Uus Normaalsus

Küsisin vahepeal ühe väga selge, väga lihtsa ja väga arusaadava tehnilise küsimuse, kahjuks ei tulnud sellisele lihtsale ja selgele küsimusele ühtegi vastust. Kordan küsimust:

Siit avalik küsimus Kaladele – ei ole tõesti vaadanud –
Millise saadaoleva Kaamera küljes on vähemasti DCI P3 gamutiga ekraan või digi-pildi-otsija
(rec 2020-st me vist ei unistagigigiii)?

See värviruumi asi on idiootidele numbritulpadena raskesti defineeritav, selle pärast on ta promomaailmas üldiselt värviruumid kõrvale jäetud. 87,3 vs 91,7% mingist värviruumist?
Kui igale laulule on vaja lisada mingi protsent mingist tähekombinatsioonist, siis see töötab vaid kinni-kitistununud jeesustele, mass ei viitsi vaevelda. Jeesusele on telefon ainuke innovatsioon ja tuleviku jumal.

Kui palju on profi-monitore, mis suudavad eelmist über-turulaulu AdobeRGB-d 100% näidata? Kui palju nutiasendajaid seda suudavad? Oli vaja mingi uus asi turulauludesse tuua, sest asi on jama.

Aga noh, muidugi jeesuste nutiasendajad on otse nutipuudulike jumalalt, seal on arvutuslikud nutiprotsendid, mis alati õiged :slight_smile:

Hetkel oli väga selge küsimus – palju on Kaameraid mis suudavad ekraanile või eee-pildi-otsijasse manada mingi arvestatava osa DCI-P3 värviruumist? 100+% on Suurepärane, 98+% Väga Hea, isegi 90+% on täiesti OK.

Järeltöötlus ON tore asi kuid mida paremini pildistamise ajal valgused-värvid paika saab, seda rohkem on tegelikult ka järeltöötlusvaru. Korralik ekraan vms pildiotsija on siin tehniliselt möödapääsmatu.

Nutuföönidel see ON, Kaamera osas vastust ei ole kuulnud (kardetavasti väga Ei ole)…

Kui nutuföön tootjad saavad ca 1000 rahaga kõik seda head ja paremat (koos väga mitme-setme kaamera ja objektiiviga) pakkuda, kaameratootjad aga 3000-4000 raha juures ja ilma ühegi objektiivita EI saa siis tekib küsimus W.T.F.??!!??

PõustSkriptum. Pole ka ime et tehnoloogiline relikt eriti kaubaks minna ei taha – ostja vaatab ühte kasutajaliidest ja ühte tulemust, teist kasutajaliidest ja teist tulemust ja OTSUSTAB…

Eelmises vastuses oli küsimus, millised supernutipuudulike kasutajate seadmed näitavad 100% adobeRGB. See oli vana ja praktiliselt massidele saavutamatu värviruumi näitaja.
Sa oleks pidanud vastama vaheküsimusele, mitte jälle oma nutipuudulikku möga esitama.

Kas saavutamatu adobeRGB nutimaailmas visati kõrvale ja tuli mingi uue seletamatu tähekombinatsioon ja uued puuduse protsendid. Justkui see on nüüd innovaatiline äpardus?

Aga arusaadavalt on see “uus puudulik” värviruumi puudulikkus absoluutselt jumalik kingitus ja palju innovaatilisem puudulikkuse %, kui see vana puudujääk inimnähtavast värvist :slight_smile:

MISSUGUSED NUTIPUUDULIKKUSE ASENDAJAD plaadid NÄITAVAD 100% AdobeRGB?

