Uus Normaalsus

Lisaks veidi õli tulle, külmaks läheb ja nafta hinnad kuuldavasti all (näinud veel väga pole).
U
us reaalsus ei küündi kuidagi uue normaalsuse piiridesse.
Kunagi oli uus reaalsus ja normaalsus Adobe värviruum. Maksimaalne, mida sai trükimeedia paberile määrida.
Nüüdne seksikas ja moodne värviruum on Rec.2020, ehk siis UHD TV normaalsus.
Kui mitu telekat on võimelised seda värviruumi katma (rääkimata siis samaaegsest värvisügavusest jne)?
Kui mitu fotoaparaaditootjat seda oluliseks peab?
Kas mõni mobatootja on üldse sellest teemast midagi kuulnud?

Kui keegi suudab leida komplekti telekast (või miks ka mitte lihtsalt monitorist) ja sellele anatoomiliselt sobivast pildisensorit kandvast aparaadist (olgu siis fotokas või mobla) siis tõstan pöidla heakskiiduks ja ühinen uue normaalsuse jüngrite arvuka hordiga.

OK, arrit ja red-i pole veel vaadanud, mis nende poes ripakil.

kali kirjutas:

Kunagi oli uus reaalsus ja normaalsus Adobe värviruum.
Maksimaalne, mida sai trükimeedia paberile määrida.
Nüüdne seksikas ja moodne värviruum on Rec.2020, ehk siis
UHD TV normaalsus.
Kui mitu telekat on võimelised seda värviruumi katma
(rääkimata siis samaaegsest värvisügavusest jne)?
Kui mitu fotoaparaaditootjat seda oluliseks peab?
Kas mõni mobatootja on üldse sellest teemast midagi kuulnud?

Kataks siis enam-vähem DCI-P3-e ära, oleks ka sammuke lähemale õndsusele.

Aga ma kahtlustan, et mõned standardid, nagu jpg ja sRGB ja CD helikvaliteet püsivad veel kaua-kaua.
Nende ületamine nii saatja kui ka vastuvõtja poolel nõuab teatavat pingutust ning kesse ikka viitsib, kui 90% tarbijaskonnast on rahul…


petslane

(enn kirjutab): Uue Normaalsuse kirglikele pooldajatele nüüd siis omaette fotokonkurss
https://fotojutud.ee/konkurss/nutifoto-konkurss-kevad-telefonis/
Jääme šedöövreid ootama :slight_smile:

[%sig%]

Kali> Kas mõni mobatootja on üldse sellest teemast [Rec.2020] midagi kuulnud?
Petslane> Kataks siis enam-vähem DCI-P3-e ära, oleks ka sammuke lähemale õndsusele.

Tulles tagasi teemasse – seesama Uus Normaalsus HuiaWeia P40 inkarnatsioonis sisaldab lisaks Kaameraäri rikkuvale kaamerale ka QHD+ DCI P3 gamutiga ekraani.
6.58 toll QHD resoga pildiotsija – poleeee pahaaaaa ehk kui pilt sellise pildiotsija peal pilt välja näeb, on lootust ka elu-toa-telekal midagi asjalikku näha…

Siit avalik küsimus Kaladele – ei ole tõesti vaadanud – Millise saadaoleva Kaamera küljes on vähemasti DCI P3 gamutiga ekraan või digi-pildi-otsija (rec 2020-st me vist ei unistagigigiii)? Ok reso on kusine ja ekraan paras lukuauk kuid näidaku ta sitt vähemasti värvegi!

(AV kirjutab): Jaajah. Vana pea, võibolla eksin aga kas mitte samast fotojuttudest kord ei saand loetud ülimat tõde- iga tont kesse kasvõi moblaga endleid võimidaiganes muud jama klõpsutab- see ongi kohemaid FOTOGRAAF. Nojaa- vabal maal võib igaüks ennast kasvõi rootsi kunniks pidada. Aga kas ka teised…

Mul ongi nüüd küsimus, kus need “imelised pildid” siis on ja jäävad???
Nutitelefoniga tehtud - vaatasin fotokonkursi galerii üle ja mida ei ole, on imelised pildid. Kas need, kes telefoniga pildistavad - lihtsalt ei oska … või on siiski telefonis häda?

