleb ilusa valguse saamiseks punktvalgus ära hajutada ja mõlemal juhul tuleb subjekt või objekt valgusega välja tuua ehk sõna otseses mõttes valgus silma lasta?!?

Ainus erinevus – stuudiovälgul on võimsust (ja pimestamist) veelgi rohkem ehk tõenäosus et pildistatav loobub koostoost on veelgi suurem-kiirem…

Pole palju lisada et stuudiovälgu sähmakas kestab üldjuhul ajaliselt märksa kauem kui pisivälgu sähmakas ning stuudiovälk tekitab negatiivse mõušön-plürri – valgus algab üldjuhul max-võimsusega ja väheneb logaritmiliselt, pisivälgul on (v.a. täisvõimsusel) sähmaka algus ja lõpp suht järsud ning sähmaka värvus muutub sähmaka jooksul oluliselt vähem. Kkui nüüd keski või miski stuudiovälgu valguses ennast liigutab, on liikumise algus eredalt-sinakamalt valgustatud ja valgustus läheb vastavalt liikumisele järjest tumedamaks-kollakamaks ehk tekib vastupidises suunas liikumise efekt. Sõltub muidugi välgust ja välkude juhtimiselektroonikast kuid tuleb arvestada et kiire liikumise kinninaelutamisel võib stuudiovälkudest olla rohkem häda kui abi…

Ajal, kus on väga erinevatel tehnoloogiatel põhinevaid stuudiovälke, siis on lihtsalt kohatu kõik ühte patta panna ja kuulutada mingi lollaka mõužžioni peale stuudiovälgud mõtetuks jamaks. Kui praktikat ei ole, siis ei aita kuugel ka. Jää oma tutihvoni juurde.

(Allar kirjutab): Kiidan sellist raamatut: https://www.amazon.com/Light-Science-Magic-Introduction-Photographic/dp/0240812255 - ehk on selle tudeerimine abiks enne fotokola soetamist

Vabandan ette ja taha oma suutmatusest küsida konkreetsemaid ja täpsutatuid küsimusi.
Vastan kõigile küsimustele ja tekkinud kahtlustustele korraga.

PS-le: Eelarve kuni 2000€, pigem akudega, toad on erinevate suurustega, kuid kõige suurem tuba on umbes 30 ruutu. Samas ei välista ka õues kasutamist. Päris kehapikkused softboxid vist ära ei mahu.

Aivarile: Kuigi plaan oleks ikka kõike muud võimalikku jäädvustada, siis kassiga peab ka kindlasti arvestama :slight_smile: Fotopisik ja tuhin on mul olnud sees viimased 15 aastat, veel pole tuhin üle läinud. Kõik asjad, mis senini olen ostnud, on olnud kaalutletud ostud. Kindlasti vaatan veel palju erinevaid õppevideosid ja loen palju erinevaid raamatuid. Veelkord vabandan nii lühikese ja rumala teema püstituse eest, kuid tänan, et keegi viitsis üldse vastata.

FS: torusid on erinevaid, mõned on päris valged. Kaamera kere ise (pentax k5) ei kannata aga isoga väga kaugele minna. eluaeg olen panustanud pigem torude peale, kuid tundub, et tuleb hakata uue kaamera peale mõtlema.

Metsjeesus: ka see variant (hunnik pisikesi välkusid) on kaalumisel, kuid mingi hetk võib tunduda, et tahaks midagi ägedamat ja siis mul on jälle hunnik kola üle.

Allar: Raamat on päkapikkude ostunimekirjas, tänud, tundub väga asjalik lugemine olevat.

Tagasi oma esialgse küsimuse juurde, siis veidi veel täpsustaks. Kaks softboxi võib mõnele profifotograafile tunduda küll rumala küsimuse/otsusena, kuid ma pigem pidasin silmas kahte välku, millel esialgu tulevad lihtsalt mignid üldkasutatavad softboxid kaasa ja mida hiljem saab siis täiendada vastavalt vajadusele igasuguste väravate, snootide, vihmavarjude ja honeycombidega.

Endale jäi esialgu silma midagi sellist: https://35mm.ee/elinchrom/3416-elinchrom-elb-400-dual-pro-to-go-komplekt-10420.html

(Allar kirjutab): Veel veidi lugemist: https://strobist.blogspot.com/2006/03/lighting-101.html
Amatööri juttu siia lisaks - stuudiovälkude osas ma kahjuks kaasa rääkida ei oska, ent nö strobisti komplekti osas veidi küll. Välke peab saama käsitsi sättida, mina kasutasin valdavalt Metz 40MZ välke. Päästikuteks sobisid kõige lihtsamad raadiopäästikud. Välgustatiivide puhul tuleb kasuks, kui need on õhkamordiga - säästab välku, kui mõni kinnitus kehvasti kinni keeratud ja statiiv end ise kokku pakib. Vihmavarjud olgu valged, hõbedased ja kuldsed - viimane annab sulle kaasaskantava akna, sooja päikese tooniga. Müüakse ka nö. tavavälgu jaoks sobiva adapteriga softbokse.

Enlichromiga sul tõesti EI ole pika-pulsi-probleemi – toru juhtimine suht samal põhimõttel mis pisikesel välgul ehk transikas teeb valguse lahti ja transikas keerab valguse ka kinni (v.a. juhul kui otsustab des-integreeruda)…

Tehnikast ja tehnika hinnast. Korralik tehnika ON tegelikult mugav ja funktsionaalne. Mak$$ab mis mak$$ab kuid korralik Asi hoiab oma hinda üllatavalt hästi ning korralik valgus kestab ära päris mitu kaamerasüsteemi. Valguse keskne juhtimine on Asi. Modelleerimisvalgus on Asi. Lühike pulss on Asi. Ega midagi väga rohkemat tahta ei oska. Võib-olla modelleerimisvalguse keskne välja- ja sisselülitamine võiks olemas olla (ei hakanud manuaalidesse kaevuma, võimalik et on olemas kuid vähemalt ise tahaks et oleks).

Orjasilm-pisivälkudega sa kõike seda ei saa. Kaameratootja süsteemivälkudega mingisosas saad kuid maksad päris isuga üle (st hind/välk suhe kipub rohkem hinna ja vähem välgu kasuks tulema) oled suht efektiivselt lukustatud suht ühe tootja ja ühe kaamerapõlvkonnaga.

Hetkel oleme oma sissetulekutega suht €-keskmised ja tegelikult jaksame osta ka Asju. Ok esmapilgul on hind krõbe kuid kui lisada võrrandisse kaamera, klaas, arvuti, soft, ja last-but-not-the-least – TUBA, polegi valgus tegelikult nii ülehinnatud…

(470 EX AI kirjutab): Fotograaf ei pea enam iga võtte jaoks eraldi valgust mõõtma ning välgupead suunama - välklamp teeb seda automaatselt ning niiviisi saab fotograaf keskenduda ka kiireimate hetkede jäädvustamisele.

https://www.fotoluks.ee/?op=body&id=91&cid=12953&cgid=