Nutipuudulikele suurte tähtedega :slight_smile: Aga muidugi tuleb vastuseks mingi möga-lalin kõige lollimast keskmisest värvipimedast ostjast e mainstreamist…

Kas saavutamatu adobeRGB nutimaailmas visati kõrvale
Sügav palve – PALUN tee endale selgeks erinevate värviruumide ulatused!!!
Konkreetselt: Ado-Pee on 17% avaram kui sRGB ja P3 26% avaram kui sRGB ehk paneelitehnoloogia mis veab välja P3 veab välja ka ado-pee (ok punasse-rohelise lainepikkusi tuleb tõks muuta kuid filtrite ribalaiuse saab rõõmsalt jõnks lõdvemaks lasta).

Kuna CMYK mahub suht ühtemoodi halvasti-hästi mõlemasse, ilusat keskpäevavalgust kujutavate filmide-fotode-mängude vaatamine aga Ado-Peesse eriti mahtuda EI taha, ongi Uueks Normaalsuseks P3. Õunik ja holli-vuud ütlesid selle selgelt välja, ülejäänud tööstus tuleb rõõmsalt järgi. Kui on miski, kui saavutamatu, on on hõuld, siis Rec.2020 ilmselgelt seda ON…

Väga lihtsalt ja väga kokkuvõtvalt:
sRGB Uus Normaalsus on DCI-P3
Ado-Pee RGB Uus Normaalsus on Rec.2020 – klatab nii aRGB kui P3 (ning indutseerib Tõsise Tüli TengelPungaga)…

Soovituslik lektüür: http://www.displaymate.com/Display_Color_Gamuts_1.htm
Kui pikka juttu läbi lugeda ei viitsi, vt figuur #3!

PõustSkriptum. Uus ekraan koos laiema värviruumi, HaiDünaamika, kõrge reso ja ohtrate diagonaalitrollidega ON innovatrsioon. Nähtav innovatsioon. Otsejäreldusena pole suur ime et arvestatav hulk elektroonika-eelarvet läheb just sellesse kanalisse – vähemasti ON uus asi väga nähtavalt väga parem kui vana…

erko kirjutas:

Fotokaamerate kontekstis ei ole see näitaja ilmselt eriliselt
oluline kuna keegi ei tarbi kaamera ekraani lõpptoote
esitlusvahendina. Valgused pannakse paika enne pildistamist
või seadistatakse kaamera valgusest lähtuvalt (tehakse
kasvõi mitu kaadrit eri säritustega jne)

Kaamera ekraan saab alati parem olla :slight_smile:
Mul poleks midagi selle vastu, kui korralikul kaamera olek sama mugav ekraan, kui parimatel nutiföönidel – tihti vaja üle kontrollida teravust, dünaamikat. Aga jah, värviruumi ulatus on seal tõesti kolmandajärguline, tühja sa hakkad kohe pildistamise järel uurima mingite punaste või roheliste toonide peeneid nüansse. Ja neid vast pole eriti praktiline klõpsu tegemise juures ekraani abil timmida. Pildistamise hetkel aparaadi ekraanile langev valgus on tavaliselt kuratteabmis, ei tahaks sajanditaguse piltniku kombel kotti üle pea tõmmates ekraani uurida, et värvidest selgust saada…
Aga jah, kui pildistatakse ja vaadtakse ainult moblade ekraanidelt, nagu teatud kontingendil tänapäeval kombeks, siis oleks laiemal värviruumil jumet.


petslane

Lappasin galerii läbi.

Kunstipoole osas saab ALATI viriseda, ignoreerime seda ja keskendume kaadri tehnilisele poolele.

  • Žanris MAKRO on arvestaval hulgal tehniliselt Väga Häid klõpse…
  • Kevadise Päikese Valgus on üldjuhul üllatavalt hästi peale jäänud…

Ära mängi tõusikute palun-tänan hea küsimuse eest klounaadi, nagu Toompea.

Sa ei pea mulle vastusest kõrvale hiilimiseks mingeid kolmnurki otsima. Vasta selgelt, sest numbrite armastamisele sul vastast ei ole.

Millest mu küsimus?
Mõni aasta tagasi, miski telefonide maniakk kiitis ülivõrdes nutiasendajate ekraanide värve. Ma olin näinud ainult üsna nirusid värve.
Püüdsin leida andmeid, kui suur see imeline värviruumide katvus on ekraanidel. Ja ma ei leidnud midagi arukat.