(AV kirjutab): Häda ongi mõlemas. Kolmas häda on vaatajas. Mõni võsajeesuke on toda plastläätsede ja oskamatute suvaklõpsijate trugitud kräppi vahtides küllap imetlusest oimetu- millised värvid, milline dünaamika:) Oh jah.

Küsisin vahepeal ühe väga selge, väga lihtsa ja väga arusaadava tehnilise küsimuse, kahjuks ei tulnud sellisele lihtsale ja selgele küsimusele ühtegi vastust. Kordan küsimust:

Siit avalik küsimus Kaladele – ei ole tõesti vaadanud –
Millise saadaoleva Kaamera küljes on vähemasti DCI P3 gamutiga ekraan või digi-pildi-otsija
(rec 2020-st me vist ei unistagigigiii)?

See värviruumi asi on idiootidele numbritulpadena raskesti defineeritav, selle pärast on ta promomaailmas üldiselt värviruumid kõrvale jäetud. 87,3 vs 91,7% mingist värviruumist?
Kui igale laulule on vaja lisada mingi protsent mingist tähekombinatsioonist, siis see töötab vaid kinni-kitistununud jeesustele, mass ei viitsi vaevelda. Jeesusele on telefon ainuke innovatsioon ja tuleviku jumal.

Kui palju on profi-monitore, mis suudavad eelmist über-turulaulu AdobeRGB-d 100% näidata? Kui palju nutiasendajaid seda suudavad? Oli vaja mingi uus asi turulauludesse tuua, sest asi on jama.

Aga noh, muidugi jeesuste nutiasendajad on otse nutipuudulike jumalalt, seal on arvutuslikud nutiprotsendid, mis alati õiged :slight_smile:

Hetkel oli väga selge küsimus – palju on Kaameraid mis suudavad ekraanile või eee-pildi-otsijasse manada mingi arvestatava osa DCI-P3 värviruumist? 100+% on Suurepärane, 98+% Väga Hea, isegi 90+% on täiesti OK.

Järeltöötlus ON tore asi kuid mida paremini pildistamise ajal valgused-värvid paika saab, seda rohkem on tegelikult ka järeltöötlusvaru. Korralik ekraan vms pildiotsija on siin tehniliselt möödapääsmatu.

Nutuföönidel see ON, Kaamera osas vastust ei ole kuulnud (kardetavasti väga Ei ole)…

Kui nutuföön tootjad saavad ca 1000 rahaga kõik seda head ja paremat (koos väga mitme-setme kaamera ja objektiiviga) pakkuda, kaameratootjad aga 3000-4000 raha juures ja ilma ühegi objektiivita EI saa siis tekib küsimus W.T.F.??!!??

PõustSkriptum. Pole ka ime et tehnoloogiline relikt eriti kaubaks minna ei taha – ostja vaatab ühte kasutajaliidest ja ühte tulemust, teist kasutajaliidest ja teist tulemust ja OTSUSTAB…

Eelmises vastuses oli küsimus, millised supernutipuudulike kasutajate seadmed näitavad 100% adobeRGB. See oli vana ja praktiliselt massidele saavutamatu värviruumi näitaja.
Sa oleks pidanud vastama vaheküsimusele, mitte jälle oma nutipuudulikku möga esitama.

Kas saavutamatu adobeRGB nutimaailmas visati kõrvale ja tuli mingi uue seletamatu tähekombinatsioon ja uued puuduse protsendid. Justkui see on nüüd innovaatiline äpardus?

Aga arusaadavalt on see “uus puudulik” värviruumi puudulikkus absoluutselt jumalik kingitus ja palju innovaatilisem puudulikkuse %, kui see vana puudujääk inimnähtavast värvist :slight_smile:

MISSUGUSED NUTIPUUDULIKKUSE ASENDAJAD plaadid NÄITAVAD 100% AdobeRGB?