Ilmselt nad siis ei küündinud sRGB-ni, kui pasunad asja ei pasundanud.
Kui nüüd on vaja P3 mängu võtta, siis ilmselt on sRGB piir lähenemas ja unistustes tahaks juba eiteamida.

Tegelikult saab enamuse värve defineerida igasse värviruumi (kus piir vastu ei tule). Tähendab, et kui ekraani võime on kõigest sRGB, siis võib rahulikult kasutada ka pildil P3 ja kõik värvid sinna kanda. See ei tähenda, et ekraan hakkaks äkki näitama rohkemaid värve, lihtsalt teine ICC on pildil kaasas. Värvihaldus võtab tegeliku ekraani profiili ja paigutab kaasas olevad kõigest sRGB värvid P3 profiilil ekraani võimalikku profiiliruumi ära.
Kollane naatriumilambi kollane peab olema ikka praktiliselt sama värv igas kohas näidatult, see on värvihalduse töö profiilidega võimelda.

sRGB on mullegi arusaamatult niru roheliste otsas. samuti punase-lilla-sinise osa. Need, kellel vaja, peavad konvertima raw suuremasse ruumi. Ei saa aru nende taotlusest, kes selle värviruumi valmis meisterdasid. Aga lihtsad igapäevased asjad katab ära.
Kas sama loogika, mida telefonide puhul korduvalt kasutatud - et kellele sihuke keskpärasus kõlbab, neile see meeldib :slight_smile:

P3 ja adobe. Ei näe erilist põhjust sõjaks. Ja innovatsiooniks seda ka ei saa nimetada. Mõni ilmselt saab ükskõik mida innovatsiooniks nimetada, kui see kuidagi telefoniga haakub.

Aga ikkagi põhiküsimus.
Kas tead mõnda telefoni, mis suudab P3 või lähedast adobeRGB näidata ? Et mitte ei ole P3 profiil kuskil põhjas, vaid ka suudaks selle ruumi värvid kõik ilma “mäppimata” otse näidata?

Ära hakka jälle samu protsente laulma, ükski tegelikult kasutatav värviruum pole täielik ja täiuslik, kõik on kompromissid ja kõigil on midagi puudu. Eri kohtades on puudu.

Kummaline innovatsioon paistab olevat see, et tahetakse P3 kasutada 8-bitisena. Kuigi P3 võimaldab ka 10 bitti ja innovatsioonina võiks 16 kohe võtta, mitte koera saba jupikaupa vorbiliselt … Ainult näitamiseks muidugi kõlbab 8 bitti, aga järjest tuleb pilditoimetamise äppe.

erko kirjutas:

Tiit, kusagil nägin juttu nagu iPhone 11 Max vms viimane Apple
tippmudel oleks P3 võimelise ekraaniga. Või siis väga
lähedal sellele. Võin muidugi ka eksida.

Juba päris mitmed põlvkonnad iAsjade ekraane näitavad P3-e.
Ntx iPad pro-d, iFöön 7 ja uuemad. Tarkvara peab loomulikult ka seda lubama, sellepärast Apple föönid salvestavadki pildid heic formaati, topivad alati P3 profiili kaasa, et teised Apple seadmed samu värve näitaksid. Kui salvestad jpg-i, kaotad värve (kui just mingit heic->tiff->jpg keerulist konverteerimisvoogu ei kasuta).


petslane

(Mihk kirjutab): Kui tal oleks P3-le lisaks ekraan 4K, siis oleks jeesukese unistuste kaamera jaoks vähemalt pildiotsija olemas. Vaja ainult mustast riidest kott ümber õmmelda, et saaks ilma segava välisvalguseta P3 ekraani värvigammat adekvaatselt vaadata.