Nutipuudulikele suurte tähtedega :slight_smile: Aga muidugi tuleb vastuseks mingi möga-lalin kõige lollimast keskmisest värvipimedast ostjast e mainstreamist…

Kas saavutamatu adobeRGB nutimaailmas visati kõrvale
Sügav palve – PALUN tee endale selgeks erinevate värviruumide ulatused!!!
Konkreetselt: Ado-Pee on 17% avaram kui sRGB ja P3 26% avaram kui sRGB ehk paneelitehnoloogia mis veab välja P3 veab välja ka ado-pee (ok punasse-rohelise lainepikkusi tuleb tõks muuta kuid filtrite ribalaiuse saab rõõmsalt jõnks lõdvemaks lasta).

Kuna CMYK mahub suht ühtemoodi halvasti-hästi mõlemasse, ilusat keskpäevavalgust kujutavate filmide-fotode-mängude vaatamine aga Ado-Peesse eriti mahtuda EI taha, ongi Uueks Normaalsuseks P3. Õunik ja holli-vuud ütlesid selle selgelt välja, ülejäänud tööstus tuleb rõõmsalt järgi. Kui on miski, kui saavutamatu, on on hõuld, siis Rec.2020 ilmselgelt seda ON…

Väga lihtsalt ja väga kokkuvõtvalt:
sRGB Uus Normaalsus on DCI-P3
Ado-Pee RGB Uus Normaalsus on Rec.2020 – klatab nii aRGB kui P3 (ning indutseerib Tõsise Tüli TengelPungaga)…

Soovituslik lektüür: http://www.displaymate.com/Display_Color_Gamuts_1.htm
Kui pikka juttu läbi lugeda ei viitsi, vt figuur #3!

PõustSkriptum. Uus ekraan koos laiema värviruumi, HaiDünaamika, kõrge reso ja ohtrate diagonaalitrollidega ON innovatrsioon. Nähtav innovatsioon. Otsejäreldusena pole suur ime et arvestatav hulk elektroonika-eelarvet läheb just sellesse kanalisse – vähemasti ON uus asi väga nähtavalt väga parem kui vana…

erko kirjutas:

Fotokaamerate kontekstis ei ole see näitaja ilmselt eriliselt
oluline kuna keegi ei tarbi kaamera ekraani lõpptoote
esitlusvahendina. Valgused pannakse paika enne pildistamist
või seadistatakse kaamera valgusest lähtuvalt (tehakse
kasvõi mitu kaadrit eri säritustega jne)

Kaamera ekraan saab alati parem olla :slight_smile:
Mul poleks midagi selle vastu, kui korralikul kaamera olek sama mugav ekraan, kui parimatel nutiföönidel – tihti vaja üle kontrollida teravust, dünaamikat. Aga jah, värviruumi ulatus on seal tõesti kolmandajärguline, tühja sa hakkad kohe pildistamise järel uurima mingite punaste või roheliste toonide peeneid nüansse. Ja neid vast pole eriti praktiline klõpsu tegemise juures ekraani abil timmida. Pildistamise hetkel aparaadi ekraanile langev valgus on tavaliselt kuratteabmis, ei tahaks sajanditaguse piltniku kombel kotti üle pea tõmmates ekraani uurida, et värvidest selgust saada…
Aga jah, kui pildistatakse ja vaadtakse ainult moblade ekraanidelt, nagu teatud kontingendil tänapäeval kombeks, siis oleks laiemal värviruumil jumet.


petslane

Lappasin galerii läbi.

Kunstipoole osas saab ALATI viriseda, ignoreerime seda ja keskendume kaadri tehnilisele poolele.

  • Žanris MAKRO on arvestaval hulgal tehniliselt Väga Häid klõpse…
  • Kevadise Päikese Valgus on üldjuhul üllatavalt hästi peale jäänud…

Ära mängi tõusikute palun-tänan hea küsimuse eest klounaadi, nagu Toompea.