Tiit Veermäe kirjutas:

See õuna P3 on siiski hoopis teine asi, kui päris P3. Valge
punkt erinev, gamma on teine, nimele on wide diplay ette
pandud…

Jah, kui definitsiooni lugeda, siis “display P3” on erinev, kui DCI-P3, mis kinodesse mõeldud. Värvitemperatuur display-l juba palju kõrgem. Aga eks neid ekraane vaadatakse ka erinevates oludes kui kinusaalis. Silm peabki ennast ümbritseva valguse järgi ära kalibreerima. Kuid see ei muuda asja: P3 ekraanid näitavad umbes 25% rohkem värve kui sRGB ekraanid.
Iseasi, et Õuna esimesed ekraanid ikkagi 100% P3 suutelised polnud, vaid mingi % vähem ning Apple jättis targu ütlemata kui palju vähem. Kas “peaaegu P3” on 90% või 95% või 98%, võib igaüks netist ise tuhnida. Kuskil keegi kindlasti on üle mõõtnud, millist nurgakest värviruumist just konkreetsel mudelil maha on kärbitud. Igatahes silmaga vahtides on vahed väikesed.


petslane

Ma olin näinud ainult üsna nirusid värve.
Millist telefoni oled kasutanud?

Üldiselt arvesta et HEAD värvid ja HEA kaamera on siiski ülemise otsa teldel!
Hinnad ALGAVAD kreitist mudelil 600+ raha, aastavanusel mudelil 400+ raha juurest.
NB! Eeltoodud hinnad eeldavad sinu poolt korralikku kodutööd (speccide lugemine erinevate testide MÕTTEGA läbilugemine) ja mõningast joppamist kuid selle raha eest on sul juba tehniline võimalus saada endale KORRALIK telo…

Kui sa oled seni raatsinud telo eest välja köhatada ca 200 raha siis – ÄRA INISE – said täpselt selle mille eest maksta raatsisid (või tsipake vähem)!

H. P. kirjutas:

No, kui see HDMI - sisendiga välja tuleb, siis k6lbab DSLR-i
väliseks monitoriks küll. Jälle jääks ülearust kola
ostmata.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Sony_Xperia_1_II

Tead, mul oli mõni aeg tagasi Sony mobla. Uuena olid mõned head omadused, aku kestis kaua ja kaamera ning ekraan olid ka OK.
Aga läks ruttu katki – hakkas paisuma ja lõi ekraani nurgast lahti, touchscreen lakkas teisest servast toimimast ja oligi prügikastikaup. Teistel Sonydel olen olen näinud süstemaatiliselt sarnaseid hädasid. Nii et kui tootja pakub kuitahes vingeid omadusi ja värve ja 5G-d ja midakõike, siis see üldse ei koti, kui puudub kõige baas – töökindlus.

Too Sony mobla hdmi sisend kõlab huvitavalt, aga kuidas asi tegelikult lahendatud on? Mingi frame grabber, pakib video lennult ja keerab mingisse tavalisse videoformaati, mida mobla siis näidata suudab? Umbes 100ms viivis ja muud rõõmud? Või lähebki mobla monitori töörežiimi, kui hdmi küljes?
Ma siin insenerimõttega arvan, et kaamera võiks hdmi asemel üle usb-c thunderbolt videot välja pritsida, poleks vaja mingeid hdmi konvertereid, VLC mängiks :slight_smile:

Muuseas, parematel kaameratel kõlbab suvaline mobla väga hästi distantspäästikuks ja väliseks monitoriks wifi kaudu. Aku kestvus on küll üsna niru, viivitus märgatav ja pildikvalieet seal moblaekraanil natuke kahtlane, aga asja ajab ära. Mingi suurem pad on veel parem. Installi ainult app.