Sa ei pea mulle vastusest kõrvale hiilimiseks mingeid kolmnurki otsima. Vasta selgelt, sest numbrite armastamisele sul vastast ei ole.

Millest mu küsimus?
Mõni aasta tagasi, miski telefonide maniakk kiitis ülivõrdes nutiasendajate ekraanide värve. Ma olin näinud ainult üsna nirusid värve.
Püüdsin leida andmeid, kui suur see imeline värviruumide katvus on ekraanidel. Ja ma ei leidnud midagi arukat.

Ilmselt nad siis ei küündinud sRGB-ni, kui pasunad asja ei pasundanud.
Kui nüüd on vaja P3 mängu võtta, siis ilmselt on sRGB piir lähenemas ja unistustes tahaks juba eiteamida.

Tegelikult saab enamuse värve defineerida igasse värviruumi (kus piir vastu ei tule). Tähendab, et kui ekraani võime on kõigest sRGB, siis võib rahulikult kasutada ka pildil P3 ja kõik värvid sinna kanda. See ei tähenda, et ekraan hakkaks äkki näitama rohkemaid värve, lihtsalt teine ICC on pildil kaasas. Värvihaldus võtab tegeliku ekraani profiili ja paigutab kaasas olevad kõigest sRGB värvid P3 profiilil ekraani võimalikku profiiliruumi ära.
Kollane naatriumilambi kollane peab olema ikka praktiliselt sama värv igas kohas näidatult, see on värvihalduse töö profiilidega võimelda.

sRGB on mullegi arusaamatult niru roheliste otsas. samuti punase-lilla-sinise osa. Need, kellel vaja, peavad konvertima raw suuremasse ruumi. Ei saa aru nende taotlusest, kes selle värviruumi valmis meisterdasid. Aga lihtsad igapäevased asjad katab ära.
Kas sama loogika, mida telefonide puhul korduvalt kasutatud - et kellele sihuke keskpärasus kõlbab, neile see meeldib :slight_smile:

P3 ja adobe. Ei näe erilist põhjust sõjaks. Ja innovatsiooniks seda ka ei saa nimetada. Mõni ilmselt saab ükskõik mida innovatsiooniks nimetada, kui see kuidagi telefoniga haakub.

Aga ikkagi põhiküsimus.
Kas tead mõnda telefoni, mis suudab P3 või lähedast adobeRGB näidata ? Et mitte ei ole P3 profiil kuskil põhjas, vaid ka suudaks selle ruumi värvid kõik ilma “mäppimata” otse näidata?

Ära hakka jälle samu protsente laulma, ükski tegelikult kasutatav värviruum pole täielik ja täiuslik, kõik on kompromissid ja kõigil on midagi puudu. Eri kohtades on puudu.

Kummaline innovatsioon paistab olevat see, et tahetakse P3 kasutada 8-bitisena. Kuigi P3 võimaldab ka 10 bitti ja innovatsioonina võiks 16 kohe võtta, mitte koera saba jupikaupa vorbiliselt … Ainult näitamiseks muidugi kõlbab 8 bitti, aga järjest tuleb pilditoimetamise äppe.

erko kirjutas:

Tiit, kusagil nägin juttu nagu iPhone 11 Max vms viimane Apple
tippmudel oleks P3 võimelise ekraaniga. Või siis väga
lähedal sellele. Võin muidugi ka eksida.

Juba päris mitmed põlvkonnad iAsjade ekraane näitavad P3-e.
Ntx iPad pro-d, iFöön 7 ja uuemad. Tarkvara peab loomulikult ka seda lubama, sellepärast Apple föönid salvestavadki pildid heic formaati, topivad alati P3 profiili kaasa, et teised Apple seadmed samu värve näitaksid. Kui salvestad jpg-i, kaotad värve (kui just mingit heic->tiff->jpg keerulist konverteerimisvoogu ei kasuta).


petslane

(Mihk kirjutab): Kui tal oleks P3-le lisaks ekraan 4K, siis oleks jeesukese unistuste kaamera jaoks vähemalt pildiotsija olemas. Vaja ainult mustast riidest kott ümber õmmelda, et saaks ilma segava välisvalguseta P3 ekraani värvigammat adekvaatselt vaadata.

Tiit Veermäe kirjutas:

See õuna P3 on siiski hoopis teine asi, kui päris P3. Valge
punkt erinev, gamma on teine, nimele on wide diplay ette
pandud…

Jah, kui definitsiooni lugeda, siis “display P3” on erinev, kui DCI-P3, mis kinodesse mõeldud. Värvitemperatuur display-l juba palju kõrgem. Aga eks neid ekraane vaadatakse ka erinevates oludes kui kinusaalis. Silm peabki ennast ümbritseva valguse järgi ära kalibreerima. Kuid see ei muuda asja: P3 ekraanid näitavad umbes 25% rohkem värve kui sRGB ekraanid.
Iseasi, et Õuna esimesed ekraanid ikkagi 100% P3 suutelised polnud, vaid mingi % vähem ning Apple jättis targu ütlemata kui palju vähem. Kas “peaaegu P3” on 90% või 95% või 98%, võib igaüks netist ise tuhnida. Kuskil keegi kindlasti on üle mõõtnud, millist nurgakest värviruumist just konkreetsel mudelil maha on kärbitud. Igatahes silmaga vahtides on vahed väikesed.


petslane

Ma olin näinud ainult üsna nirusid värve.
Millist telefoni oled kasutanud?

Üldiselt arvesta et HEAD värvid ja HEA kaamera on siiski ülemise otsa teldel!
Hinnad ALGAVAD kreitist mudelil 600+ raha, aastavanusel mudelil 400+ raha juurest.
NB! Eeltoodud hinnad eeldavad sinu poolt korralikku kodutööd (speccide lugemine erinevate testide MÕTTEGA läbilugemine) ja mõningast joppamist kuid selle raha eest on sul juba tehniline võimalus saada endale KORRALIK telo…

Kui sa oled seni raatsinud telo eest välja köhatada ca 200 raha siis – ÄRA INISE – said täpselt selle mille eest maksta raatsisid (või tsipake vähem)!

H. P. kirjutas:

No, kui see HDMI - sisendiga välja tuleb, siis k6lbab DSLR-i
väliseks monitoriks küll. Jälle jääks ülearust kola
ostmata.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Sony_Xperia_1_II

Tead, mul oli mõni aeg tagasi Sony mobla. Uuena olid mõned head omadused, aku kestis kaua ja kaamera ning ekraan olid ka OK.
Aga läks ruttu katki – hakkas paisuma ja lõi ekraani nurgast lahti, touchscreen lakkas teisest servast toimimast ja oligi prügikastikaup. Teistel Sonydel olen olen näinud süstemaatiliselt sarnaseid hädasid. Nii et kui tootja pakub kuitahes vingeid omadusi ja värve ja 5G-d ja midakõike, siis see üldse ei koti, kui puudub kõige baas – töökindlus.

Too Sony mobla hdmi sisend kõlab huvitavalt, aga kuidas asi tegelikult lahendatud on? Mingi frame grabber, pakib video lennult ja keerab mingisse tavalisse videoformaati, mida mobla siis näidata suudab? Umbes 100ms viivis ja muud rõõmud? Või lähebki mobla monitori töörežiimi, kui hdmi küljes?
Ma siin insenerimõttega arvan, et kaamera võiks hdmi asemel üle usb-c thunderbolt videot välja pritsida, poleks vaja mingeid hdmi konvertereid, VLC mängiks :slight_smile:

Muuseas, parematel kaameratel kõlbab suvaline mobla väga hästi distantspäästikuks ja väliseks monitoriks wifi kaudu. Aku kestvus on küll üsna niru, viivitus märgatav ja pildikvalieet seal moblaekraanil natuke kahtlane, aga asja ajab ära. Mingi suurem pad on veel parem. Installi ainult app.


petslane