petslane

Konkreetne vastus – EI ole ja VÄGA tõenäoliselt ka EI tule!!
ON P3 sest see on Uus Tööstusstandard. Piisavalt hea et katta CMYC ja thätsitt!!
Vihmametsa Pressimine EI ole hetkel inn. HDR ON. CMYK ei koti kedagi, Looduse Värvid aga küll ja väga. Nutuföön tehakse Turu jaoks. Ado-Pee RGB EI ole Turg. See OLI nišitoode, ON nišitoode ja väga varsti ON ajaloo prükkaris. Punnitatakse P3-ga (mis ON laiem gamut kui peessekukkund ado-pee), punnitatakse Rec.2020-ga kuid Ado-Pee-eRrr-Gee-Pee EI ole asi mille nimel mainstriim tööstus punnitama hakkab! Ei ole ka kunagi punnitanud.
Jõudis see VÄGA lihtne vastus sulle ükskord kohale!!!

Minul on aga JÄTKUVALT äärmuseni lihtne küsimus – millise Kaamera küljes on natukenegigigiii normaalsem ekraan. See lukuauk EI kvalifitseeru. Diagonaali EI ole, värve EI ole, pixleid EI ole.

Ma tahan KOHE näha kas see pilt värises ära või mitte. Ma tahan seda näha ka päikesevalguses. Ilusas kevadpäikese valguses!
Nutifon teeb seda, kõbekallis kaamera paraku mitte. Sa võid toriseda oma Ado-peee pärast niipalju kui tahad, nutuföön MÜÜB. Kaamera paraku MITTE. Päädlakk,…

Tagasihoidlik küsimus – MIKS on see laperdava peegliga tehnoloogiline relikt müügis? KUI see OLEKS nii kuradima vinge kaamera siis ilmselt teeksid sa sellega usinasti pilti, MIKS siis Väärt Relikttehnoloogia ootamatult müüki sattus?

selle sees olevat veidi väiksemat adobeRGB värvide hulka selle sees?
OEHHH. PALUN. Ma tõesti väga PALUN – tee endale selgeks värviruumide geomeetria!!!

P3 ON suurem ja aRGB on väiksem kolmnurk kuid nad on natukene teise koha peal. Sinisest nurgast samad kuid rohelised-punased tsipa erinevad. Kui ekraan on tehtud täpselt P3 jaoks ja katab 100% P3-st ja ülekatet ei ole, siis on Addo-Pee RGB kaetud silma järgi ca 95%. NB! Võin siin eksida, pole hetkel mahti täpselt järele vaadata, kui leiad kusagilt ise täpsema numbri, palun anna teada!
sRGB mahub kenasti mõlema kolmnurga sisse ja kõik nad mahuvad Rec.2020 sisse.
PALUN vaata uuesti http://www.displaymate.com/Display_Color_Gamuts_1.htm Joonis 3 on väärt rohkem kui tuhat ja üks sõna!

ON monitore mis üritavad läheneda Rec.2020-le kuid vähemasti katavad väga suures osas nii P3 kui ka aRGB, nt
https://www.eizoglobal.com/products/coloredge/cg319x/

Kuidas suudad üldse asju ära väristada eredas päikesevalguses?
Makro. Mulk on niiehknii nii kinni kui annab ja tuul võib pildistatavat isuga võdistada.
Fookus. Võib teine kibuvitsa-põõsasse pugeda…

Sa küsisid – kas mingi telefon on Ado-Pee RGB toega?

Mina vastasin et dedicated 100% tuge EI ole ja väga tõenäoliselt extra-aRGB-ga tegema EI hakata (st et praimid on extra aRGB järgi välja rihitud). Alati muidugi võib juhtuda et üritatakse P3 kuid läheb tsipa ninhu ja kukub välja aRGB kuid see on lihtsalt Tootmis-Intsident.

P3 tugi ON. Kunagi, kui MicroLED hind alla saab tuleb mingi P3 ja 2020 vaheline gamutt mis katab suht suure tõenäosusega 99x% Ado-Peest ära.

aRGB \“kolmnurk\” on nii vähe erinevas kohas võrreldes p3-ga, et ainult numbrihull teeb tabelites vahet nendel.
Ilmelt Ilusa Kevadpäikese valguses vahet ei tee, kontrollitud valgusoludes aga teeb ja vägagi veel…

PõustSkriptum. MicroLED on teema millel tasub silma peal hoida. Siuht kalli ruutmeetri hinnaga kuid väga asi väga omal kohal eee-pildi-otsijates, VR divaissides, nutikellades ja ilmselt otsaga ka nutuföönides (kus noidsamu ruutmeetreid vähem). Nufflid-tafflid-väikeläpparid on ilmselt järgmine loogiline samm kuid igaljuhul tsipa paljulubavam tehnoloogia kui Oina-kaka-Leeeed.

Kas su kaameral tõesti pole suurt luupi nupuga teravuse kontrolliks?

Luupi EI ole. ENAM…
Nupp ON kuid tsipa pisem kui tehasest välja tuli…

H. P. kirjutas:

Usb-c vs hdmi, kuigi usb-c on kiirem (?), ei teagi kas on HDMI
viivitus k6va ja mida piltistada.

Usb-c on pistikutüüp. Üle usb-c juhtme võib ajada hdmi-d, thunderbolti või usb-i ennast, tähtis, et mõlemad pooled sama protokolli rääkida oskaks. Hdmi-l on ka erinevaid põlvkondi, mõni vanem näiteks ei lasegi kõrge resoga pilti üle. Viivitus tekib pigem protsessorist, mis su sensoripilti juhtme peal olevaks bitijadaks tõlgib ja teisel poolel bitijada pildiks. Aga mul pole au olnud ühtegi usb-c kaamerat käes hoid (v.a. moblad), seepärast puudub kogemus viivituse kohta.

Parematel Asus zenscreen-idel on m6lemad sisendid. Kasv6i
15 tolline k6lbab nii endale kui modellile tagasisideks. Ei loe
need metsjeesuse \“P3 neuroosid\” mulle midagi, sest niikuinii
keeran värvid järeltöötlusega enda silma jaoks paremaks…
Kirevust k6vasti maha.

Mulle tundub ka kummaline mõte hakata fotokaekraanil värvikammaga jändama, muud parameetrid palju olulisemad. Aga paremast ekraanist ei ütle ka kunagi ära, misiganes tehniloogid sinna külge poogivad.

Ennast huvitab hoopis välised monitorid, et mida
lisaväärtust need fotograafile annaksid… Neti p6hjal isegi
otsin infi. M6ni ootab, et waveform tuleks asendama
histogrammi,

See rohkem peakujus kinni. Kui tarkvara käepärast, peaks uue asja selgeks õppima…
Kas mõnel prosumer kaameral selline asi sisse ka ehitatud? Ekstra väline ekraan tundub kuidagi tobe ainult selle jaoks, et mingit suuhteliselt lihtsalt tarkvaralis asjandust kuvada…


petslane

Ma üldse ei kasuta sõna tugi, see on nii ähmaselt ja erinevalt kasutuses

Tehnikamaailmas tähendab supported configuration, supported feature, support matrix jm omadusi ja ühenduvusi mis tootja hinnangul võiks töötada. Kui sul on konkreetne divaiss ja selgub et ega ikka ei toimi, teed support keisi ja suppordi task on asi käima ajada KUI see on Matrixis. Support Matrixis…

Kui selgub et konf peaks olema supported siis vahetatakse niikaua tükke, juppe seadmeid jms kui asi käima hakkab. Kui ei siis antakse parem jubin või plekitakse papp tagasi.

Unsupported conf VÕIB toimida kuid ei pruugi ja kui nt peale n+3-ndat firmwara upp-deiti su made-in-tšiina 4-osapoole valmistreitud aku ei toimi siis on see sinu ja sellesama 4-osapoole jubina tootja vastutus…

Seega midagi pole parata – seesama sõna TUGI kasutamine toimivuse kontekstis lihtsalt on üks osa Uuest Normaalsusest…